Co se děje ve světě Linuxu a open source
Linux slaví dvacet let
Před dvaceti lety, přesně 25. srpna 1991, student helsinské univerzity Linus Torvalds zveřejnil zdrojové kódy svého operačního systému – Linuxu. Chtěl vytvořit svobodný systém podobný MINIXU, který byl zdarma, ale pouze pro nekomerční účely. Nikdo včetně Linuse tehdy netušil, že půjde o jeden z nejvýznamnějších milníků v historii informačních technologií. V doprovodném textu napsal: „Je to jen můj koníček, nebude to tak rozsáhlý a profesionální systém jako GNU.“ Kdo si dnes vzpomene na systém projektu GNU? Aby bylo jasno, „narození“ Linuxu nelze jednoznačně určit. Mohly bychom je slavit v dubnu, kdy se Linus poprvé zmínil, že takový systém chystá, nebo třeba v září, kdy vyšla verze 0.01. Nejčastěji se za ně ale považuje ono první zveřejnění zdrojových kódů 25. srpna.
Zatímco na osobních počítačích Linux ne a ne pořádně prorazit, výsadní postavení si vydobyl na poli serverů a superpočítačů. Často ho najdete také ve spotřební elektrotechnice. Poslední léta a hlavně měsíce zažívá velkou popularitu mobilní systém Google Android, ve kterém tepe právě Linux. Linux Foundation k dvacetinám připravila stránku, kde si můžete prohlédnout informační grafiky a video o vývoji Linuxu v průběhu času.
Intel bude pokračovat ve vývoji MeeGo
Nokia nedávno ohlásila, že sice vydá smartphone N9 s mobilním operačním systémem MeeGo, ale ani v případě úspěchu nehodlá v rozvoji a nasazování MeeGo pokračovat. Znamená to úplný konec nadějí pro tento linuxový systém? Možná ne tak docela. Někdejší parťák Nokie Intel totiž dal na vědomí, že ve vývoji systému bude pokračovat. Mluvčí Intelu serveru CNET řekl: „Zůstáváme věrni MeeGo a svobodnému softwaru, spolu s komunitou nadále budeme pracovat na jeho vývoji.“
Otázkou je, zda lze tato slova brát opravdu vážně, nebo spíše jako líbivé reklamní vyjádření. I pro tak velkou a silnou společnost jakou Intel je, by bylo těžké MeeGo protlačit na trh. U většiny velkých výrobců chytrých telefonů už se totiž plně etabloval Android. Možností také zůstává využití systému v dalších zařízeních, například multimediálních centrech a další elektrotechnice.
Samsung nesmí v Evropě prodávat smartphony řady Galaxy
Podle rozhodnutí nizozemského soudu v Haagu musí do poloviny října 2011 Samsung stáhnout smartphony řady Galaxy s Androidem z evropského trhu. Přesně se jedná o Samsung Galaxy S, Galaxy S II a Galaxy Ace. Asi už tušíte, že v tom má zase prsty Apple. Ten si stěžoval, že Samsung porušuje několik jeho patentů, ale soud mu nakonec dal za pravdu jen v jednom případě. Jde o patent EP2059868, který popisuje způsob procházení obrázků v galerii. Pokud jste si chtěli některý z výše zmíněných telefonů koupit, nemusíte spěchat. Tento patent už totiž propadl v mnoha zemích včetně České republiky a Slovenska, takže našich končin se zákaz netýká. Navíc softwarový „prohřešek“ lze opravit mnohem snáze než hardwarový. Pokud to Samsung udělá, nic mu nebude v návratu na trh bránit.
SCO prohrálo odvolací soud s Novellem
Letitý spor mezi společnostmi SCO a Novell o práva k UNIXu zřejmě spěje ke konci. Celá kauza je poměrně složitá; ve zkratce jde o to, že SCO tvrdí, že od Novellu koupila práva k UNIXu. Denverský soud ale byl opačného názoru a potvrdil předešlý rozsudek, podle kterého práva patří Novellu. SCO už má poslední možnost, jak by mohla rozsudek napadnout, a tou je odvolání k Nejvyššímu soudu Spojených států amerických. Podle právních expertů portálu Groklaw je však pravděpodobné, že by odvolání bylo odmítnuto jako neopodstatněné.
Novinky ze světa softwaru
Google Music Frame
Cloudová hudební služba Google Music je zatím v testovacím provozu na pozvánky, ale mezi IT nadšenci už si našla hodně fanoušků. Nejdříve si pomocí tenkého klienta nahrajete vaši sbírku hudby na servery Googlu, poté už ji můžete poslouchat odkudkoliv, kde jste připojeni k Internetu. Buď ve webovém přehrávači, nebo v klientu pro Android. Google Music Frame je vylepšení pro Ubuntu, díky kterému Google Music působí jako klasický desktopový přehrávač. Naši pozornost si zaslouží i proto, že za ním stojí český vývojář Jiří Janoušek.
Co všechno Google Music Frame dovede? Za prvé webový přehrávač umístí do samostatného okna. Dále ho prováže s Ubuntu, takže ho lze ovládat ze zvukového menu. Při změně skladby se zobrazí nativní systémová notifikace a mezi skladbami se můžete pohybovat multimediálními klávesami. Mnozí uživatelé jistě ocení zaznamenávání přehraných skladeb na službu Last.fm. Vše potřebné k instalaci najdete na Launchpadu.
Novinky ze světa distribucí
Mandriva Linux 2011
Po více než roce vyšla další verze francouzské distribuce Mandriva Linux s přívlastkem Hydrogen. I když tentokrát bychom mohli říct spíše ruské, protože na této verzi mají největší podíl vývojáři ruské společnosti ROSA Laboratory. Hned ze začátku Hydrogen překvapí velmi zjednodušeným instalátorem. Po instalaci se představí nový vzhled ROSA theme pack. U něj zaujme komplexnost – nový kabátek dostalo téměř vše, od bootloaderu, přes přihlašovací obrazovku až k samotnému grafickému rozhraní systému a ikonám.
Hodně změn proběhlo i v oblasti softwaru. Prohlížeč Mozilla Firefox je v novější verzi 5. Jako už v mnoha distribucích byl kancelářský balík OpenOffice.org nahrazen LibreOffice a správce fotografií DigiKam Shotwellem. Ale to ještě není všechno – o e-mailovou korespondenci se nově stará Mozilla Thunderbird (namísto KMailu) a jako hudební přehrávač slouží Clementine (odnož staršího Amaroku 1.4). Pokud se vám tato sestava nelíbí, můžete ji snadno obměnit pomocí nového správce balíčků.
Nový správce balíčků Mandriva Package Manager
Mezi další novinky patří utilita TimeFrame, ve které procházíte soubory podle data, kdy jste s nimi pracovali, nikoli podle adresářové struktury. Jedná se o nadstavbu systému Nepomuk. Aby toho nebylo málo, Mandriva se rozhodla fušovat i do synchronizace a přináší MandrivaSync, svoji obdobu oblíbených synchronizačních nástrojů jako Ubuntu One či Dropbox. Každý uživatel dostane 2 GB prostoru zdarma. Mandriva Linux 2011 je na novinky opravdu bohatá, na další se můžete podívat na Wiki.Mandriva.com.
Ubuntu 11.10 „Oneiric Ocelot“ Beta 1
Vyšla první betaverze očekávaného Ubuntu 11.10. Následovat by měla ještě jedna betaverze a „release candidate“. A pokud vše půjde podle plánu, finální verze se dočkáme 13. října 2011. Novinkám jsme se věnovali už dříve, snad se jen sluší říct, že Ubuntu 11.10 bude obsahovat grafické prostředí GNOME 3, přičemž výchozí bude stále vlastní rozhraní Unity, ale bude možné doinstalovat také GNOME Shell. Více se dozvíte v článku Co nás čeká v příštím Ubuntu 11.10? Pokud chcete betaverzi vyzkoušet, následujte instrukce na Ubuntu.com.