Linux E X P R E S

Facebook

Vincent Picavet: Děláme svobodný software a věříme, že je to správná volba

postgresql.png

Rozhovor u příležitosti konání PostgreSQL Conference Europe 2012 v Praze. Tentokrát jsme vyzpovídali Vincenta Picaveta – spoluvlastníka firmy Oslandia, která poskytuje hotová řešení založená na PostgreSQL.


Vincent Picavet se svým společníkem Oliverem Courtinem založil a vede firmu Oslandia, která staví nad databází PostgreSQL a PostGISem. Na konferenci pgconf.eu 2012 bude nejen právě o PostGISu mluvit, my jsme se ho ale zeptali i na další věci.

Konference pgconf.eu, nebo dlouze PostgreSQL Conference Europe 2012 proběhne 23. až 26. října v Praze v hotelu Corinthia. LinuxEXPRES je mediálním partnerem konference. Všechny rozhovory u příležitosti konání pgconf.eu 2012:

Sloni, maskoti PostgreSQL Sloni, maskoti PostgreSQL

Co vás přilákalo k PostgreSQL?

K PostgreSQL jsem se dostal přes PostGIS. Když jsem začal pracovat v oblasti GISu (kolem 2006), PostGIS byla jediná dostupná open-source prostorová databáze. Pak jsem se ponořil i do kódu PostGIS a PostgreSQL, poznal komunitu a od té chvíle si to vše už jen užívám.

Kdybyste měl jmenovat nějakou funkci PostgreSQL, která opravdu stojí za to, co by to bylo?

Samozřejmě PostGIS, protože to je právě ten jedinečný software, na kterém jsme v počátcích postavili firmu Oslandia. Také se mi líbí, jak je PostgreSQL robustní a přizpůsobivá – ať už na úrovni architektury, nebo zdrojových kódů.

Které funkce je naopak potřeba v brzké budoucnosti implementovat?

Na straně PostGIS teď pracujeme na podpoře 3D. A co se týče jádra PostgreSQL, bylo by skvělé mít zapisovatelné CTE.

Jaké slabiny má podle vás PostgreSQL?

Občas je trochu obtížnější PostgreSQL vyladit tak, aby byl výkon stejně dobrý jako u jiných databází pro datové sklady a zpracovávání velkých dat. Například ve srovnání s databází se sloupcovým ukládáním [column-oriented storage DB] nebo se systémy NoSQL stylu Hadoop.

Plánujete účast na pgconf.eu 2012?

Už nějakou dobu pgconf.eu pravidelně navštěvuji. Budu mluvit o PostGIS 2.0 a jeho budoucnosti, ale také o správě topologie a sítí v databázi. Vždycky si rád poslechnu přednášky o výkonnosti.

Můžete srovnat další databáze s PostgreSQL?

MySQL nedávno na poli GIS velmi pokročilo (plné zpracování geometrie místo ohraničujících obdélníků [bounding boxes]), ale pořád za PostGIS výrazně zaostává s ohledem na funkce a výkon. Jako doplněk k PostGIS používáme SpatiaLite. Je to velmi nenáročná embedded databáze s funkcemi GIS postavená na SQLite. Snadno a rychle ji lze vkládat do aplikací nebo používat jako formát pro přenos dat s rozhraním SQL. Nelze ji srovnávat s PostGIS, protože to není aplikace typu klient–server, ale pouze knihovna, takže se využívá jinak. Je to však dobrý produkt.

Visačky z roku 2010 Visačky z roku 2010

Jaké hlavní výhody vidíte v tom, že je PostgreSQL svobodný software?

V Oslandii používáme klasický open-source obchodní model. PostgreSQL a PostGIS jsou proto naše dva nejlepší argumenty: dobrý a robustní software, který lze škálovat, používat v cloudu, testovat a kdekoliv nasazovat bez dalších nákladů. Možnost vidět a upravovat zdrojové kódy dodává jistotu našim zákazníkům z hlediska bezpečnosti. Nižší celkové náklady na provoz nám umožňují sestavit pro naše klienty precizně připravené portfolio, včetně školení, podpory a dalšího vývoje na přání.

Zatímco PostgreSQL má permisivní licenci BSD, PostGIS používá copyleftovou GPL. Jak tato kombinace funguje?

Používání GPL nemá příliš velký dopad na to, jak se PostGIS vyvíjí. Jediná chyba je, že nemůžeme PostGIS začlenit do jádra PostgreSQL, jak by si mnozí lidé přáli. Existují však i jiné důvody, proč není možné toto přání snadno splnit (například četnost vydávání nových verzí). Nový mechanismus rozšíření navíc už teď odstraňuje většinu nepříjemností, které toto oddělení způsobuje.

Založil jste firmu Oslandia, která se zaměřuje na poskytování služeb souvisejících s PostGIS a PostgreSQL. Proč jste si jako oblast svého podnikání vybral PostGIS?

To „Os“ v názvu Oslandia znamená open source, takže používáme, vyvíjíme a navrhujeme jen svobodná řešení. Pro sestavení naší sady GIS pro využití spolu s PostGIS používáme řadu různých nástrojů: Quantum GIS, Mapserver, TinyOWS, Mapnik...

Oslandia Oslandia

Firmu Oslandia jsme založili s Olivierem Courtinem, když jsme si uvědomili, že chceme oba odejít z předchozího zaměstnání a soustředit se na PostGIS. Ve společnosti, kde jsem dříve pracoval, jsem se hodně věnoval PostGISu a Olivier už do PostGISu přispíval. Na trhu byla po službách založených na tomto řešení poptávka, takže nebylo co řešit.

Řekněme, že potřebuji do řešení GIS – jak byste mě přesvědčili, abych použil PostgreSQL?

Pokud potřebujete skutečnou prostorovou databázi, máte na výběr hlavně z Oracle Spatial, SQL server a PostgreSQL/PostGIS. Ta poslední možnost je lepší, rychlejší, silnější a stojí méně. Kromě toho máme i pár dalších neodolatelných argumentů: mezi reference PostGISu patří uživatelé z nejvyšších míst (francouzské IGN a ministerstvo životního prostředí, národní britská mapovací agentura Ordnance Survey, Meteo France...) a i francouzský premiér nyní radí používat PostgreSQL!

Něco jiného byste měli vybrat, pouze pokud nepotřebujete databázi klient/server: například pro embedded nebo mobilní aplikace.

V jakém stavu jsou přípravy verze 2.1 PostGISu a jaké nové funkce můžeme čekat?

Na 2.1 se pracuje a měl by tam být nový typ indexu, který bude využívat nového typu indexu v PostgreSQL – SP-GIST. Kromě toho přibude řada nových funkcí, například dlouho očekávaná Delaunayova triangulace a spousta vylepšení rastrových funkcí.

PostgreSQL je převážně používána s Linuxem. Je to podle vás výhoda?

Linux má velký tržní podíl na serverech, takže podporou této platformy lze oslovit hodně lidí. Čím více lidí to používá, tím je to stabilnější. A to je dobře.

Sloni, maskoti PostgreSQL, CC BY epSos.de Sloni, maskoti PostgreSQL, CC BY epSos.de

Používáte na desktopu Linux?

Přešel jsem na Linux v roce 1999, takže poslední verze Windows, kterou jsem používal, byla 98. Už jsem se nemohl vrátit. Vyzkoušel jsem od té doby dost distribucí, ale nejlépe znám a nejvíce mi vyhovují Debian a Ubuntu. Když každý den pracuji na stejných systémech, které instaluji pro zákazníky, je to efektivnější. Děláme svobodný software a věříme, že je to správná volba.

Otázky sestavili Tomáš Vondra s dalšími členy organizačního týmu konference pgconf.eu a redakce LinuxEXPRESu. Rozhovor přeložil Robert Krátký.

Diskuze (0) Nahoru