Linux E X P R E S

Facebook

Třicet dní s… (PCLinuxOS MATE)

pclos.png

Distribuce PCLOS není na našem webu žádným nováčkem. Dnes se však podíváme na její nejčerstvější vydání čistě s prostředím MATE. Jak tato sestava nahradí již zastaralé vydání s GNOME 2, zjistíme společně v následujícím článku.


PCLinuxOS (PCLOS) kombinovaný s MATE a připravený pro české uživatele byl oficiálně vydán v červnu 2014. Jedná se tak o nejčerstvější přírůstek do naší české komunitní rodiny PCLOS. Obraz distribuce stáhnete z webu české komunity, a to v podobě Live DVD o velikosti 1,8 GB. Máte tedy možnost i pouhého vyzkoušení distribuce a v případě zájmu můžete tuto nainstalovat přímo ze spuštěného systému.

Instalace a vzhled

Instalace probíhá bez problémů a grafický instalační průvodce vás celým procesem provede krok za krokem. V průběhu procesu instalace jsem se nesetkal s žádným problémem a větší opatrnosti je třeba dbát jen při dělení disku. Pokud se však rozhodnete používat disk celý, pak vám i tato drobnost nebude na obtíž.

A co vás po základní instalaci čeká? Sestava je tvořena linuxovým jádrem 3.12.20, prostředím MATE 1.8.1 a velkým výběrem předinstalovaných aplikací. Toho, kdo už někdy s PCLOSem pracoval, tato skutečnost nepřekvapí a už dopředu ví, že hned od začátku bude mít z čeho užívat.

Mimo to je ale nutné počítat s faktem, že hned po instalaci bude nutné stáhnout velké množství aktualizací. Vývoj jde kupředu rychlým tempem a tak instalační DVD ztrácí poměrně dost na své aktuálnosti, a proto si proces instalace projdete ve zkrácené formě ještě jednou.

Čistý poklidný vzhled a přehledné rozložení. To je MATE v PCLOSu. Čistý poklidný vzhled a přehledné rozložení. To je MATE v PCLOSu.

Další věcí nebo vlastností, která znalé nepřekvapí, je samotný vzhled prostředí. Jak jsem již psal výše, prostředí MATE nahrazuje staré GNOME 2. A tak není nic divného na tom, že vývojáři použili také ikony známé právě z prostředí GNOME, zachovali rozvržení panelů a notifikací a také tmavý vzhled, který velice dobře přispívá dojmu, že jste se vrátili o několik let zpět.

Já osobně moc sentimentálností netrpím, ale musím uznat, že vzhled je příjemný, intuitivní na orientaci a ničím neruší. A tento pocit nenaruší ani přidaný boční panel, který se skrývá v levé části obrazovky a umožňuje uživatelům velice rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím. Podle mého názoru je to docela dobrý nápad, ale kdo nechce tento panel využívat, nemusí, nebo ho může jednoduše rovnou odstranit.

Mně se nápad s dalším zmenšeným panelem zamlouvá, ale pokud ho nechcete – stačí třikrát kliknout a je pryč Mně se nápad s dalším zmenšeným panelem zamlouvá, ale pokud ho nechcete – stačí třikrát kliknout a je pryč

Programy, prográmky a aplikace

O velkém množství přeinstalovaných aplikací jsem se již zmínil a tak se pojďme na některé podívat trochu blíže. Naprosto neodmyslitelnou záležitostí jsou aplikace pro práci s Internetem a kancelářský balík. Ten tady zastupuje asi nejčastěji užívané LibreOffice 4.2.1 a na Internet můžete přistupovat rovnou pomocí tří prohlížečů: Firefox, OperaChromium. Záměrně jsem u těchto webových browserů nepsal jejich číselné označení, protože v průběhu užívání procházejí pravidelnou aktualizací a tak budete mít k dispozici vždy to nejčerstvější.

Když už jsme se společně dostali k aktualizaci systému a aplikací, je asi dobré říci, že o aktualizaci se stará Synaptic a o nových aktualizacích informuje prostřednictvím Qt -update-notifer v oznamovací oblasti horního panelu. Oznamování funguje sice skvěle, ale samotné spuštění je již trochu krkolomné. Po oznámení aktualizace musíte z dialogu spustit Synaptic, ten opět zaktualizovat a teprve poté provést samotnou aktualizaci systémových komponent a aplikací.



Tento postup je v jiných distribucích zkrácen tím, že po spuštění aktualizační aplikace (poklepnutím na notifikaci) již pouze potvrdíte vybrané aktualizace a spustíte samotný proces. Nicméně tento postup se dá obejít tím, že z hlavní nabídky vyberete záložku Software center – vyhledej aktualizace.

Druhou zřejmě nejpoužívanější sadou jsou nástroje a aplikace pro práci, přehrávání a zpracování multimédií. Zde nemůže scházet oblíbený VLC media player, editor videa Pitivi, DeVeDe na tvorbu vlastních DVD disků a vypalovací software Brasero. Hudební přehrávač je zastoupen méně známým Guayadeque Music Playerem (o kterém jsme již psali v samostatném článku). Mezi multimediálními aplikacemi je v dnešní době již s naprostou samozřejmostí zastoupen software pro práci s mobilním telefonem a ani zde na něj vývojáři nezapomněli.

Pro správu souborů můžete využít Caju nebo Double Commander Pro správu souborů můžete využít Caju nebo Double Commander

Další potřebnou sadou jsou určitě aplikace pro sledování systému. Zde využijete NetApplet pro získání informací o připojení, Htop nebo MATE System monitor pro sledování života ve vašem počítači. Stejně tak si pro usnadnění práce se systémem určitě nenecháte ujít možnost nastavení PC z jednoho místa prostřednictvím ovládacího centra.

Centrum pochází z dílny vývojářů MATE a je přehledně děleno do několika kategorií. S touto aplikací nepracuji poprvé a opravdu se mi zamlouvá jak rozsah možností, tak způsob organizace jednotlivých položek. Můžete si zde nastavit chování systému, práci a funkčnost hardware, tak samotný vzhled – téma, pozadí, ikony a spoustu dalších.

Htop prozradí vše, co se ve vašem zařízení děje Htop prozradí vše, co se ve vašem zařízení děje

Drobné chybky, co moc nebolí

Teď už jsem se postupně dostal k další drobné kaňce na této distribuci. I když za tento neduh nemůže ani tak samotná distribuce, jako použité prostředí. Pokud si budete chtít změnit vzhled přihlašovací obrazovky, tak žádný problém, ale počítejte s tím, že se vám do systému doinstalují určité potřebné komponenty z prostředí KDE. Místo GDM pak budete využívat správce obrazovky KDM.

Toto automatické přepsání se dá samozřejmě opět změnit zpět. Pro tuto činnost však budete muset změnit centrum nastavení a úpravy provádět v ovládacím centru PCLOSu. Až do tohoto kroku je vše v pořádku a uživatelé tohoto prostředí s tím musí počítat. Ale mimo popsanou změnu obrazovky ještě dojde (u některých aplikací a vyskakovacích oznámení) k takové drobné nehezké deformaci vzhledu, která se projevuje rozhozením nebo rozostřením hran. Můžou za to právě doinstalované komponenty (knihovny) z prostředí KDE. A to je právě ta kaňka, kterou jsem chtěl zmínit.

Ovládací centrum MATE je přehledné a obsáhlé Ovládací centrum MATE je přehledné a obsáhlé

A abych byl na závěr této části úplně spravedlivý, pokud jsem pochválil ovládací centrum MATE, musím totéž napsat i o druhém zmíněném. Ovládací centrum PCLOSu využijete pro takové nastavení, které není možné provést z ovládacího centra prostředí; opět se jedná o povedený kus softwaru.

Pokud vám nebude centrum MATE stačit, nahradí ho ovládací centrum PCLOS Pokud vám nebude centrum MATE stačit, nahradí ho ovládací centrum PCLOS

Stejně tak jako se říká do třetice všeho dobrého, já mohu napsat do třetice všeho špatného: WiFi. Připojení skrze rozhraní WiFi pracuje na první pohled naprosto standardním způsobem. Vše je v pořádku, proces přihlášení a správa sítě probíhají, jak mají. Nicméně po určité nepravidelné době dojde k odpojení od sítě. Při pokusu o opětovné připojení však nastane chyba, doprovázena hlášením systému a k opakovanému připojení nedojde.

Vzhledem k faktu, kdy jsem na tomto testovacím stroji již vyzkoušel několik distribucí, nemohu jako příčinu označit hardwarovou konfiguraci, jelikož toto je první případ této chyby. Příčinou bude zřejmě ovladač, který byl pro WiFi kartu nainstalovaný; v případě, kdy bych si chtěl systém ponechat jako svůj hlavní, musel bych přistoupit k řešení tohoto problému.

Teď to asi vypadá, že si jenom stěžuji, anebo že je tato sestava jednoduše špatná. Rozhodně ne, výše popsané nedostatky jsou jediné, které jsem na systému našel, a to zhruba po dvouměsíčním užívání; ani jeden z nich přitom nemohu označit jako neřešitelný nebo kritický.

Celá sestava (distribuce) je naopak velice příjemná. Chválím velký výběr aplikací, rychlost běhu a nenáročnost na paměť a také výběr prostředí a jeho nastavení. Díky této kombinaci je distribuce vhodná i pro případné uživatele přecházející z Windows, určitě by se v ní rychle zorientovali a neměli by problém s jejím užíváním (mimo výše popsaných chyb, které by stejně začínající uživatel asi neřešil sám). Pokud tedy chcete začít s Linuxem, může být PCLinuxOS MATE (CS/SK edice) tou pravou distribucí.

Odkazy na další články o distribuci PCLinuxOS, které by vás mohly zajímat, najdete v sekci Odkazy pod článkem.

Diskuze (7) Nahoru