Linux E X P R E S

Facebook

Novinky v KDE 4.8

kde.png

Není to tak dávno (přibližně čtyři měsíce), co bylo vydáno GNOME 3.2, které přineslo „obroušení hran“ revolučního GNOME 3. Na druhou stranu je tato doba dostatečně dlouhá na to, aby tvůrci prostředí KDE mohli na své soupeře reagovat a pořádně zapracovat na nové verzi 4.8. Přestože každé z těchto prostředí jde trochu jiným směrem, s jinou filozofií, těžko se lze vyhnout srovnávání, co je kde nového a jak z toho lze těžit.


Velké změny? Na první pohled ne

Po instalaci KDE 4.8 si asi málokdo všimne, že má před sebou nové prostředí. Změny vzhledu oproti KDE 4.7 jsou malé, nikde nic netluče do očí. Natěšence na vzhledové změny to možná zklame, ale běžný uživatel si naopak nemusí zvykat na to, že je všechno jinak.

KDE 4.8 – informace o prostředí KDE 4.8 – informace o prostředí

Obrázky v tomto článku byly pořízeny v KDE 4.8 nainstalovaném do distribuce openSUSE 12.1 (některé součásti distribuce musely být aktualizovány na „unstable“).

KDE 4.8 v distribuci openSUSE – prázdná plocha KDE 4.8 v distribuci openSUSE – prázdná plocha

Ovšem pozor. I změn ve vzhledu je v prostředí dost. Jen to na první pohled není vidět. Hodně se toho událo například ve správci oken KWin nebo souborovém správci Dolphin.

KWin – ve jménu Qt Quick a QML

Do správce KWin, ale i do dalších součástí prostředí (Plasma Workspaces) začíná pronikat technologie Qt Quick a jazyk QML. QML je deklarativní jazyk vycházející z JavaScriptu a umožňující snadnou definici podoby uživatelských rozhraní. Funkční logiku lze tvořit v JavaScriptu, ale i jiných jazycích. Technologie přišla s Qt ve verzi 4.7 a lze očekávat, že se bude používat čím dál častěji.

V případě KWin se nyní jedná o podporu náhledů a implementaci přepínače běžících aplikací (hlavních aplikačních oken). Nejde o to, že by nová technologie poskytovala hezčí vzhled nebo vyšší výkon – hlavní výhodou je snazší přizpůsobitelnost a tedy jednodušší tvorba různých „témat“.

Přepínání aplikací v KDE 4.8 Přepínání aplikací v KDE 4.8

Dolphin 2.0 – hrajte si s ikonami

Souborový správce Dolphin dosáhl verze 2.0. Na první pohled vypadá jako dříve, ale uvnitř se změnil velmi zásadně. Bylo přepsáno zobrazování souborů, které je nyní založeno na Itemviews-NG. Do budoucna se počítá s integrací Qt Quick, zřejmě k tomu dojde při přechodu na Qt 5. Kód programu je údajně nyní výrazně jednodušší a srozumitelnější, což má usnadnit účast vývojářů na dalším vylepšování.

Seskupování souborů

Nový Dolphin má dvě zásadní novinky. Jedna je praktická, druhá vysloveně „pro oči“. Dolphin především umí seskupovat soubory (tedy jejich ikony) – a to nejen podle názvu, ale i například typu nebo času. Ocení to hlavně ten, kdo nemá příliš ve zvyku třídit soubory do adresářů a ukládá je zvesela například přímo do svého domovského adresáře. Seskupování funguje ve všech režimech zobrazení, i když v každém vypadá trochu jinak.

Dolphin – seskupování souborů Dolphin – seskupování souborů

Z dalších zajímavých vylepšení programu Dolphin lze uvést například plugin pro správu verzí Mercurial (přestože jde v tomto případě o vývojářskou záležitost, ne funkci pro běžné uživatele).

Animace ikon

Další nová funkce je jen „bonbónkem pro oči“ (eye candy), žádný praktický smysl nemá. Jde o animaci ikon při změně rozměrů okna nebo velikosti ikon. Budete-li tedy chtít někoho ohromit možností vašeho desktopu, tady je jedna z hraček, které k tomu mohou posloužit. Na obrázku je zachycen stav během animace, je ale potřeba to vidět na vlastní oči.

Animace souborových ikon v programu Dolphin Animace souborových ikon v programu Dolphin

Marble – globus, nebo i navigace?

Virtuální globus Marble patří mezi ty součásti KDE, do kterých nejrychleji přibývají funkce. Proto se zcela právem objevuje i v článcích o novinkách v KDE. Nejinak je tomu i u KDE 4.8, kde se Marble dočkal pořádné dávky nových věcí. Je na nich vidět kromě jiného zřetelné rozšiřování funkcí – dříve především výukové pomůcky – do oblasti navigace a dalších záležitostí spjatých s GPS.

Mezi novinky patří například nové pluginy informačních okének (rychloměr a GPS Info), záležitosti okolo vykreslování, rozšíření práce se záložkami, přidání Routing API atd.

Marble – zobrazení trasy, výškového profilu a rychloměru Marble – zobrazení trasy, výškového profilu a rychloměru

KMail – konečně HTML odpovědi!

Poštovní klient KMail měl dosud jednu dost výraznou nevýhodu. Sice zvládal zobrazovat zprávy v HTML, pokud na ně ale někdo chtěl v HTML i odpovědět nebo zprávu přeposlat, měl smůlu. To se ale nyní změnilo a KMail už s takovými zprávami nakládá tak, jak se sluší a patří. Tedy téměř – není to úplně dokonalé, ale i tak jde o velký krok kupředu.

KMail – odpověď na HTML zprávu KMail – odpověď na HTML zprávu

To ale není zdaleka vše. KMail nově umí například značkování složek, lepší práci s virtuálními složkami nebo přidávat poznámky ke zprávám.

Další novinky

KDE 4.8 obsahuje mnoho dalších více či méně významných novinek. Vylepšena byla třeba komponenta Kate Part (má například nové sbalování kódu) i samotný editor Kate (plugin pro hledání a náhradu v souborech), správce klávesnic KCM (kupříkladu lze nově zobrazovat vlajku i popisek zároveň), výukové programy Rocs, Cantor, KTurtle a KGeography nebo hry KSudoku či KGoldrunner.

Rocs – program pro práci s grafy Rocs – program pro práci s grafy

KSecretService (technologie nastupující místo KWallet a navržená podle draftu specifikace Secret Service API) umožňuje sdílet uložená hesla mezi aplikacemi, a to i těmi, které nepatří do KDE.

Nakročení k dalšímu vylepšování

U této verze prostředí KDE jsou vnější změny relativně mírné. O to více se událo uvnitř, a to takovým způsobem, že lze v budoucnu očekávat i nemalé projevy vnější – zkrátka „jak je KDE živé uvnitř, poznáte i navenek“. Technologické úpravy směrem ke Qt Quick a jazyku QML jsou přesně tím, co takové věci umožní. Pro příští verzi 4.9 už se například připravuje nová správa widgetů založená právě na QML (což znamená mimo jiné i redukci objemu programového kódu na čtvrtinu). Nechme se překvapit, co z toho nakonec bude!

Diskuze (9) Nahoru