Lékařská univerzita ve Varšavě představila na konferenci Med-e-Tel nový informační systém, který implementovala ve své nemocnici. Řešení je založeno na linuxové distribuci Ubuntu, databázovém systému PostgreSQL, vyhledávači Elasticsearch a webovém serveru nginx. Jako komunikační middleware se používají RabbitMQ, Resque a Celery. Aplikace jsou vyvíjeny v jazycích Ruby a Python s využitím frameworků Rails, Sinatra a Flask.
Vedoucí projektu Radosław Rzepka ke zvolené cestě řekl, že „je mnohem snazší implementovat, vylepšovat, sestavovat a adaptovat řešení tohoto typu. Proprietární systémy vyžadují drahé licence a je nemožné skutečně pochopit, jak se v nich informace vyměňují, takže to nutí výzkumníky spoléha na neefektivní exporty dat.“
Největší španělská nemocniční síť Quirón zase rozjíždí pilotní projekt portálového řešení založeného na cloudové technologii OpenStack. Jedná se o součást většího projektu Coco Cloud, který má za cíl vývoj cloudového prostředí s důrazem na ochranu citlivých dat; Evropská komise na tento projekt poskytla grant 2,8 milionu eur.
Cílem je poskytnout pacientům přístup k jejich zdravotnické dokumentaci (v první fázi k radiologické) a snížit tak nutnost zbytečných cest pacientů do nemocnic. V budoucnu by se mělo řešení využívat napříč různými lékařskými obory.