Linux E X P R E S

Facebook

OpenAlt 2015: přednášky, workshopy, letecký simulátor, skvělá káva, ale také náš stánek

OpenAlt

O víkendu proběhla na FIT VUT v Brně konference OpenAlt. Jaká byla, co tu na účastníky čekalo, jaké dojmy konference zanechala?


Stručně o OpenAltu

Konference OpenAlt se poprvé konala v loňském roce, spojila původně samostatné konference LinuxAlt a OpenMobility. Letošní ročník probíhal o víkendu 7. a 8. listopadu v Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Konferenci pořádá spolek OpenAlt vzniklý sloučením skupin Linux v Brně a OpenMobility, spolupořadateli byly FIT VUT a Studentská unie FIT VUT.

FIT VUT v Brně – dějiště konference FIT VUT v Brně – dějiště konference

Co konference nabízela

Na účastníky čekal bohatý program. Jeho základem byly samozřejmě přednášky a workshopy, celkem konference běžela v osmi paralelních streamech (jedním z nich bylo svobodné kino; všechny streamy běžely prakticky po celou dobu trvání konference), což je na obvyklé poměry českých „linuxových“ konferencí velmi nadprůměrné číslo.

Účastníci konference sledují přednášku o otevřených datech Účastníci konference sledují přednášku o otevřených datech

Přednášky a workshopy byly rozděleny do sedmi barevně označených okruhů, takže kdo se zajímal o určitou oblast (například bezpečnost a soukromí nebo mobilní technologie), snadno našel „to svoje“. Témata nebyla zdaleka jen linuxová nebo obecněji softwarová. Našly se i přednášky jako sdílení jízdních kol, neverbální komunikace, pečení chleba nebo sociální inženýrství.

O konferenci jako takovou a zejména o 3D tiskárny (zejména v souvislosti s tiskem protéz částí lidského těla) projevila zájem Česká televize pro svůj pořad Studio 6 víkend. Reportáž s rozhovory byla vysílána v přímém přenosu, k dispozici je samozřejmě i v archivu ČT.

Významným tématickým okruhem byla letos veřejná správa a open data. V souvislosti s tím pořadatelé připravili formulář, kde můžete vyplnit zdroje otevřených dat, o nichž víte, a aplikace tato data využívající. Získané údaje se následně objeví pohromadě na Wikipedii.

„Kuchařina“ na linuxové konferenci? Ale ano! „Kuchařina“ na linuxové konferenci? Ale ano!

Před přednáškovými sály byly stánky linuxových distribucí, firem spojených s open source, ale i s živými ukázkami práce 3D tiskáren. Probíhala také řada doprovodných programů. Zájemci si mohli vyzkoušet letecký simulátor AeroWorks (Boeing 737NG), zastřílet si ve střeleckém simulátoru (z řady různých zbraní), podívat se do Muzea výpočetní techniky, dát si zdarma výbornou kávu (díky podpoře spolku vpsFree) nebo získat certifikaci LPI.

Na webu OpenAltu již najdete fotografie z konference, z některých přednášek by mělo být brzy k dispozici také video.Stánek – LinuxEXPRES a OpenOffice.cz

Díky podpoře organizátorů jsme mohli mít na konferenci stánek, kde se mohli zájemci zeptat na cokoli ohledně magazínu LinuxEXPRES a portálu OpenOffice.cz (například jak začít psát články, objevovaly se ale dotazy a náměty týkající se technických věcí, grafiky, layoutu apod.), vzít si k přečtení časopis IT Systems (kde vycházejí některé články z LinuxEXPRESu) a v neposlední řadě po zodpovězení otázek získat razítko do soutěže.

Stánek magazínu LinuxEXPRES a portálu OpenOffice.cz Stánek magazínu LinuxEXPRES a portálu OpenOffice.cz

Na stánku se sice návštěvníci „museli spokojit“ s šéfredaktorem, ale někteří další členové autorského týmu byli k dispozici nedaleko, například hned o pár kroků vedle u stánku distribuce Fedora. Další informace mohli zájemci načerpat na přednášce o LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz v neděli po poledni.

Dojmy z konference

Konference po organizační i obsahové stránce působila výborným dojmem. Mírně ho kazilo jen to, že se různé části konaly na vzájemně vzdálených místech areálu FIT VUT (často v různých budovách, byť částečně propojených), který působí trochu jako bludiště. To je ale dáno hlavně tím, že areál vznikl přistavením nových budov k bývalému klášteru.

Tisk protéz na 3D tiskárně – lákadlo letošního OpenAltu Tisk protéz na 3D tiskárně – lákadlo letošního OpenAltu

Co se týká zkušeností ze stánku, přišla řada zájemců o LinuxEXPRES a OpenOffice.cz, drtivá většina z nich je našimi čtenáři. Mnozí přispěli zajímavými náměty na vylepšení, bylo i několik vážných zájemců stát se členy našeho autorského týmu.

Na přednášce (a po ní i u stánku) se rozvinula debata ohledně případného oživení našeho portálu MandrivaLinux.cz, na kterém se po ukončení vývoje distribuce Mandriva přestaly objevovat nové články, což souviselo se značným poklesem zájmu o distribuci jak u čtenářů, tak u autorů. Protože ale dnes existuje aktivně vyvíjená distribuce OpenMandriva, je možné, že brzy opět přijde čas portál oživit.

O některých zajímavých tématech, která se objevila na OpenAltu, si budete moci brzy přečíst. První článek vyjde již zítra.

Děkujeme spolku OpenAlt za poskytnutí prostoru pro stánek a přednášku.


OpenAlt 2015 OpenAlt 2015

Diskuze (4) Nahoru