Co se děje ve světě Linuxu a open source
Novell pokračuje v dobrých výsledcích
Stejně jako Red Hat i Novell vykazuje zlepšující se hospodářské výsledky za posledních několik čtvrtletí. Celkové výnosy se ve čtvrtletím končící dubnem zvedly meziročně o 1,4 % na 235,6 milionu dolarů a zisk činil 1,67 milionu dolarů oproti ztrátě 11 milionů za stejné období loňského roku. Výsledky Novellu vytáhne nahoru především divize Open Platform Solutions, jejíž tržby meziročně zaznamenaly narůst o 20 % na 37,5 milionů. Její nejdynamičtější částí jsou potom linuxová řešení, která, měřeno tržbami, zaznamenala nárůst dokonce o 31 %. Pro srovnání: Red Hat, který lze označit za čistě linuxovou firmu, v posledním hospodářském roce dosáhl průměrných čtvrtletních tržeb ve výši 112,5 milionů.
Město Vídeň zvolilo místo Linuxu Windows Vista
V poslední době se objevují pouze zprávy o tom, jak jednotlivé instituce a společnosti přecházejí z Windows na Linux. Dnes pro vás mám jeden přechod opačným směrem. Vídeň se před časem rozhodla jít ve šlépějích Mnichova a zpracovala rozsáhlý projekt přechodu na Linux. Za tímto účelem byla vytvořena specializovaná distribuce Wiemux, která je založena na Debianu a používá prostředí KDE. Migrace pokračuje velmi zvolna a dosud bylo převedeno pouze 1000 stanic z 32000. Vážné trhliny migrace dostala nyní, když se rozhodlo, že 720 počítačů v místních školkách nepřejde na Wiemux, ale na Windows Vista s kancelářským balíkem MS Office 2007. Důvodem bylo to, že software pro jazykové testy běží pouze v Internet Exploreru a ve Firefoxu by měl běžet až příští rok. Na podzim tohoto roku by měla být hotova studie, která z pohledu nákladů a výnosů porovnává variantu s Linuxem a variantu s Windows. Na základě této studie se bude v migraci buďto pokračovat, nebo bude zastavena.
Wiemux – plocha prostředí, zdroj www.wien.gv.at
Nabídka kancelářských programů, zdroj www.wien.gv.at
OOXML má problémy
Nový formát pro kancelářské dokumenty OOXML prosadil Microsoft jako ISO standard až ve druhém kole. Toto schvalování vyvolalo vlnu diskuzí a emocí jako žádné jiné schvalování před tím. Microsoft musel přijít s otevřeným datovým formátem, který je posvěcen standardem. To byla podmínka celé řady veřejných orgánů i soukromých společností. Kritikové OOXML vyčítali především jeho složitost a také zbytečnost, když argumentovali tím, že ISO standard pro kancelářské dokumenty už tu je a jmenuje se OpenDocument Format – ODF. Microsoft zase argumentoval tím, že musí tímto formátem zajistit zpětnou kompatibilitu se svými starými formáty a to mu ODF neumožňuje.
Formát OOXML byl nakonec schválen a znamenalo to vítězství pro Microsoft. Teď se však situace komplikuje. Protesty proti schválení OOXML jako ISO standardu se začínají objevovat jako houby po dešti. Nový přišel z Dánska, kde si organizace Open Source Business Association stěžuje na to, že dánský hlas z „ne“ na „ano“ byl změněn proti pravidlům. Již dříve podala oficiální protest Jihoafrická republika, která si stěžovala na schvalovací proces, kdy nebyl čas projít všechny problémy a připomínky. Protest podala také Venezuela a stížnosti přišly také z Indie a Brazílie.
Protesty nejsou jediným problémem Microsoftu. Dalším je fakt, že i několik měsíců po schválení nebyla stále zveřejněna finální specifikace OOXML jako ISO standardu. Implementace také nebude jednoduchá a i samotnému Microsoftu potrvá nějaký čas, v MS Office 2007 by se měla podpora pro finální verzi formátu objevit až příští rok. Paradoxně tak možná bude v MS Office dříve podporován konkurenční formát ODF.
Francouzští učitelé budou mít Mandriva Linux o 60 % levněji
Odbor francouzského ministerstva školství, který se stará nákup softwaru pro školství, oznámil, že uzavřel dohodu se společností Mandriva, francouzským tvůrcem linuxové distribuce Mandriva Linux, která umožňuje získat slevu 60 % na komerční produkty Mandriva Linuxu všem učitelům a ostatním zaměstnancům vyššího školství ve Francii. Zástupce odboru Dominique Verez se nechal slyšet, že sotva 10 % francouzských vysokých škol používá Linux a cílem dohody je nabídnout alternativu a větší možnost volby. Smlouva by měla platit čtyři roky a vztahuje se na 1,5 milionu zaměstnanců 250 školních organizací.
Mandriva Linux 2008.1
Mandriva Linux 2008.1
Mozilla chce zápis v Guinessově knize rekordů
Mozilla je se svým prohlížečem Firefox natolik úspěšná, že se rozhodla zaútočit na světový rekord zapsaný v Guinessově knize rekordů. V souvislosti s očekávaným vydáním Firefoxu 3 se pokusí překonat rekord v počtu stažení za jeden den. Ten byl měl začít v momentu uvolnění finální verze. Datum vydání ještě není stanoveno, ale mělo by se tak stát do konce června. Již nyní však můžete dát Mozille svůj slib, že si Firefox onen den stáhnete, a ona se v pravý čas připomene e-mailem.
Novinky ze světa softwaru
IBM Lotus Symphony 1.0
Možná si ještě pamatujete kdysi oblíbený kancelářský balík Lotus SmartSuite, který obsahoval nástroje jako 1-2-3 nebo Ami Pro. V polovině devadesátých let byl dokonce populárnější než MS Office. Později byl však tímto konkurentem převálcován, až byl nakonec jeho vývoj ukončen. K tomu došlo již pod taktovkou IBM, která společnost Lotus Software odkoupila.
Velká modrá se však rozhodla kancelářský balík znovu zařadit do svého portfolia. Postavit vývoj nového balíku na stařičkém Lotus SmartSuite by však bylo nerozumné, a proto si v IBM vybrali OpenOffice.org. Nesáhli po verzi 2, ale po starší verzi 1. Tento překvapivý krok lze vysvětlit tím, že verze jedna byla vydána jak pod LGPL, tak pod licencí Sunu SISSL, která umožňuje uzavření produktu. Verze 2 je vydána již pouze pod licencí LGPL, která toto neumožňuje.
IBM Lotus Symphony, zdroj symphony.lotus.com
IBM Lotus Symphony, zdroj symphony.lotus.com
Z předchozích vět vyplývá, že nový kancelářský balík IBM Lotus Symphonyje proprietárním softwarem, je ovšem volně ke stažení. Když na podzim loňského roku IBM uvolnila první veřejnou testovací verzi, byla překvapena obrovským zájmem uživatelů. Za první týden zaznamenala přes 100 tisíc stažení. Nejvýraznější změnou oproti OpenOffice.org je jiné rozhraní, které může vyhovovat především uživatelům vlastnícím širokoúhlé monitory, protože používá postranní lišty. Vývojáři také tvrdí, že má lepší výkon a kompatibilitu s MS Office, to ale příliš nekoresponduje se zkušenostmi uživatelů. IBM zatím nabízí verzi pro Windows a Linux a na cestě je i verze pro MacOS X. Jak jsem psal v jednom z předchozích dílů, s balíkem se počítá např. na počítače IBM pro rozvojové země. Lotus Symphony je k dispozici také v češtině a slovenštině a stahovatjej můžete ze stránek IBM.
PlayOnLinux 3.0
Pokud na Linuxu rádi hrajete hry, může se vám hodit PlayOnLinux. Jedná se grafickou nadstavbu Wine, která zjednodušuje instalaci vybraných aplikací, a to zejména her. Velmi se tak podobá rozhraním komerčních produktů CrossOver a Cedega. Na rozdíl od nich je však zdarma a spolupracuje s Wine, zatímco CrossOver a Cedega z Wine sice vycházejí, ale obsahují úpravy, které by měly zvyšovat kompatibilitu s aplikacemi pro Windows. Přesto velká část jejich přidané hodnoty je právě v grafické nadstavbě a skriptech, které některé činnosti automatizují, toto vám však může nabídnout i PlayOnLinux. V nové verzi obsahuje správce verzí Wine, vylepšený instalátor her a je rozšířitelné o další pluginy. K dispozici jev balíčcích pro devět distribucí.
Novinky ze světa distribucí
Linux Mint 5 Elyssa
Měsíc a půl po vydání Ubuntu 8.04 Hardy Heron vychází nejpopulárnější distribuce, která je na Ubuntu postavena – Linux Mint. Ta by se dala označit za uživatelsky přívětivější ještě více než Ubuntu. Jejím zakladatelem je Clement Lefebvre z Irska a jelikož se jedná o čistě komunitní distribuci, autoři se příliš nepářou s tzv. licenčně problematickým softwarem a hned po instalaci uživateli nabízí plnou multimediální podporu. Většinu repozitářů a tedy i programů sdílí s Ubuntu, liší se tím, že přidává některé své nástroje, které by měly uživateli usnadňovat život. MintInstall umožňuje instalaci softwaru přímo ze stránek. MintUpdate je vlastní a velmi povedený nástroj pro aktualizaci systému. Nástroje MintUpload a MintSpace umožňují jedním kliknutím uploadovat soubor na server.
Linux Mint – hlavní nabídka, linuxmint.com
Linux Mint se liší také vzhledem. Nabízí modernější, svěžejší vzhled a pracovní prostředí pouze s jedním panelem, což více vyhovuje uživatelům zvyklým na Windows. Kromě klasického menu nabízí MintMenu, které je tak někde na půli cesty mezi klasickým menu z Ubuntu a alternativním ze SUSE. Minulé verzi Linux Mintu jsem se věnoval na podzim také v recenzi. Pokud tedy chcete ještě snadnější Ubuntu, můžete Linux Mint zkusit. Obraz instalačního CD najdete na stránkách projektu.
Ubuntu Netbook Remix
Společnost Canonical, vyvíjející populární distribuci Ubuntu, se rozhodla zareagovat na velký růst popularity subnotebooků a předvedlana výstavě Computex v Taipei speciální systém Ubuntu Netbook Remix, který je založen na klasické distribuci Ubuntu, ale je optimalizován pro úsporný procesor Intel Atom a provoz na flash discích. Upravené je také uživatelské rozhraní, které počítá s menší obrazovkou, než je běžné u normálních počítačů. Oproti klasickému Ubuntu má speciální spouštěč aplikací a jiné přepínání mezi okny. Distribuce bude sice volně ke stažení, přesto bude určena spíše výrobcům subnotebooků, případně vývojářům.
Ubuntu Netbook Remix, zdroj arstechnica.com
Ubuntu Netbook Remix, zdroj arstechnica.com