Linux E X P R E S

Facebook

Ubuntu 15.04 Vivid Vervet: co nového přináší?

ubuntu.png

Šest měsíců uběhlo jako voda a máme tady další vydání Ubuntu. Co nového můžeme očekávat a vyplatí se aktualizovat?


V recenzi se budu zabývat kromě samotného Ubuntu s prostředím Unity také deriváty, zejména pak Kubuntu, kde je novinek nejvíce. Text vznikal na základě Beta verze vydané koncem března (a průběžně aktualizované).

Ubuntu 15.04

Začnu u výchozí varianty s prostředím Unity. Zde stejně jako minule novinek mnoho nehledejte, alespoň ne ty přímo v prostředí Unity. Všimnout si lze integrovaných nabídek, které byly uvedeny s verzí 14.04 a nyní jsou ve výchozím stavu používány. Oproti provedení ve vydání 14.04 byly vyřešeny některé nepříjemné chyby a oprava by se měla co nevidět dostat i uživatelům Ubuntu 14.04. Prostředí Unity stále ještě zůstává postavené na GTK a Compizu a nového Unity 8 se dočkáme nejdříve v příštím Ubuntu 15.10.

Od posledního vydání se toho na první pohled moc nezměnilo … až na tapetu Od posledního vydání se toho na první pohled moc nezměnilo … až na tapetu

Jedna z těch podstatnějších změn se odehrála pod kapotou. Došlo totiž k nahrazení původního upstartu nynějším systemd. Pro většinu běžných uživatelů to moc velký rozdíl neznamená, ale třeba rozšíření hosta VMware kvůli tomu nelze kompletně nainstalovat. Jsem si jistý, že existuje spousta (zejména uzavřených) aplikací, které se budou pokoušet instalovat do Ubuntu upstart skripty. Na druhou stranu to může ušetřit spoustu práce správcům, protože ve většině ostatních distribucí je už výchozím systemd.

Přihlašovací dialog v Ubuntu 15.04 (správce displejů LightDM) Přihlašovací dialog v Ubuntu 15.04 (správce displejů LightDM)

Jako vždy je součástí nového vydání také aktualizované jádro, grafické ovladače (jak svobodné, tak i proprietární). Linuxový kernel se zde nachází ve verzi 3.19, což není úplně nejčerstvější verze a je škoda, že Ubuntu nepoužívá model aktualizací jádra jako třeba Fedora, kde se průběžně aktualizuje i jádro. Ostatní aktualizované části „podvozku“ přinášejí jako vždy zlepšení výkonu, opravy chyb a nové funkce.

Za zmínku stojí beta verze ovladače AMD Catalyst pro grafické karty této značky – v novém Ubuntu je totiž obsazena verze 15.4, která není oficiálně dostupná a Canonical ji získal díky spolupráci s AMD. Oficiální seznam změn dostupný není, pravděpodobně se ale jedná jen o opravy chyb, podporu nových verzí kernelu a případně X serveru.

Integrované nabídky jsou v základu aktivní Integrované nabídky jsou v základu aktivní

Něco pro milovníky prostředí KDE

Kubuntu se v tomto vydání dočkalo největších změn. Spíše by se to dalo shrnout tak, že prakticky nezůstal kámen na kameni. Prostředí KDE totiž povýšilo na verzi 5.2 a aplikace na 14.12 z konce minulého roku. Přehled toho, co je v KDE 5 (resp. Plasma 5) nového, si můžete přečíst v recenzi.

Vypíchnout by se dala třeba úplně nová šablona Breeze a samozřejmě spousta změn (zejména přechod z Qt 4 na Qt 5), kterých si uživatelé nevšimnou, ale pro další rozvoj tohoto prostředí byly nezbytné.

Kubuntu má kromě nového vzhledu i přepracovaný podvozek Kubuntu má kromě nového vzhledu i přepracovaný podvozek

GNOME zase pozadu

Verze s prostředím GNOME zase jako vždy obsahuje půl roku starou verzi. Obzvláště nyní, kdy nové vydání tohoto desktopu obsahuje v recenzích vychvalované přepracování systému notifikací, je to obrovská škoda a uživatelé Ubuntu se budou muset v systému buď vrtat a přidat speciální repozitář s novými balíčky, anebo čekat dalších šest měsíců.



Canonical by už konečně měl povolit derivátům ignorovat „zmrazení“ (okamžik, od kterého vývojáři nemají možnost přidávat nové funkce, tzn. i velké aktualizace jednotlivých aplikací) a umožnit zařadit nové verze některých balíčků. Na to si asi budeme muset počkat, až (nebo spíš jestli vůbec) se Ubuntu oprostí od závislosti na konkrétní staré verzi frameworku GTK.

Nejvíce mi v 6 měsíců starém GNOME chyběly nové notifikace Nejvíce mi v 6 měsíců starém GNOME chyběly nové notifikace

A co ti další?

Lubuntu se pořád připravuje na migraci z LXDE na LxQt. Už je ale nejvyšší čas, nebylo by úplně vhodné se do toho pouštět v 16.04. Xubuntu obsahuje nové Xfce, což je určitě dobrá zpráva, protože přináší opravy chyb a další vylepšení. Naproti tomu Ubuntu Mate zůstává na starší verzi tohoto prostředí.

Verdikt

Důvodů pro upgrade mnoho není, zejména pak pro uživatele Ubuntu s Unity. Navíc se poslední dobou poněkud zvýšilo množství problémů, které postihují vydání se zkrácenou dobou podpory. Na českém ubuntím fóru už třeba o podporu mohou žádat jen uživatelé verze s dlouhodobou podporou. Já osobně jsem na žádné potíže nenarazil, ale jak určitě spousta z vás už zjistila, tak existuje spousta možností, kdy povýšení selže a nebo se upgradovaný systém prostě nespustí. Jestliže sesbíráte dostatek odvahy a rozhodnete se aktualizovat, tak bych doporučil odinstalovat nesvobodné ovladače a hlavně zálohovat!

Instalace Ubuntu 15.04 Instalace Ubuntu 15.04

Pokud však pokukujete po variantě s prostředím KDE 5 (nebo přesněji Plasma 5, protože KDE Applications 15.04 nejsou, kromě výjimek, např. programu Kate), tak je Kubuntu 15.04 první verzí Ubuntu, která Plasmu 5 obsahuje jako výchozí. Tady bych chtěl upozornit uživatele, kteří se rozhodli nainstalovat Kubuntu 14.10 ve verzi s Plasmou 5 na to, že povýšení na Kubuntu 15.04 není oficiálně podporováno, takže bude potřeba systém přeinstalovat.

Aplikace KDE jsou z loňského roku Aplikace KDE jsou z loňského roku

Abych to nějak shrnul, jestliže se řadíte mezi běžné uživatele, tak zůstaňte na skvělém Ubuntu 14.04. Pokud si chcete se systémem hrát, popř. vyzkoušet ještě relativně novou Plasmu 5, tak nainstalujte Ubuntu 15.04. A v případě, že používáte Ubuntu 14.10, tak na výběr moc nemáte, protože už v červenci pro tuto verzi skončí podpora.

Diskuze (17) Nahoru