Linux E X P R E S

Facebook

openSUSE Leap – úplně nové openSUSE

openSUSE_logo.png

Linuxová distribuce openSUSE se poměrně zásadním způsobem mění. Jak vysvětlil Tomáš Chvátal na konferenci LinuxDays, nový model určitým způsobem sblíží openSUSE a SUSE Enterprise Linux – uživatelům první z distribucí zajistí větší stabilitu, uživatelům druhé aktuálnější software.


Dosavadní model: SUSE Linux Enterprise + openSUSE (a Tumbleweed)

Linuxová distribuce openSUSE vznikla před deseti lety jako komunitní projekt podporovaný (tehdy) firmou Novell, která z openSUSE čerpala do komerční distribuce SUSE Linux Enterprise. Zatímco Novell už dnes v tehdejší podobě neexistuje (firma byla rozdělena, část vyvíjející linuxovou distribuci pokračuje pod názvem SUSE), vývojový model přetrval dodnes.

Máme tedy distribuci openSUSE, na které za firemní podpory pracuje komunita a v jejíž stabilních verzích uživatelé najdou poměrně čerstvý software (nejčerstvější byl pak ve vývojové větvi Factory, která ale dnes už de facto neexistuje, viz dále). Na druhé straně pak figuruje SUSE Linux Enterprise, komerční distribuce se stabilním, důkladně odladěným softwarem a s garantovanou podporou.

Model distribucí ovšem prošel v desetileté historii určitými změnami. Koncem roku 2010 byla zavedena verze Tumbleweed s plynulou aktualizací (rolling releases, rolling updates). Uživatelé si tak mohli vybrat, zda zůstanou u klasického modelu periodických verzí nebo budou aktualizovat plynule.

Starý a nový Tumbleweed

Tomáš Chvátal na konferenci LinuxDays hovořil o tom, jaké změny se ve vývojovém modelu uskutečnily v poslední době a co se chystá pro budoucnost. Změny byly vyvolány poklesem zájmu o openSUSE u verze 12.2.

Tomáš Chvátal popisuje openSUSE Leap Tomáš Chvátal popisuje openSUSE Leap

„Bohužel, jedna z věcí, které jsme odhalili, je tak, že při testování máme problémy s tím, že je to až moc rozbité. Tak jsme se rozhodli, že budeme mít kontinuální testování pomocí openQA a aby naše Factory, jak jsme to tehdy nazývali, byla vždy použitelná,“ říká Tomáš Chvátal. To bylo v loňské roce a výsledkem bylo sloučení větví Factory a Tumbleweed. Přesněji řečeno, vývojová větev Factory přestala existovat a stal se z ní nový Tumbleweed.

Další změny v openSUSE

Ale jsou tu i další změny. Průzkum ukázal pokles zájmu o live verzi distribuce (spouštěnou z CD/DVD) a o verzi pro 32bitovou architekturu. Proto se s nimi už do budoucna nepočítá. Bude jen jedno klasické DVD a verze pro síťovou instalaci.

Co se týká 32bitové architektury, tak bude distribuce nově k dispozici pomocí portů. „Neznamená to, že by to nebylo,“ vysvětluje Chvátal, „ale nebude to mít stejnou podporu. Bude to vydáváno, dejme tomu, jako podpora pro PowerPC, PowerPC LE apod. Bude to čistě komunitní záležitost a nebude to kontrolovat release manager, který je ze SUSE.“

K vyšší kvalitě openSUSE by mělo přispět jak například využívání Open Build Service (již od roku 2006, službu používá i mnoho jiných projektů), tak nověji především openQA. „openQA je nástroj, který umožňuje provádět příkazy na systému spuštěném, dejme tomu, v QEMU, ale může to být i živý reálný HW, a porovnávat return values těchto skriptů (pro instalaci, aktualizace apod.; pozn. aut.) nebo porovnávat screenshoty,“ popisuje Chvátal ve stručnosti, jak tato technologie funguje.



openSUSE Leap: stabilnější openSUSE, aktuálnější SLE

Uživatelé mívají na systém mnohdy protichůdné požadavky – na jedné straně požadují co nejnovější software, ale na straně druhé chtějí mít systém co nejstabilnější. Požadavek na čerstvý SW (ne nutně zcela stabilní) řeší Tumbleweed, požadavek na maximální stabilitu zase SUSE Linux Enterprise (SLE). Ale co s ostatními uživateli, kteří se nacházejí v „díře“ mezi oběma systémy?

Maskot openSUSE – chameleon Geeko Maskot openSUSE – chameleon Geeko

Řešením je openSUSE Leap, znamenající sblížení openSUSE a SLE. „Rozhodli jsme se, že to sloučíme. Že vezmeme nějaké věci ze SLE a nacpeme je do openSUSE. A zároveň budeme používat openSUSE na testování nových věcí, které dáváme do SLE. (…) openSUSE bude stabilnější a zároveň budeme moci někoho 'týrat' s testováním nových vlastností.“ Opravy problémů zjištěných v SLE se „vrátí“ i do openSUSE.

Celé to bude fungovat tak, že vývojová větev Tumbleweed poběží pořád kupředu. Z ní se v určitou chvíli „vyvětví“ sdílené softwarové jádro (shared core), které se použije pro novou verzi openSUSE Leap a SLE. Když se bude vydávat service pack, vyjde se z předchozího Leapu, zatímco z větve Tumbleweed se vezmou pouze balíčky, které nejsou ve sdíleném jádru.

Ve výsledku tedy bude SLE rychle přijímat inovace z upstreamu různého softwaru (přitom s důkladným otestováním a odladěním) a naopak v openSUSE se využije stabilní kódová základna SLE. Výhody zvoleného modelu pro openSUSE Leap shrnuje Tomáš Chvátal takto: „Budeme to mít stabilní, budeme to mít docela dobře udržované, a jsme schopni, díky založení na SP ze SLE, udržovat podporu 3 roky nebo déle.“

Jak přispívat

Navzdory těsnějšímu sblížení openSUSE a SLE zůstává openSUSE především komunitní distribucí, proto se neobejde bez aktivity dobrovolníků. „Pro Leap i pro Tumbleweed jsou pravidla pro přispívání přibližně stejná,“ říká k tomu Chvátal. „Člověk může aktualizovat balíčky, pracovat na překladech, pomáhat na fóru…“

Pro snazší překlady distribuce do různých jazyků bude k dispozici nový překladatelský nástroj. „Zjistili jsme, že některé naše nástroje neměly aktualizaci překladů třeba sedm let,“ komentuje Tomáš Chvátal aktuální stav překladů, který byl důvodem ke vzniku nástroje. „Kdo umí češtinu a třeba jen dvě, tři slova anglicky, může pomoci.“

Stánek firmy SUSE a distribuce openSUSE na LinuxDays Stánek firmy SUSE a distribuce openSUSE na LinuxDays

Přiláká nová podoba openSUSE uživatele?

Distribuce openSUSE se v poslední době (podle statistik serveru DistroWatch) drží na čtvrtém místě v popularitě mezi uživateli. To není úplně špatná pozice, ale tvůrci by si určitě představovali lepší umístění. Nová podoba distribuce, uvedená pod názvem openSUSE Leap, má poměrně slušné ambice nové uživatele získat, přestože pravděpodobně neohrozí silnou pozici dvojice Linux Mint a Ubuntu.

Mohli by se například vrátit ti uživatelé, kteří od openSUSE odešli proto, že byla některá verze příliš „rozbitá“ a po instalaci nefungovala, jak měla. Obdobně může změna zvýšit zájem o komerční distribuci SUSE Linux Enterprise, která byla sice tradičně stabilní, ale bývala v ní například poměrně stará linuxová jádra.

Diskuze (17) Nahoru