Linux E X P R E S

Facebook

Daniel Vrátil: KMail nabízí díky integraci více než jiné podobné programy

daniel_vratil.jpg

Dan je vývojář z Brna pracující na linuxovém prostředí KDE, a zejména jeho částech KDE PIM, KScreen a KDE Telepathy.


Můžeš se představit a stručně popsat svou práci?

Tak já jsem Dan Vrátil a pracuju v Red Hatu na KDE Desktopu a zároveň přispívám do upstreamu.

Poslední dobou se hodně mluví o novém KDE, mohl by si prosím uvést ty nejdůležitější novinky?

Mezi hlavní novinky patří určitě portování na QT5, čili novou verzi frameworku, který na vývoj používáme, další novinkou je rozdělení základní knihovny kde-libs a třetí změna se týká Plasmy (což je část starající se o samotnou plochu), která bude kompletně přepsána do QML.

Velkou částí ses podílel na správci obrazovek KScreen, máš s ním nějaké další plány na nové funkce?

Plánujeme podporu uživatelských profilů – možnost přepnout mezi externím monitorem a televizí a automatickou detekci. Dále plánujeme taky konečně přepsat a vydat nové uživatelské prostředí.

Jaký podle tebe bude přechod z KDE 4 na KDE 5? Podobně komplikovaný jako ten předchozí z KDE 3 na aktuální čtvrtou řadu, nebo půjde spíše o evoluci KDE 4?

KDE 5, respektive Plasma 2, dostane malý facelift, ale žádné zásadní změny, jako byly v KDE 4, se nepřipravují. Tou samotnou revolucí v KDE 5 je přepis Plasmy do QML, KDE Frameworks 5 a celkový přechod na Qt 5, čili změny pod kapotou, které se uživatelů dotknou jen minimálně.

Co si myslíš o KMailu? Klasičtí desktopoví klienti pro práci s elektronickou poštou ztrácejí na popularitě (Thunderbird) a čím dál tím více se prosazují weboví klienti, nepřijde ti vývoj KMailu zbytečný?

Tak vzhledem k tomu, že se na vývoji podílím, určitě ne :). Myslím si, že na rozdíl od Thunderbirdu a jiných KMail nabízí mnohem víc tím, že je tak integrovaný do zbytku KDE, a tím pádem například možnost pro uživatele poslat třeba prezentaci nebo textový soubor e-mailem přímo z OpenOffice nebo Calligry je právě ta část, kterou KMail dokáže dobře zastoupit, takže si nemyslím, že by to byla nějaká zbytečná snaha.

Za pomoc při tvorbě reportáže a rozhovorů z DevConf.cz 2014 děkujeme společnosti Red Hat. Za poskytnutí fotografií děkujeme Tomášovi Bžatkovi.

RedHat.png

Diskuze (8) Nahoru