Linux E X P R E S

Facebook

OpenOffice 3.4, GIMP 2.8 a Samsung Galaxy S III

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Ubuntu Developer Summit. Slovensko otestuje svobodný software ve veřejné správě. Mandriva má zase na čas zajištěnu existenci. Samsung Galaxy S III – nová vlajková loď Androidu. GIMP 2.8 – vše v jednom okně. Apache OpenOffice 3.4.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Ubuntu Developer Summit

Vždy po vydání nové verze Ubuntu se vývojáři sejdou na akci zvané Ubuntu Developer Summit (UDS), aby rozhodli o dalším směřování jejich distribuce. Tentokrát si dali dostaveníčko v kalifornském Oaklandu, kde bylo učiněno několik důležitých rozhodnutí a oznámení. Pokud se o problematiku zajímáte blíže, na YouTube kanálu UbuntuDevelopers najdete záznamy přednášek a diskusí včetně keynote Marka Shuttlewortha:

Nejpřekvapivějším rozhodnutím je zřejmě ukončení vývoje rozhraní Unity 2D – bratříčka základního Unity nevyžadujícího grafickou akceleraci. Překvapivé je hlavně proto, že v nedávno vydaném Ubuntu 12.04 bylo velmi použitelné. Udržování obou verzí Unity by však bylo náročné, proto se vývojáři rozhodli pro použití technologie Gallium3D LLVMpipe, díky které by mělo jít používat bez akcelerace přes grafickou kartu i standardní Unity 3D.

Mnoho povyku způsobilo zjištění, že na UDS vystoupí také zástupci herního giganta Electronic Arts (EA). Že by měl Linux nakročeno stát se herní platformou? Ve skutečnosti nic takového, spíš nuda. EA pouze uvedlo do Centra softwaru dvě hry již dříve běžně dostupné přes prohlížeč. Jinak bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by se přístup EA k Linuxu změnil.

Lord of Ultima od EA se dostal do Centra softwaru Lord of Ultima od EA se dostal do Centra softwaru

Co se týče podzimního vydání Ubuntu 12.10, už známe jeho základní rysy: Linuxové jádro ve verzi 3.5 a prostředí GNOME 3.6. Z dalších novinek tu zatím máme jen nástin, jedná se třeba o Python 3, rychlejší bootování, vylepšení Head-Up Displaye (HUD), nový instalátor proprietárních ovladačů nebo „bezešvý“ přechod mezi bootovací a přihlašovací obrazovkou.

Slovensko otestuje svobodný software ve veřejné správě

Server DSL.sk informuje o tom, že slovenské ministerstvo financí, které má na starosti také agendu informatiky, připravuje projekt na otestování možností použití svobodného softwaru ve veřejné správě. Ministerstvo už prý oslovuje jednotlivé úřady, které by do projektu chtělo zapojit. Tento krok už však zřejmě nic nezmění na prodloužení smlouvy s Microsoftem, která má za 52 miliónů eur zajistit tříletou podporu a právo upgradu na případné nové verze produktů.

Mandriva má zase na čas zajištěnu existenci

Posledního půl roku je společnost Mandriva S.A., vydavatel distribuce Mandriva Linux, na hranici bankrotu. Už poněkolikáté utekla hrobníkovi z lopaty, naposledy koncem dubna, kdy byla na valné hromadě schválena rekapitalizace společnosti. Následně bylo na blogu uveřejněno prohlášení provozního ředitele Mandrivy Jean-Manuela Croseta, které sice obsahuje mnoho slov, ale neříká prakticky nic. Podstatné je jen to, že se fungování společnosti zřejmě velmi změní. V čem konkrétně, to bychom se měli dozvědět ve třetím květnovém týdnu.

Samsung Galaxy S III – nová vlajková loď Androidu

Ve čtvrtek 3. května představil Samsung v Londýně dlouho očekávaný smartphone Galaxy S III, který se na několik příštích měsíců stane „králem Androidů“. Některé spekulace se vyplnily, jiné ne. Hlavními devizami Galaxy S III jsou čtyřjádrový procesor z vlastní dílny Exynos 4412, obří displej o úhlopříčce 4,8 palce s HD rozlišením a možnost indukčního nabíjení (telefon stačí položit na podložku). Na druhou stranu nedošlo například na keramické tělo – opět se musíme spokojit s obyčejným a navíc lesklým plastem, ve kterém může zařízení za patnáct tisíc korun působit trochu lacině. Samsung systém Android opět obalil nadstavbou, která nabídne mnoho nových funkcí, jen pro příklad jmenujme S Voice – obdobu Siri z iPhonu. Více se dozvíte na MobilMania.cz.

Samsung Galaxy S III v modré variantě Samsung Galaxy S III v modré variantě

Novinky ze světa softwaru

GIMP 2.8 – vše v jednom okně

Trvalo to tři roky, ale konečně tu máme novou verzi grafického editoru GIMP 2.8, která přichází s jedním zásadním vylepšením – režimem jednoho okna. Zatímco dosud se jednotlivé dialogy „povalovaly“ v samostatných oknech, nyní je všechny můžete poskládat do jednoho. Touto novinkou se rozhraní GIMPu přiblížilo rozhraní „grafické jedničky“ Adobe Photoshop.

Režim jednoho okna Režim jednoho okna

GIMP 2.8 ale není jen o tom, mezi další zajímavé novinky patří vylepšené dokování oken, možnost třídění vrstev do skupin, editování textu přímo v obrázku, transformace pomocí klece nebo štítkování a následné filtrování stop apod. Při některých úpravách porozumí nový GIMP i základním matematickým operacím. Když například chcete obrázek zvětšit na dvojnásobnou velikost, stačí za aktuální velikost dopsat „*2“ a GIMP už se o přepočítání postará. Trochu kontroverzní je změna ukládání – vždy bude použit nativní formát XCF, a to i když bude zdrojový obrázek ve formátu jiném. Pro uložení do jiných formátů slouží volba Export.

Editace textu v obrázku Editace textu v obrázku

Vývojáři jako tradičně zveřejnili jen zdrojové kódy, o přípravu balíčků už se musí postarat jiní. GIMP 2.8 se tedy pravděpodobně dostane do příští verze vaší distribuce, případně se můžete poohlédnout po různých neoficiálních repozitářích. K dispozici je také verze pro Microsoft Windows. Více se o novém GIMPu dozvíte v článku od našeho vrchního „GIMPtorialisty“ Petra Němce.

Apache OpenOffice 3.4

Na podzim roku 2010 odešla od OpenOffice.org významná část vývojářů a založila odnož tohoto kancelářského balíku nazvanou LibreOffice. O OpenOffice.org od té doby moc slyšet nebylo, snad jen když Oracle předal vedení projektu nadaci Apache. Nyní se konečně dočkáváme prvních plodů: Vyšla verze 3.4 a rovnou s trochu pozměněným názvem – přibylo označení, že patří právě pod nadaci Apache, a naopak zmizela koncovka .org.

Upravený název si žádá také úpravu loga Upravený název si žádá také úpravu loga

Takže co nám Apache OpenOffice 3.4 nabízí? Rychlejší spuštění, podporu grafického vektorového formátu SVG, vylepšený export do formátů RTF a CSV, zrušení omezení na počet polí v kontingenční tabulce nebo lepší vykreslování grafů. Důležitá je také změna licence na Apache License 2, která patří mezi tzv. permisivní licence a na rozdíl od copyleftových licencí nepožaduje, aby bylo odvozené dílo vydáno pod stejnou licencí. Dosud OpenOffice.org používal licenci GNU LGPL 3, která je jakýmsi kompromisem mezi oběma přístupy. O dalších novinkách píše OpenOffice.cz, kde si také můžete stáhnout DEB a RPM balíčky a instalátory pro Microsoft Windows a Mac OS X.

Jednou větou

Ubuntu 12.04 LTS už je tu i ve verzi pro firmy.

Vznikla nadace pro podporu využití open source v oblasti robotiky.

Proslulá česká adventura Machinarium už je i pro Android.

Wolfenstein 3D slaví 20 let, na technologiích HTML5 a Web GL vznikla webová verze.

Cloudový systém Chrome OS už umí SSH.

Vyšla první stabilní verze mobilního linuxového systému Tizen.

Brněnský Red Hat nabízí linuxovým programátorům letní stáž.

Diskuze (3) Nahoru