Linux E X P R E S

Facebook

Acer Aspire 3693 NWLMI a Linux

disk.png

Není to dávno, kdy byl notebook drahou „hračkou“ určenou do rukou manažerů a obchodních zástupců. Doba se změnila. Notebooky s přijatelnou cenou a rozumnou výbavou dobývají své místo u domácích uživatelů. Mezi takové patří i Acer Aspire 3693 NWLMI.


Obrázek:  1.jpg

Vzhled, displej konektory

Vzhled notebooku nelze hodnotit jinak než jako střízlivý. Stříbřité provedení kombinované s chromově lesklými a černými prvky nikoho neurazí. Výrobce dal notebooku do vínku příjemné zaoblené křivky a celoplastovou konstrukci. Ta naznačuje, že přístroj svému uživateli nešetrné zacházení určitě neodpustí.

Specifikace: Celeron M 430 1,73 GHz, 1 MB L2 cache, čipset 940GML, paměť 1 GB, disk 80 GB, displej 15.4” TFT WXGA Acer CrystalBrite (1280x800), mechanika DVD-Super Multi Double Layer, grafika Intel GMA 950, komunikace: WLAN – Acer InviLink 802.11b/g, LAN – Fast Ethernet, modem, porty 2xUSB 2.0, hmotnost 2,77 kg. Cena 15 300 Kč, stav červen 2007

Širokoúhlý displej 15,4” s rozlišením 1280x800 bodů je v lesklém provedení Acer CrystalBrite. Oproti matným displejům sice přináší sytější obraz, vhodný pro přehrávání videa a prohlížení fotografií, ale zase se v displeji vše odráží. Uživatelům, přivyklým na notebooky vyšších tříd, budou připadat pozorovací úhly displeje příliš malé, ale vztaženo k ceně jsou akceptovatelné. Klávesnice má standardní velikost, příjemný chod a klávesy opatřené dobře čitelnými bílými a světle modrými popisy. Po levé straně klávesnice je uživateli k dispozici několik tlačítek pro ovládání multimédií.

Konektory pro audio vstupy a výstupy jsou umístěny na čelní hraně notebooku spolu s vypínači bluetooth a wifi. Ovšem vypínač pro bluetooth není funkční – notebook nemá modrozubou technologii ve výbavě.

Obrázek:  2.jpg

Konektory zepředu

Zadní strana notebooku obsahu konektor napájení, výstup S-video a VGA konektor pro externí monitor. Výbava vstupy a výstupy je celkem standardní. Jen těch USB portů by mohlo být víc.

Obrázek:  3.jpg

Konektory zezadu

Na pravou stranu umístil výrobce mechaniku DVD-Super Multi double layer. Ta přečte a také dokáže zapisovat všechny typy DVD a CD médií. Levá strana je zajímavější. Najdeme na ní dva USB porty, konektor telefonního modemu a konektor ethernetu (RJ-45). Integrovaná čtečka karet 5 in 1, jejíž slot se nachází hned vedle konektorů, umí pracovat s kartami typu SD, MMC, MS, MS PRO a xD.

Obrázek:  4.jpg

Konektory na levé straně

Co je uvnitř

Pod kapotou najdete procesor Celeron M 430 s frekvencí 1,73 GHz od Intelu, který už sice není posledním výkřikem techniky, přesto dává přístroji velice dobrý výkonový základ. Procesoru sekundují další komponenty z téže stáje, základní deska s čipsetem 940GML, vybavená grafickým čipem GMA 950. Díky fungující podpoře OpenGL je možné provozovat akcelerovaný window manager Compiz a také některé hry vyžadující 3D akceleraci, např. Quake 3. Nevýhodou je sdílená paměť grafické karty, která si z RAM ukrojí pořádné sousto a na rychlosti práce také nepřidá. Pro kancelář, přehrávání videa apod. je však uvedená koncepce plně dostačující. 1 GB operační paměti DDR 2, kterou byl notebook osazen, lze považovat za rozumné výkonostní minimum.

Instalace a konfigurace

Kromě Windows je notebook nabízen s předinstalovaným Linuxem. Ovšem pokud si jej v této podobě objedná nezkušený uživatel, bude nepříjemně překvapen. Na pevném disku je nainstalována u nás téměř neznámá čínská linuxová distribuce Linpus Linux založená na distribuci Fedora. To by ale nebyl největší problém. Uživatel má po koupi notebooku k dispozici pouze linuxovou konzoli bez systému X Window a bez aplikací. K tomu dostane médium s distribucí. Linuxu neholdující uživatel proto zpravidla zaskřípe zuby a koupí licenci Windows, zkušenější linuxák sáhne po své oblíbené distribuci. Volil jsem osvědčený Mandriva Linux 2007.

Notebooky bývají většinou vybaveny pevnými disky pracujícími rychlostí 5400 otáček za minutu. Oproti běžným „desktopovým“ diskům se 7200 otáčkami za minutu jsou citelně pomalejší. Proto je swapování, tedy odkládání části operační paměti na pevný disk, pro notebook větší výkonnostní pohromou než pro desktopový počítač. Investice do alespoň 1 GB operační paměti se v reálném provozu vyplatí.

Její instalace proběhla téměř bez problémů. Síťová karta, zvukový čip, wifi, porty USB, DVD mechanika, touchpad – vše se jevilo v pořádku. Grafický adaptér Intel GMA 950 sice naskočil ve zdánlivě správném rozlišení, ale obraz byl deformovaný a nekvalitní (mimo nativní rozlišení). Pomohla errata k distribuci, následná doinstalace balíčku 915resolution pomocí

urpmi  915resolution-0.5.2-6mdv2007.0.i586.rpm

a restart X Window. Po nastavení se notebook nechal poslušně hibernovat a taktéž power management se tvářil v rámci možností hardwaru funkčně. Výdrž běhu na baterie i přesto o mnoho nepřesáhla nijak oslňující dvě hodiny.

Vypalovací program K3b si bez problémů porozuměl se zabudovanou DVD mechanikou, pouze bylo nutné nechat jeho setup automaticky upravit nastavení práv. Problematická se nakonec ukázala čtečka karet 5 in 1, která mi tvrdošíjně odmítala číst SD karty. Také telefonní modem nebyl správně detekován. Předpokládám, že u čtečky se jednalo o kusovou vadu (u jiných modelů od Aceru funguje v Linuxu bez potíží) a telefonní modem začíná dle mého mínění v době levnějších a rychlejších přístupů do internetu (ADSL apod.) pomalu postrádat využití.

Hlavním rádcem při výběru notebooku by vám měly být stránky Hardware na abclinuxu.cz. Pokud zde najdete pomoc, buďte kolegiální a se svými poznatky se podělte, pomůžete tak zase někomu jinému. Pozn. šéfred.

Recenzovaný notebook se při běžné práci v linuxové distribuci Mandriva Linux 2007 se spuštěným prostředím KDE choval překvapivě svižně a příjemně. Hledáte-li tedy levný notebook pro domácí použití, může být Acer Aspire 3693 NWLMI dobrou volbou.

Diskuze (0) Nahoru