Zúčastnit Google I/O se mohli jen pozvaní vývojáři, zaměstnanci a klíčoví partneři společnosti, naštěstí se však na několika místech konalo Google I/O Extended a každý si samozřejmě mohl pustit živý přenos na YouTube. Konference byla rozdělena na několik přednášek, to nejzajímavější však zaznělo během úvodního keynote.
O zahájení se postaral Sundar Pichai, senior viceprezident Googlu. Na začátek uvedl několik zajímavých statistik, třeba že celkový počet zařízení s Androidem přesáhl miliardu, uživatelé tohoto systému pošlou každý den 20 miliard zpráv a pořídí 93 miliónů „selfies“.
Android L
Android L je nejnovější verzí tohoto nejpoužívanějšího operačního systému. Novinek je oproti KitKatu spousta, pro uživatele je nejviditelnější přepracování rozhraní systému, které nyní používá tzv. „Material design“. Jedná se o nové postupy pro návrh vzhledu aplikací.
Vývojáři mají také k dispozici nové API, které přechod usnadní. Mě osobně se Material design velice líbí a věřím, že to je krok správným směrem. Google s tímto designem počítá nejen v telefonech, ale také v televizích, automobilech, hodinkách a také ve webových aplikacích.
Další z podstatných změn je umístění notifikací na zámek obrazovky; už nemusíte odemykat telefon, abyste si oznámení přečetli. Samozřejmě lze specifikovat, které informace se na zamčené obrazovce objevit mají, a které ne. Přidána byla obrazovka „Recents“, kde si uživatelé mohou uspořádávat aplikace pomocí úkolů.
notifikace.png
Pod kapotou se udála také spousta změn a nejdůležitější je nahrazení běhového prostředí Dalvik za Art. Experimentální verze Artu byla k dispozici i v KitKatu, bohužel však obsahovala spoustu chyb a některé aplikace s Artem vůbec nefungovaly. Android L samozřejmě těmito neduhy netrpí a Dalvik už není k dispozici vůbec.
O kolik je Art rychlejší než Dalvik?
Zajímavý je i Project Volta, který přináší vývojářům nástroje pro optimalizaci spotřeby jednotlivých aplikací. Nový Android pak plně podporuje 64bitové procesory, a aplikace tak mohou využívat výhod většího adresního prostoru, větších registrů a nových instrukcí. Skvělé je taky, že aplikace psané v jazyce Java nebude potřeba jakkoliv upravovat – novinky budou využívat automaticky bez nutnosti zásahu vývojáře.
Volta – optimalizace spotřeby
Autory her určitě potěší podpora rozhraní OpenGL ES 3.1 a zavedení nové množiny funkcí grafické karty pojmenované Android Expansion Pack. Google na nich spolupracoval s výrobci mobilních grafik a mezi nové funkce patří teselace, Geometry a Computer Shadery a ASTC komprese textur.
Aktualizace se dočkaly také Google Play Services. Nová verze přináší kromě různých vylepšení a optimalizací hlavně podporu pro Android Wear. Google Play Games dostal podporu pro ukládání postupu. Bude tak snadné sdílet úložné pozice napříč několika zařízeními, časem třeba i s různými operačními systémy.
Testovací L verze je už nyní dostupná pro majitele zařízení z řady Nexus, nicméně nebylo oznámeno, kdy bude uvolněna verze finální. Je to také první Android, který byl nejprve uveden v podobě Developer preview, a stabilní vydání teprve přijde.
Nositelné příslušenství
Velká pozornost byla věnována i systému pro tzv. „wearables“. Došlo na ukázku dvou zařízení s tímto systémem – LG G Watch a Samsung Gear Live. Obě už se dají zakoupit přes Obchod Play, zařízení od LG stojí 229 $ a od Samsungu 199 $. U nás bohužel hardware přes Google Play nekoupíte. Časem by měly přijít i kulaté hodinky od Motoroly. Bude zajímavé sledovat, jak se k systému Android Wear postaví třeba společnost Sony, která již několik let vyvíjí svůj vlastní systém a chytré hodinky Smart Watch.
Co všechno lze nosit?
Android pro automobily a televize
Android Auto je reakcí na CarPlay od společnosti Apple. V podstatě se jedná jen o protokol pro spojení palubního počítače s chytrým telefonem. Podporovat jej budou automobily značek, které se přidaly k Open Automotive Aliance, mezi které patří i Škoda. První automobily s Android Auto jsou plánovány na příští rok.
Čerpací stanice, parkoviště, restaurace...
Android TV je už čtvrtým pokusem Googlu dostat se do chytrých televizí. Mezi značkami, které tento systém budou implementovat bohužel chybí Samsung. Ten aktuálně vyvíjí svůj vlastní systém Tizen. Android TV bude samozřejmě umět spouštět aplikace z klasického Androidu a bude obsahovat také všechny funkce Chromecastu. První zařízení s tímto systémem přijdou v příštím roce.
Další novinky
Chrome OS (systém pro Chromebooky) dostane kromě přepracovaných aplikací v Material Designu synchronizaci notifikací z telefonu. Zajímavou novinkou pak je prozatím experimentální podpora pro běh aplikací z Androidu v Chrome OS. Google Fit je platforma pro vývojáře, kteří díky ní budou mít snadný přístup k hardwarovým doplňkům sledujícím např. tep, pohybovou aktivitu atd.
Obrázky jsou snapshoty z videostreamů z Google I/O (© Google)