Linux E X P R E S

Facebook

Linux Deepin 2014

Deepin 2014

Linux Deepin je v našich končinách poměrně málo známá distribuce. Co může oproti nepřebernému množství jiných distribucí, které jsou stejně jako Deepin založeny na Ubuntu, nabídnout? 


Instalace

Pro přípravu instalačního média doporučuji použít oficiální aplikaci na vytváření spustitelných USB disků. Její obsluha je primitivní a jedná s v podstatě o vybrání obrazu disku a cílového zařízení. Jedinou výtku bych měl k absenci automatického vyžádání administrátorských práv – v případě, že je spuštěna pod neprivilegovaným účtem, tak následuje „spam“ s požadavkem na heslo administrátora pro každý kopírovaný soubor zvlášť. Také nechápu proč je pro kopírování dat na flash disk potřeba práv administrátora.

Deepin Boot Maker je jednoduchý program, který však skvěle svůj úkol zvládá Deepin Boot Maker je jednoduchý program, který však skvěle svůj úkol zvládá

Po nabootování si můžete distribuci vyzkoušet a nebo se pustit do instalace. O ni se postará instalátor Ubiquity z Ubuntu, který je však značně zjednodušen a hlavně vylepšen po estetické stránce. V RC verzi chybí bohužel možnost nastavit si jazykovou lokalizaci. Instalátor pak nenabízí možnost stáhnout během instalace aktualizace.

Úvodní obrazovka instalátoru mohla po vzoru Ubuntu zachovat výběr jazyka Úvodní obrazovka instalátoru mohla po vzoru Ubuntu zachovat výběr jazyka

V testované RC verzi bohužel nefungovalo automatické dělení disku a bylo potřeba vše nastavit ručně V testované RC verzi bohužel nefungovalo automatické dělení disku a bylo potřeba vše nastavit ručně

Během instalace shlédnete krátké představení systému Během instalace shlédnete krátké představení systému

Nepříjemná virtualizace

Jestliže si distribuci budete chtít nejprve vyzkoušet ve virtuálním počítači, tak s největší pravděpodobností narazíte. Nejčastěji používané nástroje VirtualBox a QEMU si s touto distribucí neporadí. VirtualBox skončí pádem X serveru a QEMU se zasekne úplně.

Plně funkční je jen proprietární a placené řešení od VMware. Dle slov vývojářů je to způsobeno použitím Compizu, což by se v budoucnu mělo změnit a je plánován přechod na vlastního správce oken.



Nádherné prostředí

Hlavním tahákem je bezpochyby Deepin Desktop Environment. Podobou mi nejvíce připomíná GNOME Shell, avšak přebírá i některé prvky z dalších prostředí. Dash sice neobsahuje tolik funkcí, co jeho bráška v Ubuntu, nicméně odvádí dobrou práci a hlavní úkol, což je bezpochyby spouštění aplikací, zvládá skvěle.

Oproti jiným prostředím má však jednu obrovskou výhodu – po instalaci na uživatele čeká průvodce, který představí všechny možnosti a funkce tohoto desktopu. Něco podobného obsahuje i GNOME Shell, ale pouze v podobě videa.

Správce přihlášení Správce přihlášení

Deepin Desktop naproti tomu obsahuje plnohodnotný „tutoriál“ – dostáváte krátké instrukce, které si hned vyzkoušíte. Do prostředí skvěle zapadají i výchozí aplikace pro přehrávání hudby/videa a správce softwaru. Pro brouzdání internetem je v základu k dispozici Google Chrome.

Po první spuštění systém nabídne průvodce výchozím prostředím Po první spuštění systém nabídne průvodce výchozím prostředím

Intuitivní nastavování

Skvěle je vyřešena aplikace starající se o nastavování systému – ta je přehledná, jednoduchá a zároveň sdružuje veškerá možná nastavení pohromadě a není zbytečně rozdělena do dvou jako v případě GNOME Shellu, kde je pro některé úpravy potřeba použít GNOME Tweak Tool. Potěší také možnost nastavit si zavaděč GRUB bez potřeby pracovat v terminálu, případně instalovat další nástroje.

Přehledný nástroj, který obsahuje všechna možná nastavení Přehledný nástroj, který obsahuje všechna možná nastavení

I nastavení zavaděče je přímo dostupné hned po instalaci I nastavení zavaděče je přímo dostupné hned po instalaci

Hned po instalaci máte na výběr z několika sad ikon Hned po instalaci máte na výběr z několika sad ikon

Nastavení výchozích aplikací Nastavení výchozích aplikací

Původ ze země daleké

Jakmile se trochu rozkoukáte tak si všimnete některých problémů, které pramení z čínského původu tohoto systému. Přítomnost uzavřeného Kingsoft Office bych hodnotil pozitivně, horší to však je s instalací dalších aplikací a hlavně aktualizacemi. Jediná dostupná zrcadla jsou bohužel umístěna v Číně a rychlost stahování se tedy pohybuje okolo 20 KB/s, což může představovat problém.

Jestli vývojáři nemají prostředky a nemohou financovat další servery, tak alespoň mohli použít výchozí ubuntí repozitáře a k nim přidat vlastní. Při vhodném nakonfigurování by se pak většina softwaru stahovala ze serverů umístěných blíže uživateli a jen modifikované balíčky, kterých je jednoznačně menší část, by k uživatelům proudily z Číny.

Aktualizace systému Aktualizace systému

Rychlost aktualizace také moc nepotěší. Implementace technologie Debdelta by určitě nebyla od věci.

Pro koho vlastně je?

Linux Deepin je skvělá volba pro uživatele přecházející z Windows a obecně všechny začátečníky s Linuxem. Nepříjemná je výše zmíněná absence zrcadel v jiných zemích. V RC verzi chybí možnost nastavit český jazyk, ale předpokládám, že to bude ve finální verzi umožněno. Odměnou za překousnutí této komplikace Vám bude vzhledově velmi povedený systém, na který díky tomu, že staví na Ubuntu, lze použít většinu dostupných návodů a využít tak obrovskou komunitní základnu.

Diskuze (16) Nahoru