O Inkscape
Zkusme se nejprve podívat na Inkscape samotný. Pravděpodobně se shodneme na tom, že je v současné době nejlépe použitelným opensource vektorovým editorem fungujícím nejen pod Windows, ale také v Linuxu a Mac OS X.
Nízké číslo 0.48.4 ale napovídá, že ani vývojáři sami nepovažují program za zcela dokončený. Chybí například export do souboru PDF v barevném prostoru CMYK, který je nezbytný pro profesionální práci, a také stabilita některých méně používaných funkcí ještě není zdaleka ideální. Každopádně je použitelnost současné verze Inkscape velmi dobrá a svižně pokračující vývoj programu slibuje další zlepšení.
O knize
Autorem knihy je Petr Šimčík, který se od roku 2005 věnuje webdesignu a grafice. Její obsah je rozčleněn do deseti kapitol. První kapitola logicky začíná orientací v prostředí Inkscape, další tři kapitoly jsou věnovány kreslení samotnému. Myslím, že jejich názvy hovoří jasně: Ruční kreslení, Kreslení objektů, Výplně a úpravy objektů. V páté kapitole se autor zabývá prací s bitmapovou grafikou.
Zde bych se chtěl trochu zastavit. Trasování bitmap, tedy převod bitmap na křivky, patří mezi silné stránky Inkscape a zaslouží si více pozornosti. Autor se s uvedenou částí vypořádal se ctí. Vysvětlení na začátku kapitoly a postupy, Oříznutí jasu, Detekce hran, Vícenásobné skenování, Kroky jasu a Barvy a stupně, dokážou zvládnout i začínající uživatelé. Pro tuto kapitolu stejně jako pro zbytek knihy platí, že málokterý z uvedených postupů práce funguje úplně samostatně.
Pro jejich dokonalé pochopení je nezbytné nevynechat úvodní vysvětlující část kapitol. Například v druhém bodě postupu Oříznutí jasu je uvedeno „Otevřete dialog Trasovat bitmapu“. Vysvětlení, že tento dialog máme hledat v roletovém menu pod položkou Křivka je uveden na předchozí straně, ale v postupu samotném už nikoli.
Uvedený přístup trochu komplikuje používání knihy způsobem: „Vytáhnu knihu z poličky, najdu potřebný postup, zpracuji to, co potřebuji, podle něj a vrátím knihu zpět.“ Na druhou stranu se některé složitější funkce bez podrobného vysvětlení jednoduše neobejdou.
Šestá kapitola je věnovaná Práci s textem a následuje ji kapitola věnovaná Filtrům používaným ke změnám vaší kresby nebo bitmapy. Oceňuji, že v následující kapitole Import, export, tisk se autor nesnaží trvat jen na použití Inkscape, ale nabízí čtenářům propracovaný postup tvorby výstupního souboru PDF profesionální úrovně pomocí programu pro sazbu dokumentů Scribus .
V deváté kapitole najdete vše potřebné o Automatizaci a rozšiřujících funkcích a knihu uzavírá kapitola Instalace a přizpůsobení programu Inkscape, kterou bych spíše očekával v úvodní části. Zde jsem opět ocenil další přesah knihy, kdy autor neváhá při tvorbě barevných palet sáhnout pro bitmapovém editoru GIMP.
Hodnocení
Celkově tedy kniha poskytuje nejen dostatek informací pro zvládnutí práce v Inkscape, ale také doplňuje jeho slabá místa používáním dalších programů ze světa open source, a tím uživatelům usnadňuje zařazení Inkscape do jejich procesu tvorby tiskovin nebo webové grafiky. Dle mého mínění je zpracovaná přehledně a bude srozumitelná i úplným začátečníkům.
Zvládnutí jednotlivých postupů usnadňují zdrojové soubory, které jsou k dispozici ke stažení na webové stránce knihy . Snad jedinou vážnější výtku bych věnoval některým použitým obrázkům a fotografiím. Kniha věnovaná grafikům by si dle mého mínění přece jen zasloužila trochu více estetična. To ale nic nemění na faktu, že pro uživatele programu Inkscape je její nákup téměř povinnou investicí.
Název: Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Autor: Petr Šimčík
EAN: 9788025138137
Nakladatelství: Computer Press (Albatros Media a.s.)
Počet stran: 296