Linux E X P R E S

Facebook

Linux Mint 17.1, otevírání dat a ownCloud na berlínské univerzitě

dvatydny.gif

Vyšla nová verze populární distribuce Linux Mint pojmenovaná „Rebecca“. Kancelářský balík LibreOffice je vlastně bez chyb, tedy alespoň bez těch, které lze automaticky odhalit. Známe vítěze druhého ročníku soutěže Společně otevíráme data. Studenti a zaměstnanci berlínské Technické univerzity mají vlastní otevřený cloud. A v irském Limericku používají otevřené technologie ke zlepšení služeb pro občany.


Vyšel Linux Mint 17.1 „Rebecca“

Vývojářský tým distribuce Linux Mint oznámil vydání nové verze očíslované 17.1 a pojmenované Rebecca. Jedná se o vydání s prodlouženou podporou, která je garantována až do roku 2019. Vydání je klasicky rozděleno na dvě verze podle prostředí, vychází tak Linux Mint „Cinnamon“Linux Mint „MATE“.

Poznámka šéfredaktora: Kódový název Rebecca nemá nic společného s linuxovou distribucí Rebecca Black OS.

Mezi nejvýznamnější novinky v Cinnamon verzi patří rozhodně prostředí Cinnamon v nové verzi 2.4. To by nově mělo být rychlejší a také méně náročné na operační paměť – mimo jiné bylo nalezeno a opraveno na tři desítky memory leaků. Do správce souborů Nemo byla přidána podpora emblémů a vylepšen byl i systém záložek a toolbar.

Linux Mint 17.1 „Rebecca“ s prostředím Cinnamon Linux Mint 17.1 „Rebecca“ s prostředím Cinnamon

Vylepšení se dočkal i nástroj na nastavení systému, přepracováno bylo nastavení motivů a také výběr pozadí obrazovky. Pro obě verze je pak společné vylepšené nastavení jazyka a rozsáhlejší konfigurace přihlašovacího okna. Další společnou novinkou je přepracovaný správce aktualizací, který je nyní přehlednější a na sobě závislé aktualizace slučuje do skupin.

MATE verze přináší například správce oken Compiz již v základní instalaci jako alternativu ke správci Marco, který je přímo určen pro MATE a který je jednodušší, ale také rychlejší (ale zároveň neposkytuje takové efekty jako Compiz).

LibreOffice má „míru chybovosti“ 0,00

S hodně velkou nadsázkou by se dalo říci, že svobodný kancelářský balík LibreOffice je téměř bezchybný. Má „míru chybovosti“ 0,003515303, zaokrouhleně tedy 0.

Jedná se ovšem pouze o metriku poskytovanou statickým analyzátorem kódu Coverity. Na základě předchozích testů bylo na necelých šesti milionech řádků kódu LibreOffice nalezeno a opraveno více jak jedenáct tisíc chyb. Těch v současné době zbývá jen 11, u nichž se ale předpokládá, že se jedná o falešně pozitivní výsledky.



Open data & gov

Druhý ročník soutěže Společně otevíráme data zná své vítěze

Do letošního druhého ročníku soutěže Společně otevíráme data, kterou pořádá Fond Otakara Motejla, přihlásili tvůrci celkem dvacet čtyři webových, desktopových i mobilních aplikací využívajících otevřená data, tedy taková data, jejichž licence a formát umožňuje jejich strojové zpracování.

První cenu si od odborné poroty odnesla webová aplikace edesky.cz, která nabízí možnost jednoduchého prohlížení dokumentů z úředních desek obcí a krajů. Autorem projektu je Marek Aufart. Druhé místo si odnesla mapa pražských hřišť pro děti a třetí místo patří aplikaci WC kompas mapující veřejné toalety, která má pomoci především lidem trpícím střevními chorobami.

Nejlepší studentskou prací se stala aplikace Justinian, která umožňuje rychlý přístup k zákonům, soudním rozhodnutím a dalším právním dokumentům a předpisům. Autory jsou studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Berlínská Technická univerzita má vlastní ownCloud úložiště

Na berlínské technice má více jak deset tisíc studentů a zaměstnanců svůj „vlastní cloud“ v podobě opensource úložiště ownCloud. Ačkoli ownCloud nabízí i další služby, jako například správu kontaktů, kalendář nebo webmail, v Berlíně jej používají zatím jen pro sdílení a synchronizaci souborů.

Volba na ownCloud padla především díky široké podpoře mobilních i desktopových platforem, možnosti zabezpečeného přenosu souborů a také pro podporu uložení souborů v souladu s německými nařízeními na ochranu dat a soukromí.

Irský Limerick vylepšuje služby díky otevřenému softwaru

Na nedávné konferenci „Open For Business“ v irském Dublinu představil Bilauca Mihai, jak vylepšuje městský úřad v Limericku, třetím největším městě Irska, služby občanům i díky otevřenému softwaru.

V Limericku již delší dobu používají různá otevřená řešení – na všech 800 počítačích místní administrativy bychom našli LibreOffice a na serverech (a dokonce i na některých pracovních stanicích) je používáno Ubuntu. Testují se také otevřené GIS systémy QuantumGis, GeoServer a OpenLayers.

Novinkou je ale opensource CRM systém SugarCRM, který ve správě dat nahrazuje různá dříve používaná ad-hoc řešení a tabulky a umožňuje tak lepší správu vnitřních procesů a vyšší efektivitu.

(Téměř) jednou větou

Diskuze (7) Nahoru