Ahoj, jmenuji se Squeeze
Squeeze, takové je jméno Debianu 6.0. Jako vždy se jedná o postavičku z Příběhu hraček (Toy Story), tentokrát to je mimozemšťan se třema očima.
V okamžiku, kdy nynější král v podobě Lennyho je pomalu mrtev a nastupuje král nový v podobě Squeeze, se může každý pomalu ptát, kdo bude tím příštím. V příštím vydání Debianu s verzí 7 by jím měl být Wheezy, tučňák s červeným motýlkem.
Instalace
Instalaci Debianu je možné provést z více či méně kompletních instalačních obrazů CD nebo DVD. Kompletní sety Debianu (pro plnou instalaci bez možnosti připojení se k Internetu) se skládají z 52 CD, resp. osmi DVD. U CD jsou k dispozici první instalační média se standardním GNOME a volitelným KDE nebo Xfce a LXDE. Kromě toho můžete použít CD obrazy netinst a businesscard nebo některou jinou možnost v podobě zavedení ze sítě, USB flash disku a další.
Základní volby instalace po zavedení instalačního CD
Osobně rád používám instalaci z obrazů businesscard, které jsou velmi malé (20-50 MB) a tak rychle stažené a vypálené na nějaký ten přepisovatelný CD disk. Instalace podobně jako u obrazů netinst probíhá ze sítě a připojení k Internetu je v tomto případě nutné.
Po vložení instalačního média se objeví instalační nabídka pro zvolení té správné metody instalace. Je tu obvyklá možnost textové (výchozí), nebo grafické instalace - ať už ve standardním, nebo expertním režimu (více voleb). Dál můžete provést automatické instalace nebo jen spustit záchranný mód. V nabídce Advanced options se nachází také možnost volby alternativních desktopových prostředí, kromě výchozího GNOME tak snadno zvolíte instalaci KDE, LXDE nebo Xfce. Pro větší potěchu oka jsem dál provedl grafickou instalaci Debianu.
Volba alternativních desktopových prostředí
Ke grafické instalaci mohu snad jen říci, že je velmi snadná a od té textové se liší snad jen v tom, že místo klávesy [Enter] pocvičíte levé tlačítko myši a tlačítko Pokračovat. I když těch novinek v nastavení není mnoho (nebo je snadno přehlédnete), rád bych zde zmínil některé rysy instalátoru Debianu. Kromě asistovaného rozdělení disku můžete ručně nastavit také softwarový RAID, logické svazky LVM nebo šifrované svazky. Pokud něco z toho používáte, pak tuto možnost určitě oceníte.
Kompletní průběh grafické instalace najdete v galerii obrázků k tomuto článku.
Výběr programů probíhá jednoduše volbou kategorií softwaru, které si přejete instalovat. Obsažené balíčky pak vychází ze sady těch nejpopulárnějších (nejvíce instalovaných) programů. Pokud se chcete na této statistice podílet, můžete se při instalaci zapojit do průzkumu zapnutím skriptu popularity-contest, který statistiku jednou týdně vývojářům automaticky odešle.
Po úspěšné instalaci se objeví nový zavaděč GRUB i s pěkným vesmírným kabátkem.
Aktualizace
Aktualizace systému s sebou nese nejen nový a lepší software, ale také určité obavy z toho, zda po ní bude vše fungovat tak, jak má. V případě stabilních distribucí se hodnotí především jednoduchost přechodu na vyšší (novější) verzi systému. O to se také snaží nejen Debian. Aby to nebylo tak snadné, vždy platí dobrá rada, připravte si plán B.
Ve zkratce je dobré zazálohovat důležité konfigurační soubory umístěné v adresáři /etc (Debian standardně upravené soubory s nastavením nepřepisuje, ale zeptá se vás), důležitá data na systémovém (kořenovém /) disku atd. Připravte se na výpadek svých služeb (jedná-li se o server), upozorněte předem uživatele a je-li to možné, neprovádějte povýšení systému vzdáleně.
U vzdálené aktualizace systému se doporučuje aktualizace z prostředí programu screen, kdy i při přerušení spojení s počítačem bude instalace dál pokračovat na pozadí a nebude mít za výsledek chybu způsobenou přerušením spojení. Pokud používáte VPN, připravte se na její restart atp.
Kapitolou samou o sobě je restart počítače po aktualizaci systému. Ta je - dá se říct - nejkritičtější částí celé aktualizace a může mít za následek nezaveditelnost systému. Změn v této oblasti bylo více, a tak Squeeze přichází nejen s novým jádrem, ale také s novým GRUBem.
Konečně, před vlastní aktualizací zkontrolujte, že máte na disku dostatek volného místa, který je nutný pro stažení nových balíčků a nahrazení těch stávajících. Pokud je vše promyšleno a zkontrolováno, můžete se pustit do aktualizace (dál uvažuji o aktualizaci provedené z Internetu). Prvně byste měli zkontrolovat, zda soubor /etc/apt/sources.list obsahuje ty správné hodnoty. Pokud používáte zrcadla na Internetu, pak můžete zaměnit slova lenny za squeeze, jestliže používáte pro označení verze klíčové slovo stable a byla nová verze Debianu již vydána, pak nemusíte dělat nic.
Doporučeným nástrojem pro přechod na vyšší verzi Debianu je nyní znovu apt-get (v minulé verzi to byl aptitude). Jako konfliktní balík pro aktualizaci byl zatím označen snad jen balíček splashy, pokud ho používáte, pak ho před povýšením systému odstraňte (apt-get purge splashy
). Aktualizaci zdrojů balíčků spustíte zadáním:
apt-get update
Doporučený postup aktualizace systému je následující:
Spusťte minimální aktualizaci systému:
apt-get upgrade
Nainstalujte nové jádro:
apt-get install linux-image-2.6-varianta
Restartujte systém do nového jádra a nainstalujte novou verzi balíčku udev:
apt-get install udev
Proveďte vlastní (kompletní) aktualizaci systému:
apt-get dist-upgrade
Tolik a mnohem více hovoří instalační příručka Debianu Squeeze. Osobně jsem prováděl nedávno aktualizace jinak a s relativně dobrým výsledkem:
aptitude update aptitude install dpkg aptitude aptitude safe-upgrade
Jinde doporučují v podstatě podobné a také kratší:
apt-get update apt-get install apt dpkg apt-get apt-get dist-upgrade
Možností je vždy víc, a tak záleží jen na vás. Obecně bych nyní viděl možné problémy s přechodem na novou verzi pouze v souvislosti s novou verzí udevu, novým jádrem (při instalaci nového jádra může dojít k přejmenování zařízení hda, hdb, ... na sda, sdb, ...) a také GRUBem. Ano, není toho zrovna málo. Instalační příručka se snaží těmto problémům předcházet, a tak je v mnoha ohledech opatrnější.
Po aktualizaci a odzkoušení zaveditelnosti systému můžete odstranit staré jádro a také dokončit přechod na nový GRUB 2 zadáním příkazu upgrade-from-grub-legacy
. Do té doby bude systém startovat přes oba GRUBy, které se spouští z důvodu otestování nastavení instalace zavaděče a odstranění případných problémů postupně za sebou.
Přehled hlavních změn
Co je v distribuci nového? Téměř všechno, drtivá většina balíčků byla aktualizována na novější verze, a dalších zhruba deset tisíc balíčků přibylo. Debian Squeeze tak nyní čítá téměř třicet tisíc balíčků.
Svobodné jádro
Debian Squeeze obsahuje svobodné jádro. Prakticky to znamená, že z něj byly odstraněny uzavřené firmwary a ty pak přesunuty do sekce non-free. Pokud si nainstalujete balíček firmware-linux, bude se tento nesvobodný firmware nahrávat automaticky. Tento krok má samozřejmě vliv na funkčnost některých zařízení, na druhou stranu, volba je na vás a doinstalování potřebných modulů je možné.
Zavádění systému se závislostmi
Při spouštění systému nejsou jednotlivé služby spouštěny sériově, ale paralelně. Toto zavádění se závislostmi je výchozí při nové instalaci Debianu a většinou se podaří zapnout i po aktualizaci z předchozí verze systému. K uspořádání skriptů init.d se používá balíček insserv. Více se dozvíte v souboru /usr/share/doc/insserv/README.Debian.
Sjednocené nastavení klávesnice
Nastavení klávesnice X.Org - i té v konzoli - je nyní v jediném souboru /etc/default/keyboard, který má dokonce přednost před nastavením v souboru /etc/X11/xorg.conf. Změna nastavení se provádí úpravou uvedeného souboru, nebo zadáním dpkg-reconfigure keyboard-configuration
.
Změna nastavení grafického režimu
Nastavení grafického režimu nejběžnějších desktopových čipů (Intel, ATI/AMD a NVIDIA) se přesunulo z ovladačů přímo do linuxového jádra. To s sebou přináší mj. spolehlivější uspávání a probouzení systému, rychlejší přepínání virtuálních konzolí a textovou konzoli v přirozeném rozlišení monitoru. Namísto použití ovladačů nv a radeonhd (které jsou dále součástí této verze Debianu, ale do budoucna se s nimi nepočítá) se doporučuje použití ovladačů nouveau, resp. radeon. Tzv. odstřelení grafického systému pomocí zkratky [Ctrl+Alt+Backspace] je nyní standardně vypnuté (lze změnit pomocí dpkg-reconfigure keyboard-configuration
).
GNOME plné okének – vidět jsou informace o GNOME, OpenOffice.org, dál je spuštěný Update Manager a na pozadí i Iceweasel (přejmenovaný Mozilla Firefox)
Aktualizace stabilní verze
Některé aktualizace je třeba dostat do distribuce co nejdříve (typicky se jedná např. o aktualizace antivirů). Dříve se o to staral archív volatile.debian.org. Nyní se o to stará mechanismus squeeze-updates. Chcete-li tyto aktualizace používat, přidejte do souboru /etc/apt/sources.list tento řádek:
deb http://mirrors.kernel.org/debian squeeze-updates main contrib
Debian Live
Na stránce Debian Live si můžete stáhnout ISO obrazy live CD s Debianem. Ty jsou vytvořeny nástrojem live-helper, který vám umožní vytvoření vlastních živých distribucí Debianu.
GNOME plné okének – všimněte si standardní sady ikonek, zatížení systému, i ve výchozí instalaci nainstalovaného programu Inkscape
Komplexní podpora pro neurologický výzkum
Debian Squeeze je první distribucí, která nabízí komplexní podporu zkoumání snímků pořízených magnetickou rezonancí (MRI). Více najde na stránkách Debian Science, Debian Med a také NeuroDebian.
Kosmický Debian
Debian je stálou hvězdou na poli linuxových distribucí. Někdy se mu daří více, jindy méně, ale po řadu let zůstává v čele linuxových distribucí a díky svým vlastnostem také tou nejoblíbenější linuxovou distribucí řady uživatelů, kteří ho používají nebo se k němu opět vrací. Je to systém, který vás mnohdy překvapí, jindy zaskočí a sečteno a podtrženo vám buď přiroste k srdci, nebo ne. Díky široké uživatelské základně a svým kvalitám, které ho předurčují nejen jako výborný základ pro jiné na něm postavené distribuce, je Debian dobrou volbou na server i pro domácí či jiné použití.