V nejrozšířenějších desktopových prostředí GNOME a KDE najdeme několik jednoduchých her. Tento software je nedílnou součástí vývoje daných prostředí. Projekt základních her pro GNOME se nazývá GNOME Games. Projekt základních her pro KDE se nazývá podobně KDE Games. V případě, že standardní hry v distribuci chybí nebo chybí některé tituly, lze všechny nainstalovat najednou prostřednictvím stejnojmenného balíčku. Obecně lze říci, že tuto „základní herní výbavu“ z velké části tvoří hádanky, logické, deskové a jím podobné hry. V dnešním dílu seriálu o deskových hrách se budu této skupině z balíků GNOME Games a KDE Games věnovat. Článek zdaleka nevyčerpává celé GNOME Games a KDE Games.
Balík GNOME Games se v současnosti skládá jen z dvaceti her. Novější verze balíku KDE Games jich obsahují okolo třiceti. Na rozdíl od GNOME Games se složení KDE Games velmi dynamicky mění. Obsah verzí balíku se pro KDE řady 3 a řady 4 podstatně liší. Zdaleka ne všechny programy zůstaly v KDE Games do současnosti. Přítomnost konkrétních her v konkrétních verzích KDE se dá ověřit.
Úplní linuxoví začátečníci se mohou domnívat, že hry pro KDE nepůjdou provozovat v GNOME a naopak. Není to pravda. Skutečnost, že například GNOME Games se optimalizuje jako součást GNOME, znamená jen, že tyto hry mohou třeba porušovat grafické zvyklosti obvyklé v prostředí KDE.
Hry implementované pouze v GNOME
-
Šachy: V GNOME si lze zahrát šachy proti glChess, které čerpá herní sílu z enginu GNU Chess.
-
Tetravex: Ve skládačce Tetravax se natáčejí očíslované kameny tak, aby se nakonec u sousedních kamenů hranová ohodnocení shodovala.
-
Klotski: Různě tvarované bloky zaplňují téměř celý volný prostor. Posouváním bloků se má dopravit vybraný blok mezi dvěma určenými místy.
Hry implementované v obou desktopových prostředích
-
Mahjongg: Princip této známé asijské hry se de facto shoduje s dominem.
-
Čtyři a více: Jde o klon známé ruské logické hry Color lines z počátku devadesátých let minulého století. Po každém tahu do mřížky napadá několik obarvených kuliček. Při tahu hráč může několik kuliček přemístit, ale cesta musí vést pouze přes neobsazená políčka. Každá vzniklá pětice stejnobarevných kuliček okamžitě zmizí. Hra končí přeplněním mřížky.
-
Miny: Hru miny popularizoval Microsoft, který Minesweeper for the Windows vytrvale přibaluje do Windows již od verze 3.1. V minovém poli hráč odkrývá jednotlivá místa a dostává jako nápovědu informaci, kolik min je položeno na sousedících pozicích. Odkrytí políčka s minou dojde k výbuchu a okamžité prohře.
-
Reversi: Hra byla představena v druhém dílu seriálu.
-
Sudoku: V populární „číslicové křížovce“ sudoku se doplňují neznámá čísla tak, aby byla splněna jistá pravidla, která jistě znáte.
-
Same: V této hře jsou různými barvami označené kuličky rozmístěny v čtvercové mřížce. Při každém tahu hráč odstraní souvislou oblast stejné barvy a kuličky nad odstraněnou oblastí se skrz vzniklou mezeru propadnou. Při každém tahu narůstá skóre v závislosti na počtu právě odstraněných kuliček. Pointa spočívá v nelineární závislosti nárůstu skóre a počtu odebraných kuliček, což si vynucuje hledání možností maximalizace velikosti odstraňovaných skupin.
-
Čtyři v řadě (Four in a row): Dva hráči střídavě hází své kuličky do sloupců. Vyhrává hráč, jehož čtyři kuličky vytvoří čtveřici řadovou, sloupcovou nebo diagonální. Jsou to takové piškvorky s gravitací.
Hry implementované pouze v KDE
-
Vrhcáby: Vrhcáby jsou klasickou deskovou hrou s tisíciletou historií.
-
KBounce: Hra využívá fyzikální simulaci biliárového problému bez interakcí mezi částicemi. Hráč mění geometrii úlohy výstavbou zdí. Pokud do zdi před dokončením narazí částice, zeď se již nedokončí. Hráč pro postup do další úrovně musí s pomocí předepsaného počtu zdí (včetně zmařených) zmenšit velikost ploch s částicemi pod stanovenou mez.
-
Piškvorky/gomoku: Program Bovo hraje hru piškvorky neboli gomoku. Hra byla představena v druhém dílu seriálu.
-
Lodě: Soupeři střídavě střílejí na různá místa. Po výstřelu se dozví zda zasáhly soupeřovu loď, jejichž polohu pochopitelně předem neznají. Cílem této hry založené na náhodě je zasáhnout všechny pole s lodí oponenta.
-
Atomix: Program KAtomic je remakem hry Atomix. Cílem je složit z atomů předepsanou molekulu, což dodává hře didaktický nádech. Atomy se přesouvají v přímce. Přímočarý pohyb atomu ukončí až jiné atomy nebo zdi.
-
KBlackbox: V této hře s neúplnou informací není známo umístění překážek v prostoru. Hráč posvítí laserem do prostoru, paprsek se předepsaným způsobem odrazí od překážek a hráč se dozví místo výstupu paprsku. Cílem je odhalit umístění překážek.
-
KNetwalk: Otáčením políček se musí dosáhnout připojení všech počítačů do sítě.
-
Dots and boxes: Tato klasická hra se těší značné popularitě v některých evropský státech. Na vyznačené omezené ploše čtverečkovaného papíru hráči vybarvují hrany. Hráč, který obarví poslední hranu čtverečku, tento čtvereček označí svojí barvou a pokračuje dalším tahem. V opačné případě se hráči při vybarvování hran střídají. Soupeři se snaží maximalizovat počet svých čtverečků.
-
Risk: Risk je velmi známou společenskou deskovou hrou. Mapa světa je rozdělena do několika regionů, které drží jednotliví soupeři. V závislosti na několika dodatečných pravidlech se rozdávají armády, které si hráči dislokují do jednotlivých regionů. O sousední region lze svést bitvu, kdy výsledek bitvy ovlivňuje počet armád v regionech. Cílem Risku je dobýt svět. V KDE se hra jmenuje KsirK.
-
KJumpingCube: V této deskové hře každé pole obsahuje alespoň jednu tečku a může mít barvu jednoho ze soupeřů. S pravidly hry seznamuje nápověda vestavěná do aplikace.
-
Rubikova kostka: Kubrick nebyl jen slavný britský režisér, ale stejně se jmenuje i Rubikova kostka pro KDE.
Bovo – Piškvorky pro prostředí KDE
Ostatní hry v GNOME a KDE
Mimo balík GNOME Games navíc komunita GNOME ještě oficiálně vyvíjí sbírku hlavolamů GBrainy. Tento program je předinstalováván v nových vydáních Ubuntu. V rámci KDE existuje více her mimo balík KDE Games. Jako příklad uvedu go frontend Kigo.