Co je vlastně zač?
Je dobře, že se projekt neumřel a někdo se ho ujal, jelikož není jedním ze stovek prográmků ve stylu „naučil jsem se programovat, tak musím něco napsat“, ale může si skutečně najít svou skupinku uživatelů. Pragha staví na GTK a je kompletně napsána v jazyce C. Její nevýhodou je ale dostupnost. Nenajdete ho v repozitářích distribucí a balíčky jsou dostupné pouze pro Fedoru a PCLinuxOS. Jinak se budete muset obrátit k neoblíbené kompilaci zdrojových kódů. U tak malého projektu docela překvapí, že má kompletní českou lokalizaci, o kterou se zasloužil Alois Nešpor.
Poprvé
Po prvním spuštění přehrávače vás nejspíš nic nezaskočí. Používá klasické rozvržení, kde nalevo procházíte kolekci nebo adresáře, ze kterých přetahujete skladby napravo, kde už tvoříte konkrétní playlist vašich vyvolených písniček. Předpokládám, že upřednostňujete práci s kolekcí. Aby se vám naplnila, tak budete v nastavení muset zvolit, které adresáře se mají procházet a zařazovat do knihovny. Knihovna používá relační databázi SQLite a rychlost skenování souborů je srovnatelná s mnohem populárnějšími přehrávači.
Knihovna
Někomu by mohlo vadit, že Pragha neaktualizuje knihovnu automaticky, popřípadě v předem daných intervalech. Ale nevidím to jako podstatný problém, protože k aktualizaci knihovny se rychle dostanete přes nabídku Nástroje | Aktualizovat knihovnu. Knihovna se zobrazuje ve stromové struktuře, v základu je nastaveno pořadí Umělec / Album / Skladba, ale pokud preferujete jiné řazení, například podle žánrů, můžete ho změnit přes rozbalovací seznam, který najdete hned nad vyhledávacím políčkem. Vyhledávání snad moc představovat nemusím, to všichni známe. Díky němu můžete filtrovat položky zobrazené v knihovně a usnadnit si tak orientaci v nich.
Playlist
Když si vyberete písničky, které chcete slyšet, tak je přetáhnete na playlist. Ten se provedením moc neliší od ostatních přehrávačů. Zobrazují se sloupce titul, umělec, album a délka, ale když na ně kliknete pravým tlačítkem myši, můžete některé odstranit nebo případně jiné přidat. Velikost sloupců lze upravovat posouváním příček, což považuji za základ pro ergonomické ovládání. Ale není to samozřejmost, je s podivem, že někdy tuto možnost některé vyspělejší přehrávače nenabízejí. Pragha podporuje i ukládání a export playlistů, a to v tradičním formátu M3U.
Podporované formáty
Ani zde se zřejmě nesetkáte z žádným problémem. Pragha samozřejmě dokáže přehrát Ogg i MP3, zvukové CD a navíc pro hudební fajnšmekry nabízí ještě podporu dalších formátů - FLAC a WAV. Pokud budete chtít upravovat tagy skladeb, také máte možnost. Editor tagů je opravdu jednoduchý, i když s ním lze upravovat tagy i hromadně, na nějaké větší akce to nebude. Znáte to, na takové to občasné domácí tagování. Pragha se kamarádí i s CDDB (Compact Disc Database), takže když do mechaniky vložíte hudební CD, bude se snažit najít o něm informace.
Opravdu jednoduchý editor tagů
Hardwarová náročnost
Toto je zřejmě největší výhoda Praghy, takže bych měl hovořit spíše o nenáročnosti. Přehrávač bez problémů rozjedete a můžete ho provozovat i na celkem zastaralých konfiguracích. Běžná „spotřeba“ operační paměti se pohybuje mezi 6 - 9 MB. A když jsem se snažil přehrávač co nejvíce vytížit, třeba tak, že jsem do playlistu přidal tisíce položek, stále se vyhrazený prostor nepřehoupl přes zhruba 14 MB. Takže za nenáročnost dostává Pragha jednoznačně palec nahoru.
Pragha a její hardwarová (ne)náročnost
Další vychytávky
Již v úvodu jsem se zmínil o Last.fm, na rozdíl třeba od Banshee nečekejte žádné statistiky a další zázraky. Na to jsou určitě lepší jiné přehrávače, Pragha má zkrátka odlišné priority. Takže v nastavení najdete pouze kolonky na přihlašovací údaje k Last.fm. Když se přihlásíte, tak vám Pragha poskytne základní funkcionalitu - takzvané scrobblení, aneb hezky česky zaznamenávání přehraných písniček. Potěší jistě i OSD notifikace o změně přehrávané skladby, která se zobrazuje v oznamovací oblasti GNOME a to dokonce včetně obrázku alba, což mě u tak odlehčeného přehrávače trochu překvapilo. A když jsme u těch obrázků alb, tak bychom si také mohli říct, jak se tam dostanou. Pragha nepracuje s žádnými externími zdroji na internetu, všechny obrázky automaticky načítá přímo z lokálních adresářů, kde máte písničky. Když je tam mít nebudete, tak máte bohužel smůlu.
Designově povedené oznámení o změně skladby v Ubuntu
Sečteno a podtrženo
Pokud máte starší počítač, ale požadujete plnohodnotnou správu kolekce, Praghu vám určitě doporučím. Nebo pokud prostě máte rádi jednoduché přehrávače a pokročilé funkce nevyužijete, tak vás tento přehrávač také může zaujmout. Zřejmě ale budete muset překonat překážku v podobě kompilace, což považuji za největší nevýhodu. Podle mě má Pragha kvality na to, aby si své místo v repozitářích udělala. Například na úkor Blueminda, které za Praghou značně zaostává, a přesto v repozitářích je.