Linux E X P R E S

Facebook

LxQt na cestě k Waylandu, FirefoxGtk3, nový Android L a Lipsko přešlo na svobodný software

dvatydny.gif

Společnost Microsoft uvolnila zdrojové kódy vývojového kitu formátu OpenXML. Ty jsou nyní dostupné na Git H ubu pod licencí Apache 2.0, což je umožňuje svobodně upravovat a šířit. Tohoto využijí hlavně správci informačních systémů, které tento formát generují.


Vývojář kancelářského balíku LibreOffice Michael Meeks se už k tomuto kroku vyjádřili a pravděpodobně zdrojové kódy LibreOffice využije pro validaci. Celý příspěvek si můžete přečíst na jeho osobním blogu.

Vyšlo Eclipse 4.4 Luna

Eclipse Foundation oznámila vydání nové verze univerzálního a multiplatformního vývojového prostředí Eclipse. Ta přináší zejména podporu pro projektů psaných v poslední (osmé) verzi jazyka Java. Došlo také na podporu rozhraní GTK+3 a tmavého vzhledu.

Nový Android

Společnost Google představila novou verzi tohoto mobilního operačního systému na konferenci Google I/O 2014. Přináší nové postupy pro návrh rozhraní aplikací, došlo na kompletní nahrazení běhového prostředí Dalvik za Art. Kromě nové verze pro mobilní telefony Google představil i operační systém pro Automobily Android Auto a systém pro televize Android TV. Android Wear byl znám už dříve a na I/O došlo na uvedení hodinek od LG a Samsungu a oznámení modelu od Motoroly.

GTK3 port prohlížeče Firefox

Sestavení prohlížeče Firefox využívající GTK3 místo staršího GTK2 jsou dostupná už od letošního ledna díky COPR repozitáři jednoho z vývojářů, Martina Stránského. Nejméně stabilní větev Nightly už GTK3 používá ve výchozím stavu. To byla jedna z posledních podmínek pro běh Firefoxu ve Waylandu, pod kterým už teď může po aplikaci několika patchů fungovat. Do finální podoby má ještě ale daleko, prohlížeč takto nepodporuje třeba vstup z klávesnice.

Firefox v prostředí Wayland/Weston Firefox v prostředí Wayland/Weston

Nový cfdisk ve Fedoře!

Do vývojové větve Fedory se dostal přepracovaný nástroj pro správu diskových oddílů z prostředí terminálu, cfdisk. Byl napsán úplně od začátku, přidává nové funkce a podporuje barvičky. Více si můžete přečíst na blogu vývojáře.

XCOM: Enemy Unknown pro Linux

Na Steamu vyšla linuxové verze tahové strategie XCOM: Enemy Unknown. Podle vývojářů je port plně nativní a nevyužívá wrapper, podobně jako Zaklínač 2. Hra funguje jen na 64bitových systémech. K dispozici je na Steamu za 20€.

Vývoj LxQt směle pokračuje

O novém prostředí LxQt jsem již na LinuxEXPRESu psal. Nyní zdolalo další milník a lze jej sestavit s aktuální verzí knihoven Qt 5. Velmi brzy by mělo vyjít LxQt 0.8, které bude podporovat obě řady Qt, ale další vývoj bude směřovat jen k novější řadě tohoto frameworku. Tímto se LxQt přiblížilo k podpoře Waylandu a dále bude třeba potřeba změnit okenního manažera, protože výchozí Openbox podporuje pouze Xorg server. Osobně bych tipoval jako horkého kandidáta kwin z prostředí KDE. Ten totiž časem nebude ke svému chodu vyžadovat Plasmu a půjde tedy použít bez instalace zbytečných balíčků.

Open data & gov

Švýcarsko a svobodný software

Švýcarská vláda na návrh poslankyně Edith Graf-Litscher prozkoumá možnosti nasazení svobodného softwaru. Například nyní veřejná zpráva odmítá svobodný formát OpenDocument a tím ostatní nutí používat proprietární software. Federální vláda aktuálně používá téměř výhradně právě proprietární programy, ačkoliv by se v mnoha případech našli kvalitní svobodné alternativy.

Lipsko přešlo na Open Source

Německé město Lipsko přemigrovalo na svobodné kancelářské balíky LibreOffice a OpenOffice. Úspory budou následujících 5 let vyváženy náklady na přechod, nicméně počínaje rokem 2017 by mělo město ušetřit přibližně 100 000 € ročně. Přechod začal v roce 2012 po politických debatách a nyní se politici zajímají o cenu licencí a snaží se zbavit tzv. „vendor lock-in“.

V lednu tohoto roku běžel proprietární software na 1508 počítačích z celkových 4300 strojů, na 888 je nainstalován společně se svobodných softwarem. Kromě kancelářských balíků se využívají i další svobodné programy, zejména Firefox, PDF Creator, 7-Zip, Filezilla, GIMP a Cygwin/XFree86.

Jednou větou

  • Vyšla nová verze standardu Unicode - aktualizace přináší 2834 nových znaků, více na unicode.org
  • X Window System oslavil 30. narozeniny – na tomto kódu je dnes postaven Xorg server, který pohání většinu linuxových desktopů.
  • Debian se vrací ke glibc – v květnu 2009 Debian přešel na eglibc a nyní se vrací zpět.
  • Ubuntu 14.10 Alpha – vyšla první testovací verze některých derivátů Ubuntu 14.10, konkrétně Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, and Ubuntu Cloud.
  • Skype 4.3 – Microsoft vydal novou verzi komunikačního programu Skype pro Linux. Odstraňuje podporu zvukového systému ALSA a uživatelé, kteří mají problém s PulseAudio by tedy měli setrvat se starší verzí.
  • Nová loga Fedora Next - Máirin Duffy představila vítězné návrhy nových produktů Fedory - Server, Workstation, Cloud.

Diskuze (0) Nahoru