Osvěžený vzhled
Vizáž nového Ubuntu je hodně podobná starším verzím, což je určitě dobře a zejména konzervativní uživatelé to po šoku z Unity jistě ocení. Novinky jsou opravdu drobné a celkově se jedná spíše o drobnosti. Okraje oken jsou nyní vyhlazovány, hrany tvoří tenčí linka a celkově to vypadá mnohem lépe.
Nové Ubuntu, tak jak vypadá čerstvě po instalaci
Další příjemnou změnou je úprava znázornění změny velikosti okna. Nyní se nezobrazuje jen obrys, ale dochází k jeho kompletnímu překreslení. Bylo umožněno zmenšit Launcher až na 16 pixelů (doposud bylo minimem 48).
Příprava na éru „Retina“
Ty šťastnější, kteří vlastní monitory s velmi vysokým rozlišením (Retina/4k), potěší podpora pro displeje s vysokým DPI (hiDPI). Osobně takové zařízení nemám, ale podle několika zdrojů je nyní používání Ubuntu ve vysokém rozlišení opravdu bezproblémové a pohodlné.
V nastavení zobrazování přibyla možnost škálování
Nabídky oken
Prostředí Unity zavedlo tzv. globální nabídky oken. Znamená to, že všechny nabídky aplikací se zobrazují v horní liště, a ne pod titulkem okna daného programu. Ne každému to však vyhovovalo, a proto byla přidána možnost přepnout na tzv. Integrované nabídky, což způsobí, že se nabídka aplikace objeví po najetí na místo, kde je titulek okna.
I mně vyhovují integrované nabídky více
Konečně moderní zamykání obrazovky
Zámek obrazovky, který zapadá do systému, měl přijít už dávno. Prozatím se v Ubuntu nacházel ten z dob GNOME 2, a kazil tak estetický dojem z používání.
Nový zámek obrazovky vypadá elegantně
Nový „lock-screen“ vypadá skvěle, vzhledově připomíná obrazovku přihlášení LightDM. Došlo k povolení nové klávesové zkratky na zamknutí – Shift + L.
Nabídky aplikací GNOME
Prostředí GNOME, ze kterého Unity vychází zejména po aplikační stránce, začalo nasazovat nový druh nabídek. Ty se však v Ubuntu nezobrazovaly úplně ideálně (byly schovány pod jedno tlačítko). Tento problém byl opraven a nyní nové aplikace GNOME do prostředí pěkně zapadají.
Nový název pro Centrum nastavení
Název aplikace starající se o nastavení byl změněn z Gnome Control Center na Unity Control Center. Kromě přejmenování se jinak jedná o tu stejnou aplikaci. Změna názvu však pomůže správcům repozitářů obsahujících novou verzi prostředí GNOME, protože už nebude docházet ke kolizím. V budoucnu by mělo dojít k nahrazení za aplikaci Ubuntu Control Center.
Konfigurace zobrazování nabídek
Konec Ubuntu One
Na poslední chvíli došlo ke kompletnímu odebrání klientské aplikace služby Ubuntu One. Zmizela i možnost registrace do této služby během instalace systému. Více o ukončení Ubuntu One jsme psali v článku Několik slov o Ubuntu One a přehled možných alternativ.
Unity Dash a vyhledávání během psaní
Novinky pod kapotou
Tak jako vždy i tentokrát přichází nové vydání kromě aktualizovaných aplikací také s aktuální verzí linuxového kernelu a grafických ovladačů. To znamená podporu pro nový hardware, a hlavně vyšší výkon.
Linuxový kernel se v novém Ubuntu nachází ve verzi 3.13 a grafické knihovny Mesa v nejnovější verzi. Ubuntu 14.04 dostane nové verze jádra, grafických knihoven atd. pravděpodobně čtyřikrát během 2 let do vydání další LTS verze. Více o tomto jsme na LinuxEXPRESu již psali ve článku Ubuntu LTS Enablement Stacks. Uživatelům s SSD disky pomůže ve výchozím nastavení aktivní funkce TRIM, která radikálně zvýší jejich výkon v dlouhodobém měřítku.
Bezproblémový upgrade
Povýšit lze z vydání 13.10 nebo 12.04. Obě možnosti jsem testoval a povýšení proběhlo hladce. Podle ohlasů na zahraničních webech se může vyskytnout problém, který po dokončení aktualizace z 13.10 může zabránit v přihlášení. Tak či tak určitě není od věci provést zálohu.
Poznámka šéfredaktora: Podle mých zkušeností nemusí jít provést upgrade z 13.10, pokud jsou nainstalované balíčky z neoficiálních zdrojů (týká se například balíku LibreOffice 4.2, který je ale ve 14.04 k dispozici standardně, takže není třeba řešit samostatně). Pak je nutné tyto balíčky odebrat a upgrade znovu spustit.
Uživatelům verze 12.04 bude povýšení nabídnuto až po vydání verze 14.04.1, která přinese opravy pro nahlášené chyby, včetně těch, které se nyní mohou vyskytnout během upgradu. Jestli by někdo chtěl aktualizovat už nyní, tak je potřeba v terminálu spustit průvodce pomocí příkazu sudo update-manager -d
. Každopádně lepší bude počkat na opravnou verzi.
Ubuntu 14.04 obsahuje kancelářský balík LibreOffice 4.2
LTS jak má být
Instalaci Ubuntu 14.04 lze jenom doporučit. Přináší menší, ale příjemné změny, které, dovolím si tvrdit, ocení všichni uživatelé. Ubuntu čekají v dalších 2 letech divoké změny, za vše jmenuji nasazení grafického serveru Mir, příchod nového prostředí Unity 8 postaveného na knihovnách Qt spolu s nahrazováním aplikací z GNOME za vlastní nebo třeba nahrazení systémového démonu Upstart za systemd. Podle mě to budou divoké 2 roky vývoje, a tak je Věrný kozel jasnou volbou pro ty, co se nechtějí účastnit experimentů, ale používat stabilní a odladěnou verzi.