Beyond the Red Line
Asi největší zajímavostí a událostí minulých dní bylo vydání dema nadějně vypadající hry Beyond the Red Line. Jedná se o vesmírnou střílečku s větším důrazem na příběh a s nadupaným enginem z povedeného Freespace 2, navíc byl engine pro potřeby BtRL trochu upraven a vylepšen. Autoři hry toho slibují poměrně hodně – od propracovaných charakterů postav a detailně zpracovaných modelů lodí, přes originální soundtrack, skvělé zvuky a hlasy, až po efektivní ovládání létání.
Beyond the Red Line je ale zajímavý ještě tím, že jeho příběh vychází z u nás už celkem velmi známého seriálu Battlestar Galactica, jehož nová verze se začala vysílat někdy v roce 2004. Ve hře by se tedy měl děj hry proplétat se seriálem.
X3: The Reunion
Hrou s podobným žánrem je i hra X3: The Reunion, jedná se taktéž o vesmírnou střílečku, tentokrát zde ovšem příběh hraje druhé housle a větší roli hraje např. vydělávání peněz. Hru X3 na Linux portuje pro většinu z vás už dobře známá firma Linux Game Publishing, která stojí i za portem předchozího dílu zvaného X2: The Threat. Jen pro informaci, X3: The Reunion měl být původně jen datadisk k X2 s názvem X2: The Return.
Hra zatím jestě nevyšla a je teprve ve fázi betatestingu, nicméně nedávno beta verze postoupila o něco výš, proto se zde o ní zmiňuji. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je ještě co ladit a vývojáři teď řeší především kompatibilitu se všemi možnými grafickými kartami. Bohužel už jsem nestihl hru znovu stáhnout z betaserverů, takže obrázky jsou jen z winverze.
Ankh 2 - Srdce Osirise
Adventury a podobně založené hry jsou v poslední době na ústupu, nebo se spíš netěší tak velké přízni jako jiné žánry. Herním žebříčkům vévodí především akční střílečky a online RPG. Právě proto se "srdce hrdiny" vždy těší na další kousek klasických i moderních adventur.
Jeden vcelku zdařilý adventurní kus je i hra Ankh 2 - Srdce Osirise, jedná se o pokračování úspěšné hry Ankh, který byl na Linux portován firmou Runesoft. O portování druhého dílu se postarala stejná firma. Portování obou dílů bylo podmíněno závaznými předobjednávkami (1. díl 200 a druhý 250 předobjednávek), v případě, že bylo dosaženo požadovaného počtu "úpisů", Runesoft začal s portací. U obou dílů se příznivců našlo dost, a to v celku krátké době, a tak vydání nic nebránilo.
Nyní se tedy i linuxoví hráči mohou opět vžít do role vtipného Assila a postavit se samotnému bohu Osiriovi, který se rozhodl zatočit s celým světem, získat zpět své srdce a navíc i bájný Ankh, který měl Assil na krku zavěšen po celý první díl. Hra opět slibuje mnoho zábavy, měli byste potkat spoustu starých známých, podívat se na stará známá místa, ale zároveň přibylo spoustu nových lokací, které vás zavedou hlouběji do temného města Káhira v Egyptě, kde se odehrává většina děje.
Škoda jen, že vydání linuxové verze nepřišlo dřív, Windows verze je na trhu už nějaký ten pátek a u nás dokonce s českými titulky, se kterými se u linuxové verze samozřejmě počítat nedá. Druhou smutnou stránkou linuxové verze je i cena, mnohem totiž převyšuje krásných 250 korun, za kterých u nás seženete oba díly Ankhu pro Windows.
Supertux
Příznivce Maria a jemu podobných hopsaček určitě také potěší vydání další verze hry Supertux. Po více než roce k nám tedy dorazil SuperTux verze 0.3.1. Tohle vydání je opět zařazeno jen v nestabilní větvi, verze stable se bohužel drží stále na stařičké verzi 0.1.3. Z mých zkušeností ale vyplývá, že hra samotná je stabilní dost i v čerstvě vydané verzi a při hraní nenarazíte na žádné problémy nebo spadnutí programu. Nestabilita se týká především nově přidaných experimentálních částí hry, jako je například Manažer rozšíření, který vám umožní stáhnout další levely.
V nové verzi pro nás autoři připravili především nášup nových levelů a vylepšení těch starých, přibylo ukládání statistik ze hry a byl upraven samotný engine a skriptovací systém. Za zmínku určetě stojí i možnost ukládání screenshotů přímo ve hře jen stisknutím klávesy.
PyWeek - Hry za týden
V českých vodách ne tak často používaný Python se jinde teší velké oblibě, důkazem je i soutěž PyWeek, ve které si mohou programátoři změřit síly a nebo si alespoň dokázat, že za pouhý týden zvládnou naprogramovat funkční a zábavnou hru. Hry musí být naprogramované za pomoci knihovny PyGame, která toho pro programátora má opravdu hodně, ale nás asi hlavně zaujme, že pokud máte knihovnu nainstalovanou v systému, hra, která je napsaná s využitím PyGame, vám půjde spustit rovnou bez kompilace, a to dokonce na všech platformách, pro které je PyGame portovaná (Windows a samozřejmě Linux mezi podporovanými platformami jsou).
Na serveru LinuxGames.cz vyšel již čtvrtý díl seriálu (první, druhý, třetí díl), který vás seznámí s těmi nejzajímavějšími hrami, jaké vznikly na PyWeeku za použití PyGame, a to jak v kategorii jednotlivců, tak i týmů.
Nové verze
Další novinky zmíním už jen ve zkratce. Nové verze se dočkala UFO: Alien Invasion v2.2, v této verzi narazíte především na nový herní koncept a nové technologie. Strategickými prvky se pyšní i hra SimCity, kterou v rámci projektu OLPC uvolnila známá firma Electronic Arts pod open source licencí. Tetrismaniaci určitě ocení i poskočení verze u Blockout II na v2.4. Komu se chce přemýšlet, pro toho je tu Fish Fillets - Next Generation v0.8.0, kde ale nejsou žádné výraznější změny kromě klávesy Zpět (Undo).
Dále vyšel Spring v0.76b1, Sauerbraten v2007_12_22, Open City v0.0.5.1, Warzone 2100 v2.0.10, Wormux v0.8beta4, Toy Cars v0.3.5, lincity-ng v1.91 a mnoho dalších, které se mi sem už nevejdou.
Tip na závěr
Skoro na závěr bych chtěl vždy představit nebo řekněme připomenout nějakou hru, jako tip na to, co si zahrát. Uvidíme, jestli se to do budoucna podaří, ale tentokrát tento tip rozhodně mám.
Methane Brothers
Je jím hra Methane Brothers, předělávka staré amigácké klasiky, kterou uvítá snad každý milovník arkádové zábavy. Tahle hopsačka přichází s velmi originálním a neotřelým systémem likvidování protivníků, který vás rozhodně zaujme. Na protivníka musíte vypustit metan, do vzniklého metanového oblaku se váš soupeř chytí, následně ho musíte nasát do své zbraně a pak s ním mrštit o nejbližší zeď. Může to znít složitě, ale tohle vše ovládáte jen jednou klávesou a směrovými šipkami.
Každý level končí zlikvidováním všech protivníků na obrazovce, můžete to zvladnout sami a nebo i ve dvou, což je podstatně větší zábava. Více už vám poví přiložené screeny.
Takže jsme se dostali až na konec našeho prvního vydání "Novinek ze světa LinuxGames". Doufám, že jste zde nalezli alespoň nějaké zajímavé a užitečné informace, a že za měsíc si zase najdete čas přečíst si další díl. Už předem mohu říct, že bude něco málo změn a hlavně se budeme snažit celý seriál přiblížit co nejvíce aktuálnímu dění a psát opravdu jen to, co se za uplynulý měsíc stalo.