Linux E X P R E S

Facebook

Kdo vyhrál vstupenky na IT15 a jaké byly správné odpovědi?

IT15

Soutěž o vstupenky na konferenci Internet a Technologie 15 skončila, známe vítěze. Podívejte se, kdo vyhrál a jaké byly správné odpovědi.


Soutěž o volné vstupenky na konferenci Internet a Technologie 15, kterou pořádá sdružení CZ.NIC, je za námi. Bohužel se musela konat dvakrát, protože poprvé se do nabízených odpovědí vloudila nepříjemná chyba v čísle, která způsobila, že ani jedna z odpovědí nebyla správná, což ale nebylo cílem. Na druhý pokus už se ale vše podařilo. Ještě jednou se omlouváme všem, kteří vložili své odpovědi v rámci prvního běhu soutěže.

Správné odpovědi

Co znamená pojem FENIX, jste se mohli dozvědět například na loňské konferenci IT14 (nebo v reportáži z ní), případně i na další konferenci IT14.2 (též i v reportáži). Je to projekt na ochranu důvěryhodných sítí zejména proti (D)DoS útokům. Aby mohla být síť zapojena do projektu, musí splňovat jak kritéria technická, tak i organizační (týkající se například komunikace a reakce na incidenty). Vyšší bezpečnosti se dosahuje již tím, že zúčastněné sítě tato kritéria plní; v extrémní situaci je ale možnost přejít i na ostrovní provoz, tedy odříznout komunikaci sítí zapojených do projektu FENIX s vnějším světem.

Projekt Let's Encrypt má podpořit nasazování šifrované komunikace TLS tím, že bude provozovat certifikační autoritu nabízející doménové certifikáty zdarma. U doménových certifikátů jsou náklady velmi nízké, ověřuje se pouze dispozice s doménou a proto lze validaci provádět zcela automaticky (na rozdíl od vyšších stupňů ověřování, kde musí nějaký člověk ověřovat dokumenty, vstupovat s držitelem certifikátu v telefonický kontakt apod.). Součástí projektu je mj. i vývoj otevřeného protokol, který umožní automatizovat proces manipulace s certifikáty i na straně držitele.

Co se týká celkového počtu webů, ten můžete sledovat prostřednictvím novinek na LinuxEXPRESu (pokud už ho nesledujete přímo u Netcraftu). Tam právě došlo k té chybě, která pak „prosákla“ i do nabízených odpovědí. Nejvyšší celkový počet webů byl 1,03 miliardy a této hodnoty bylo dosaženo v říjnu 2014.

Jako první správně odpověděli na všechny tři otázky tito soutěžící:

  • Martin Vicián (17.5.2015 14:47:03)
  • Libor Lacina (18.5.2015 7:58:50)
  • Michal Hrušecký (19.5.2015 17:32:23)

Aby nevznikly pochybnosti ohledně oprávněnosti účasti Michala Hrušeckého v soutěži: je sice autorem článků na LinuxEXPRESu, ty však napsal v minulosti a nyní není v žádném vztahu k vydavateli magazínu.

Výhercům gratulujeme, organizační záležitosti ohledně volných vstupenek se dozvědí od sdružení CZ.NIC, které je kontaktuje prostřednictvím poskytnutých e-mailových adres.

Diskuze (0) Nahoru