Trocha suchých fakt na úvod
Bluemindo je napsaný v Pythonu. Je učen pro jakékoli GTK prostředí - tedy například GNOME nebo Xfce, LXDE. Nemá však na GNOME žádné závislosti. Aktuální verze 0.3 vyšla v srpnu a pravděpodobně ji najdete v repozitářích vaší distribuce.
Podle domovské stránky Blueminda poskytuje tento přehrávač uživatelům pět různých zobrazení, takže si každý může vybrat, jaké uspořádání prvků a třídění kolekce mu vyhovuje. K vaší kolekci umí automaticky stahovat doplňující informace - text písní, obaly disků, fotky interpretů. Program je přeložen do slovenštiny, češtinu bohužel zatím neobsahuje. Kromě základních vlastností obsahuje i několik málo rozšíření od tvůrců programu. Nová rozšíření však můžete psát klidně sami, pokud ovšem umíte programovat v Pythonu.
Kolekce
Je nutné nastavit umístění kolekce
Při prvním spuštění přehrávač upozorní uživatele na to, že je potřeba nastavit, kde se nachází kolekce.
Ihned po nastavení umístění kolekce začne Bluemindo tento adresář rekurzivně prohledávat a seřadí hudbu podle interpretů. Po restartu aplikace se objeví u interpretů jejich obrázky stažené z webu last.fm, u alb jejich obrázky z Amazonu. V obou případech samozřejmě jen v takovém případě, že se takový obrázek na tom kterém webu nachází.
Pět rozhraní
Jednotlivá rozhraní přehrávače můžete měnit z nabídky Show (Zobrazit). jejich názvy jsou však většinou naprosto nicneříkající.
Lightweigth (Odlehčený)
Pokud zvolíte "odlehčený" režim, okno přehrávače neobsahuje žádný seznam interpretů nebo alb, ale veškerá vaše hudba z kolekce je v jednom velkém seznamu skladeb. Ten můžete řadit podle názvů, alb, interpretů, let, ale i podle jakékoli jiné položky, kterou najdete v seznamu skladeb. Seznam skladeb můžete v reálném čase filtrovat pomocí textového políčka ve spodní části okna. Pokud však seznam skladeb vyprázdníte, jste v koncích.
Basic (Základní)
Toto "základní" zobrazení prezentuje kolekci formou stromu, podobného adresářové struktuře. Alba se přesto řadí podle interpretů a ne podle reálného umístění souborů v souborovém systému. Poklepáním na interpreta, album, nebo skladbu se položky přidají na konec seznamu skladeb. Pokud na položku kliknete pouze jednou, označí se, ale nestane se nic.
Normal (Normální)
V "normálním" režimu je kolekce rozdělena na seznam interpretů a seznam alb. Pokud v seznamu interpretů vyberete kliknutím někoho konkrétního, v seznamu alb se ukáží pouze alba daného umělce. Album nebo všechny skladby od interpreta můžete dvojklikem přidat na konec seznamu skladeb.
Full (Plný)
Toto je režim zobrazení, který vidíte na prvním obrázku v tomto článku - tedy výchozí nastavený. Pokud zvolíte v levém sloupci interpreta, pod informací o aktuální přehrávané skladbě uvidíte seznam alb, kterou jsou od něj v kolekci.
Albums (Alba)
V tomto režimu jsou v levém sloupci zobrazeny alba bez ohledu na interpreta. Jednoduchý klik vyvolá přidání alba do seznamu skladeb. Je to jediný režim, který umožňuje jednoduše přehrávat kompilační alba. Slouží k tomu přepínač Group artists (slučovat umělce), který je však ve výchozím stavu zapnutý.
Jak vidíte, způsobů přístupu ke kolekci může být hodně a Bluemindo jich nabízí dostatečné množství.
Rozšíření
Bluemindo obsahuje tři oficiální rozšíření:
- Audioscrobbler odesílá informace o přehrávaných skladbách na servery jako last.fm nebo libre.fm.
- Jabber nastavuje pomocí rozšíření XMPP protokolu k vašemu účtu informaci o právě přehrávané skladbě.
- Notification zobrazuje systémové oznámení, když se změní skladba.
Nedostatky
Přes slušné nakročení nemůžu Bluemindo považovat za dostatečně funkční přehrávač hudby. Autoři tvrdí, že by měl mít pouze základní funkce, přesto mi chybí například klávesové zkratky. Snad někdo časem napíše rozšíření, tak jak je tomu například u přehrávače Audacious. Pokud však hledáte jednoduchý přehrávač s kolekcí, určitě Bluemindo alespoň vyzkoušejte.