Linux E X P R E S

Facebook

make install 1

O zajímavých programech krátce píše Vlastimil Ott


Snadný firewall

Nastavení firewallu není jednoduchá záležitost, proto existuje mnoho nástrojů, které tuto nutnou činnost usnadní. Program jsfirewall běží v konzoli nebo i v terminálu, jako je xterm. Je založen na jednoduchém textovém rozhraní ncurses, proto je možné spustit jej kdekoliv. Vyžaduje samozřejmě balíček iptables a je nutné spouštět jej jako root.

Na domovských stránkách se nachází popis jednotlivých voleb, které nejsou laikovi vždy zcela jasné. Každopádně je možné pohodlně zadat všechny požadované údaje do mnoha propracovaných kolonek. Nabídka není vytvořena ve smyslu „krok za krokem“ – nejprve se zadají všechna data, a teprve poté se vygeneruje skript. Ten je nutné zakomponovat do startovacích skriptů systému.

Obrázek: jsfirewall

Domovská stránka jsfirewall

Jako na macu

Poslední dobou je populární napodobovat na svém desktopu prostředí používané na počítačích Mac. To obvyklé a líbivé se nazývá Aqua a je typické také tím, že obsahuje panel, jehož ikony se zvětšují jako vlna na vodě. Na Linuxu existuje mnoho takových panelů, jeden z nich je TabLaunch. Jednoduchým popisem „Název – program – soubor s ikonou“ lze nadefinovat ikony a jejich popisy a samozřejmě také spouštěný program.

Při přejezdu kurzorem myši se ikony „vzdouvají“ jako vlna na vodní hladině. Celý efekt je velice přitažlivý, přitom není toto řešení technicky náročné. Program má bohaté možnosti nastavení, nicméně jeho instalace je jaksi nedotažená. V konfiguračním souboru se specifikují ikony – zmenšené a zvětšené, lze použít ikony z KDE nebo stáhnout sadu z Internetu. Tato fáze konfigurace je ale nepříliš zábavná – uživatel musí sám najít ikony na disku a jméno souboru zapsat. Panel lze umístit kamkoliv na obrazovku, po určité době (lze nastavit) se panel skryje.

Obrázek: Tablaunch

Domovská stránka Tablaunch

Kontrola linek

Či spíše linků, tedy HTML odkazů. Každá stránka jich obsahuje mnoho a autor by si měl ověřit, že jsou všechny platné. Ruční procházení je velice namáhavé a také zbytečné, když existuje mnoho nástrojů, které to zvládnou rychleji a pohodlněji. Může to být třeba KLinkStatus, jenž je součástí KDE. Jednoduché prostředí nás navede samo. Stačí jen vybrat soubor, nebo zadat adresu a kliknout na tlačítko Check.

Aplikace „projede“ všechny odkazy a zjistí, jestli jejich cíl reaguje. Vytváří také seznam, ve kterém jsou jednotlivé odkazy barevně odlišeny. Pracovat lze s více soubory najednou, protože okno programu obsahuje karty – co karta, to soubor (adresa). Jedná se o drobnou, ale praktickou pomůcku.

Obrázek: KLinkStatus

Domovská stránka KLinkStatus

Komfortní stahovač

Pod kryptickým názvem urlgfe se skrývá komfortní download manager neboli stahovač souborů z Internetu. Jak bývá dobrým zvykem, hlídá si program obsah schránky, do níž tu a tam něco kopírujeme (obvykle kombinací [Ctrl+C]), a pokud v ní rozpozná internetovou adresu (URL), nabídne její cíl ke stažení. Monitoruje tak zejména multimediální a archivní soubory, ale vše lze samozřejmě změnit.

Soubor se umístí do fronty; těch může být několik, lze je přidávat jednoduchou operací. Můžeme tak mít pořádek ve stahování hudby (jedna fronta), obrázků (jiná fronta) či pdf dokumentů (další fronta). Po stažení se úloha přesune do podsložky Completed, takže lze jasně sledovat, kolik položek zbývá. Úlohu lze samozřejmě pozastavit, případně stornovat – průběh stahování je zobrazován (rychlost, čas, bajty apod.). Adresy v textovém či HTML souboru lze importovat, s čímž souvisí také dávkové stahování. Program vyžaduje rozhraní Gtk.

Obrázek: UrlGfe

Domovská stránka UrlGfe

„Vzdělávač“

Neboli Edukator je název aplikace, kterou napsal jeden belgický středoškolák. Soustředil se v ní na praktickou výuku několika fyzikálních zákonů – zabývá se např. lomem světla či Archimédovým zákonem. Program obsahuje čtyři části, každá z nich se věnuje jednomu tématu. Každá z nich také obsahuje čtyři části – záložky. První je částečně animovaný obrázek, na kterém je vše názorně ukázáno. (Působí příliš amatérsky a bylo by vhodné tuto část přepracovat.) Druhá záložka obsahuje interaktivní simulátor, tentokrát již pomocí diagramů a různých posunovacích jezdců pro změnu hodnot. Žák si může vše vyzkoušet.

Třetí část obsahuje teoretický popis a vysvětlení, bohužel (jako celý program) anglicky, a to ještě s chybami. Čtvrtou část představují navazující cvičení, na nichž lze látku procvičit. Program má velice zajímavou myšlenku, realizace ovšem pokulhává, především je nutné přeložit jej (správně) do češtiny a vylepšit názornost. Obrázky jsou spíše k smíchu, což odvádí pozornost.

Obrázek: Edukator

Domovská stránka Edukator

Správce souborů po xté

Správce souborů je vděčné a věčné téma. Ne každému vyhovuje Midnight Commander či Konqueror. Proto se k tomuto tématu v rubrice make install čas od času vracíme. X File Explorer je také správce souborů a vlastně není v ničem výjimečný. Založen je na rozhraní FOX, o kterém jsme psali v dubnovém čísle. Podobá se také tam zmíněnému správci PathFinder. Oproti němu je však mnohem propracovanější. Umožňuje práci buď se dvěma panely, nebo stromový pohled + panel.

Jeho funkce bohatě dostačují běžným potřebám: práce se soubory, záložky, asociace s aplikacemi. Lze upravit vzhled buď pomocí barevných schémat, nebo vlastními pokusy. Ovládání je jednoduché a přímočaré, obsah adresářů lze vidět jako ikony (obrázky jsou s náhledy), nebo jako klasický seznam. Ačkoliv by se našlo pár detailů (chybí podpora „klasických“ kláves, jako je šedé plus pro výběr filtru), jedná se o kvalitní software. Součástí je také prohlížeč souborů, obrázků a jednoduchý správce RPM balíčků.

Obrázek: Xfe

Domovská stránka Xfe

Kolega do týmu

Hledáte-li aplikaci pro správu svých úkolů, kalendáře, kontaktů, poznámek a dalších informací, máme pro vás tip. Je jím Brim, běžící ve webovém prohlížeči. Je určen k organizování času jednotlivce. Obsahuje sekce pro záložky, adresář, kalendář atd. Všechny části jsou přehledně zobrazeny a logicky uspořádány, takže by jejich použití nemělo činit potíže.

Integrovaná je také čtečka novinek, což je na aplikaci běžící v browseru úsměvné. Dále je zde ještě katalog pro různé sbírky, trezor pro hesla a přehled výdajů (MyBank). Výhodou aplikace je její přehlednost a jednoduchost, možnost měnit téma vzhledu. Nevýhodou je nedokonalá lokalizace do češtiny, což se jistě změní, a nemožnost exportovat data do souboru.

Obrázek: Brim

Domovská stránka Brim

Apollon

Šikovný klient výměnných sítí se skrývá pod tímto mýtickým názvem. Jedná se o velmi jednoduše ovládaný program, který v sobě pomocí pluginů integruje podporu pro sítě Gnutella, FastTrack, Ares a OpenFT. Pracovní prostředí je děleno do několika sekcí: informační (údaje o sítích a uživatelích), hledání, fronta stahovaných souborů, sdílené adresáře, chat a přehrávač hudby.

Vyhledávání je intuitivní, stačí zadat název a Apollon prohledá všechny sítě; výsledky jsou označeny ikonou sítě. Pouhým kliknutím začne stahování. Uživatele neobtěžují žádné výpisy, a to ani chybové – to může být někdy zdrojem problémů. Program je určen pro KDE a vyžaduje Javu, což vede k velkým nárokům na procesor a paměť. Instalace programu je originální – vše se kompiluje na míru, ovšem uvnitř sympatického grafického instalátoru (podobně jako Xfce 4.2, viz LinuxEXPRES 2/2005).

Obrázek: Apollon

Domovská stránka Apollon

Hudební démon

Víte, jak lze vysílat hudbu do sítě, třeba do internetu? Je k tomu potřeba program, který běží na pozadí (tzv. démon), načítá písničky a nabízí je „ke stažení“ v internetovém prohlížeči. Přesně tohle umí gnump3d, stačí jej správně nastavit, především zadat, kde jsou soubory s písničkami uloženy, spustit jej a nasměrovat prohlížeč na adresu localhost:8888 (port lze změnit). Zobrazí se jednoduché prostředí se seznamem písniček. Samozřejmě platí, že z jiného počítače, který má povolen přístup, je nutné zadat adresu počítače, který vysílá (tedy nikoliv localhost).

Přistupovat lze také k pseudoadresám /now, /random a podobným, které obsahují aktuálně hraný kus nebo písničku náhodně vyberou. Podporován je např. přehrávač XMMS. Tento hudební server umí přehrávat (a vysílat) mp3 a ogg skladby, jeho nastavení je sice trochu náročnější, ale na webu je vše poctivě zodpovězeno.

Domovská stránka gnump3d

Diskuze (0) Nahoru