Linux E X P R E S

Facebook

Jaro 2008 podle Mandrivy - česky

mdv.png

Už v předchozích dílech jsem naznačil, že jako téma jednoho z dílů se jistě hodí popis toho, co znamená Mandriva 2008 Spring pro českého uživatele. Ano, Mandriva Linux je již od výrobce vybaven českou lokalizací, distribučním kanálem v Česku by však zvláště pro začátečníky měla být kniha. A ne ledajaká.


Všechny články Mandriva Linux 2008.1


Na úvod musím říci jednu věc, která se dnes již stává „otřepanou“ frází, ale nemůžu si pomoci. Tím, čím je Gaël Duval pro Mandrivu obecně, tím je Ivan Bíbr pro Mandrivu v České republice. Právě Ivan je neúnavný popularizátor a díky jeho nepřehlédnutelnému vzhledu si jej jistě dobře zapamatujete. Zároveň mu však nezávidím jeho práci, protože prakticky ihned poté, co „zařídí“ české vydání nejnovějšího Mandriva Linuxu, měl by pomalu začít s přípravami nové verze. Půlroční cyklus je dle mne velmi šibeniční. Pokaždé, když spustím svou Mandrivu, pomyslím na Ivana Bíbra.

Co je v Česku jinak než v jiných částech světa? Vzpomínám si, že před lety mne docela dost zaujalo, že českému uživateli je až pod nos servírována velmi dobře lokalizovaná distribuce a k ní je přidávána velmi dobře napsaná příručka, kompletně v češtině. A navíc za velmi výhodnou cenu.

Luxusní bylo především to, že na celém balení bylo vidět, že to není jen a pouze stažený a vypálený Mandriva Linux s nějakými komentáři. Někdo si s ní vyhrál. Před nějakou dobou bylo dokonce české vydání vytvářeno z nejvyšší verze PowerPack. Obsahovalo vše, co PowerPack, ovšem za nižší cenu. Byl to takový bonus. Od verze 2008 (pokud se nemýlím), se politika firmy Mandriva S.A. změnila a pro české vydání nepovolila využití PowerPacku, a tak vychází specifická verze. Ale o tom až za chvíli.

Nejdříve bych se chtěl zmínit o tom, že už před nějakou dobou byly vyslyšeny nářky českých uživatelů, kteří chtěli Mandrivu podpořit, ale nechtěli si ji objednávat přes originální webový obchod a volí spíše českého dodavatele. Tohoto úkolu se zhostila firma QCM, s.r.o., která na svém shopu nabízí možnost Mandriva Linux zakoupit. Stále samozřejmě zůstává možnost stažení Free verze z internetu, pokud dáváte přednost jinému modelu, jste na správné adrese.

Obrázek:  5.jpg

Nastavení systému

Základní nabídkou je již zmiňovaná kniha. Stojí 599 Kč a obsahuje celkem čtyři DVD. Po jednom DVD je pro 32bitovou a 64bitovou verzi Mandriva Linuxu. Další dvě DVD jsou také dělena na 32/64 bit, jsou dvouvrstvá a obsahují další doplňky, které Free verze nemá (kompletní repozitáře balíčků, jako je Non-Free, Backport, PLF atd.). Zjednodušeně můžeme říci, že obsahuje to, co PowerPack verze, kromě komerčních aplikací (např. Cedega). Získáte tak všechny proprietární ovladače např. grafických karet, Javu, Skype, Adobe Acrobat Reader atd. Novinkou jsou skripty, které zařídí přidání příslušných repozitářů z DVD do vašeho Mandriva Linuxu bez nutnosti přidávat je ručně. Navíc je jejich použití popsáno i v knize, neměl by být problém je nainstalovat a používat. Bohužel se mi nepovedlo je využít jako dodatečná média v rámci instalačního procesu, neboť instalátor nebyl schopen na přídavném DVD nalézt hdlist v přednastavené cestě. Proto jsou na médiu popisované skripty.

Myslím si, že volba DVD médií je dobrou trefou, na některých starších počítačích však můžete mít smůlu. V tu chvíli se nabízí využití edice Mandriva One s následnou aktualizaci pomocí internetu, případně Free edice z CD obrazů.

Kniha, jejímž autorem je Ivan Bíbr, má více než 400 stran a je bohatě doplněna doprovodnými snímky obrazovek z Mandriva Linuxu. Obsahuje sekce, které popisují základní požadavky na počítač, jejž chcete osadit novým systémem, celkem podrobně zmiňuje proces instalace včetně nejčastějších problémů, které se mohou vyskytnout. V další části najdete stručné průvodce nejpoužívanějšími desktopovými prostředími a aplikacemi. Ani uživatelé MS Windows nepřijdou zkrátka, protože v knize je i obsáhlá sekce, která popisuje, co je v Mandriva Linuxu jinak než ve Windows.

Z celé knihy je hodně cítit, že je cílena na tyto uživatele, neboť na každém kroku můžete vidět nenásilné srovnání obou systémů. I když jste začátečník a nikdy jste s počítačem nepracovali, v knize si počtete. Troufám si tvrdit, že na českém trhu je to jedna z nejlepších publikací svého druhu. Navíc je kniha vydávána a aktualizována řadu let. Podle slov autora Ivana Bíbra vím, že dotazy a připomínky uživatelů zapracovává a do knihy neustále přidává nový obsah. Pokud mu chcete pomoci, posílejte mu své připomínky. Částí, která se v tuto chvíli rozrůstá asi nejvíce, je popis aplikací. Kniha není jen a pouze popisem Mandriva Linuxu, stále více je vidět, že do popředí se dostává i část věnovaná používání programů. V současné době je kniha prodejná v leckterém knihkupectví, v sekci odborné literatury se prostě neztratí. Začátečník se z ní dozví opravdu hodně. Také se sluší dodat, že na Extra DVD najdete i celý ročník našeho časopisu LinuxEXPRES v PDF.

Ale zpět k dalším verzím Mandriva Linuxu dostupným v Česku. Mnohokrát jsem zmínil edici PowerPack a je jasné, že v Česku je možno zakoupit ji také. K dispozici je vydání elektronické, kdy po zaplacení 1178 Kč získáte možnost si PowerPack stáhnout bez nutnosti kupovat média. Rychlý internet je vyžadován, jde o DVD obraz. Chcete-li klasickou krabici s médii, zvolte druhou variantu za 1654 Kč. Jinak mezi nimi není žádný rozdíl.

Firemní klientelu bude také zajímat verze Corporate server. Hlavním rozdílem oproti zmiňovaným verzím je prodloužená doba podpory, která je stanovena na pět let a liší se hlavně přidáním podpory specifického hardwaru, jako jsou např. Blade servery nebo vícejádrové procesory. Aktualizace jsou vydávány průběžně, ale je jasné, že cílová skupina primárně nevyhledává nejnovější kernel pro nasazení na serveru, spíše se jedná o stabilitu. Za to vše zaplatíte 5 700 Kč.

Podpora Corporate serveru je počítána pět let od vydání, což v tuto chvíli znamená, že jsme zhruba v polovině cyklu (Corporate server 4.0 byl vydán v roce 2006).

Obrázek:  1.jpg

Mandriva Linux 2008.1 Spring - prostředí KDE

Závěrem bych chtěl říci, že model, který zvolil tým starající se o distribuci Mandriva Linuxu v Česku, mi přijde velmi povedený, protože za relativně malý peníz získáte kvalitní lisovaná média s dobrou knihou, přičemž letmým pohledem do výkladních skříní knihkupectví zjistíte, že za cenu tohoto balíčku získáte u ostatních třeba jen knihu, obvykle bez přidané hodnoty v podobě lisovaných médií.

Na domovské stránce autora Ivana Bíbra je možno stáhnout si PDF verze jeho knihy ze starších verzí.

Je to ideální „starter kit“ pro všechny, kdo se chtějí Linuxem začít zabývat a dostat k linuxové distribuci maximum informací v češtině. Dalším informačním kanálem se pak samozřejmě stává i internet. A navíc, pokud chcete kus historie, pořiďte si Mandriva Linux 2008 Spring také – získáte ročník LinuxEXPRESu v PDF.

Uvedené ceny platí v době vydání článku, tj. koncem května 2008. Pozn. red.

Všechny články Mandriva Linux 2008.1

Diskuze (9) Nahoru