Linux E X P R E S

Facebook

Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

ubuntu1004.jpg

Ivan Bíbr a jeho autorský kolektiv už počtvrté připravili příručku pro uživatele Ubuntu. Tentokrát přibylo 80 nových stran a samozřejmě byly aktualizovány všechny ostatní, aby vyhovovaly nové verzi 10.04. Kniha je určená především začátečníkům, ale své si najdou i ostatní.


Představení

Kniha vás nejdříve seznámí se základními pojmy a lehce i s historií Linuxu. Dozvíte se, co ta divná slova Linux, Ubuntu nebo GNU vlastně jsou. Další strany jsou věnovány instalaci. Ta bude začátečníka zajímat asi nejvíce, protože například dělení diskových oddílů je docela prekérní záležitost, které se uživatelé často obávají. Kapitoly „Příprava na instalaci“ a „Instalujeme Ubuntu“ vysvětlí, zda Ubuntu poběží i na vašem starším počítači, kolikabitovou verzi použít, nebo představí i alternativní instalace systému, jakými jsou tzv. live média nebo instalace Ubuntu přímo z Windows pomocí nástroje Wubi.

Přečtěte si recenzi systému Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx nebo recenzi staršího vydání knihy: Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu.

Až Ubuntu nainstalujete, můžete se pustit do kapitoly „Pracujeme s Ubuntu“, kde je popsáno především nastavení pracovního prostředí, myší, klávesnic, monitorů a dalších periferií. To vše samozřejmě ve výchozím prostředí GNOME, ale pokud preferujete KDE nebo Xfce, dozvíte se něco málo i o nich. Ale to až o pár desítek stran dále. Další kapitola „Aplikace v Ubuntu“ není tak rozsáhlá, jak bych čekal. Ale když se nad tím zamýšlím, je to docela logické. Výchozí aplikace pro kancelář, internet a multimédia jsou představeny podrobně a těch ostatních je zkrátka tolik, že by vydaly na mnoho dalších knih.

Zato s kapitolou „Hry v Ubuntu“ si autoři „vyhráli“; čtyřicet stran, které se snaží dokázat, že to s tím Linuxem a hrami není zas tak špatné. Zastoupeny jsou všechny herní žánry a já oceňuji, že texty ke hrám nejsou nikterak dlouhé a prostor dostaly spíše obrázky, které v tomto případě poví mnohem více.

Kapitola „Zlepšujeme Ubuntu“ nabízí trochu jiný druh hraní, dozvíte se v ní, jak si systém vyladit k obrazu svému. A to jak v podobě různých appletů a designových hračiček, tak i o něco hlouběji v systému nástrojem Ubuntu Tweak, díky kterému můžete odemknout nějaké skryté možnosti systému.

Předchozí kapitola byla „nepovinná“, využijete ji, pouze pokud se budete o zkrášlení systému zajímat. Ale kapitolu „Správa systému“ zřejmě všichni prozkoumají celkem podrobně. Popisuje ta složitější nastavení, se kterými se běžný uživatel setká; nastavení sítě, zdrojů softwaru, bezpečnosti nebo ovladačů.

DVD

Ke knize jsou přiložena i dvě dvouvrstvá DVD, přičemž jedno obsahuje 32bitovou a druhé 64bitovou verzi Ubuntu. Bylo by chybou je opomenout, nejedná se o klasické obrazy, ale o takzvaný „remix“. Autoři DVD upravili tak, aby bylo pro uživatele ještě přívětivější. Na disku najdete „povinnou výbavu“ jako například kodeky, ovladače nebo mnoho aplikací, bez kterých se prakticky neobejdete, ale v oficiálních obrazech nejsou dostupné zejména kvůli licencím. Například Flash Player, Java nebo Skype.

Přidané DVD začátečníkům ušetří mnoho začátečnického trápení a pokročilým alespoň trochu času. Pokud máte na výběr mezi oficiálním obrazem a „remixem“, doporučuji druhou variantu. O nic z té první nepřijdete a nebudete muset doinstalovávat tolik doplňků, jako například zmiňované kodeky nebo českou a slovenskou lokalizaci.

Zpracování

Nejvíce se mi na knize líbilo, že neřeší jen případy, kdy jde všechno ideálně. Nic není dokonalé a Ubuntu není výjimkou. Je pravděpodobné, že v průběhu jeho používání na nějakou chybu či problém narazíte. Kniha ty nejčastější zmiňuje. Některá varování najdete už v průběhu všech kapitol, pro ty nejpalčivější je vyhrazena kapitola „Časté dotazy a problémy“ s krátkými a jasnými návody, jak daný problém překonat.

Co se týče členění knihy, nemám větší výhrady. Nesetkáte se s dlouhým litým textem nebo zbytečně květnatými souvětími. Několikařádkové odstavce jsou prokládány nejrůznějšími obrázky, seznamy nebo tipy, takže se v textu neztratíte a nebude vás nudit. V knize sem tam najdete i odkaz na web, konzervativnější čtenáři možná budou nesouhlasit, ale já si myslím, že k tématu, které je natolik svázáno s Internetem, patří.

Pro začátečníky je kniha jasná volba, za necelých pět set korun získají skvělého průvodce, který jim velmi usnadní první kroky s Ubuntu. A pokud už nějakou ze starších Ubuntu příruček máte? Kromě úprav pro novou verzi tu najdete i 80 nových stran. Ty jdou s dobou, zabývají se aktuálními tématy jako synchronizací, netbooky nebo digitální televizí.

Knihu můžete zakoupit na obchod.liberix.cz, podpoříte tím aktivity Liberixu – např. překlady softwaru a samozřejmě vývoj další verze knihy.

Název: Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Autor: Ivan Bíbr a kolektiv (Jiří Eischmann, Vojtěch Trefný, Kamil Páral)
Formát knihy: 167 mm × 225 mm, brožovaná vazba
366 černobílých stran, 2 × DVD-ROM
Datum vydání: květen 2010
Nakladatel: Computer Press, a.s.
ISBN: 978-80-251-3121-3

Diskuze (16) Nahoru