Linux E X P R E S

Facebook

Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office

OpenOffice.org

Ve Freiburgu plánovali postupný přechod na OpenOffice.org. Nyní to však vypadá, že se vrátí k Microsoft Office.


Německé město Freiburg před více než 5 lety zahájilo postupnou migraci na formát OpenDocument a kancelářský balík OpenOffice.org. Po nějakou dobu používali Microsoft Office a OpenOffice.org souběžně, postupně měl být balík od Microsoftu vytěsněn. Jenže nyní to vypadá, že se proces zastaví a město se vrátí kompletně zpět na Microsoft Office. V podkladech pro jednání Rady města Freiburgu (dne 20.11.2012) jsou sepsány důvody, proč by se tak mělo stát.

Očekávání z roku 2007 prý nebyla splněna. S kancelářským balíkem OpenOffice.org (používaným ve verzi 3.2.1) jsou údajně problémy, hlavně ohledně formátování dokumentů otevíraných v jiném balíku, než byly vytvořeny. Mezi další zmiňované problémy patří rozštěpení vývoje (LibreOffice/OpenOffice); podle tvůrců dokumentu je jednotný vývojový model Microsoftu stabilnější.

FSF Europe, Document Foundation a OSBA zaslaly městské radě otevřený dopis, podle kterého dochází ke „srovnávání jablek s hruškami“. Podle těchto organizací je řada uváděných argumentů nepravdivá nebo zastaralá. Podpora balíků LibreOffice a Apache OpenOffice je podle nich dnes na profesionální úrovni a není též pravda, že by během několika let nebylo možno dosáhnout kompatibility s Microsoft Office. Organizace upozorňují též na to, že rada své postoje nekonzultovala s žádnými odborníky na open source. Signatáři dopisu věří, že rada zváží možnost místo návratu k Microsoftu upgradovat na aktuální verzi LibreOffice nebo Apache OpenOffice.

Diskuze (5) Nahoru