Co se děje ve světě Linuxu a open source
Valve chystá Steam pro Linux
V kancelářích herního studia Valve se chystá linuxová herní revoluce – ano, Linux se nakonec opravdu dočká herní distribuční sítě Steam. Mnohokrát už se o tom spekulovalo, ale naděje utlo Valve v létě 2010, když uvedlo, že nic takového nepřipravuje. Zprávu o změně názoru společnosti spolu s mnoha detaily přinesl Michael Larabel na serveru Phoronix.com.
Valve také pracuje na portování svých her pro Linux, zrovna teď je na pořadu dne zombie masakr Left 4 Dead 2. Hra běží na osm let starém (a tehdy revolučním) Source enginu, který je však i dnes relativně využívaný a uznávaný. Larabel dodává, že ho překvapilo osobní zaujetí Gaba Newella, zakladatele Steamu a předtím docela vysoce postaveného člověka v Microsoftu, pro hraní na Linuxu. Prý se mu nelíbí připravované Windows 8 a budoucnost Microsoftu nevidí růžově.
Testování hry Left 4 Dead 2 na Ubuntu 11.10
Kromě toho, že hraní na Linuxu bude přívětivější a dočkáme se dalších her, je postoj Valve důležitý pro svůj symbolický význam. Jako jedna z nejvýznamnějších společností herního průmyslu udává krok a další firmy si z ní mohou vzít příklad. Steamu pro Linux bychom se prý mohli dočkat během několika měsíců.
Novinky ze světa distribucí
Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin
Společnost Canonical vydala novou verzi zřejmě nepopulárnější linuxové distribuce Ubuntu. Její číselné označení je 12.04 a pojmenována byla Precise Pangolin (precizní luskoun). Tato verze má navíc přívlastek LTS, jde tedy o verzi s prodlouženou pětiletou podporou. Proto se vývojáři zaměřili hlavně na vyladění dosavadních funkcí a stabilitu.
Rozhraní Unity se dočkalo mnoha menších úprav, z těch větších novinek zmiňme v základním nastavení neskrývající se Launcher, „oficiální“ možnosti nastavení rozhraní nebo lepší podporu více monitorů. Originální Head-Up Display (HUD) je alternativní postup procházení nabídek aplikací a systému: Stačí vám klávesnice a pole pro vyhledávání v nabídkách, které aktivujete stiskem klávesy [Alt]. Dále například přibylo Nastavení soukromí, opět byl lehce upraven výchozí vzhled Ambiance a Centrum softwaru se výrazně rychleji spouští a nabízí nové možnosti filtrování komentářů.
HUD – alternativní procházení nabídek
Značně byla vylepšena další rozhraní Unity 2D a GNOME Classic (starý GNOME Panel), který by mohl zabránit odchodu odpůrců Unity od Ubuntu. Na Ubuntu.cz najdete bližší informace a návod k přechodu ze staršího vydání. A samozřejmě si nezapomeňte přečíst naši recenzi.
Novinky ze světa softwaru
Xfce 4.10
Po více než roce vyšla nová verze 4.10 „lehkotonážního“ grafického prostředí Xfce, které si v poslední době oblibují někteří bývalí uživatelé GNOME Panelu. Vyhledávač aplikací se dočkal nového rozhraní a byl sloučen s dialogem Spustit.... Na první pohled vypadá velmi jednoduše, všechny schopnosti odhalí až po stisknutí šipky dolů. Zbrusu nový Editor typů MIME slouží k nastavení výchozích aplikací pro otevírání daných typů souborů. Nastavení prostředí je přehlednější díky rozřazení položek do kategorií.
Přehlednější nastavení prostředí
Jedna z největších deviz Xfce – velmi „ohebný“ panel – dostala další možnosti přizpůsobení. Při vodorovném posazení panelu na něm můžete nastavit více řádků, při svislém analogicky více sloupců. Nová možnost Panel plochy zase umístí panel do svislé pozice, ale položky na něm budou orientovány vodorovně. Mezi další novinky patří třeba náhledy souborů na ploše (při podržení kurzoru nad souborem), vylepšená práce s okny a subtilnější rozhraní souborového správce Thunaru. Podrobnosti najdete v článku Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti.
Botanicula – netradiční adventura z Brna
České herní studio Amanita Design, které se ve světě blýsklo osobitou adventurou Machinarium, vydalo další hru podobného rázu. Botanicula vás místo „robotího“ světa zasadí do přírody, kde si zahrajete za skupinku hmyzích a rostlinných kreatur, které sice vypadají velmi prapodivně, ale zároveň jsou sympatické. Hlavní kouzlo hry tkví v dokonalém skloubení unikátního vizuálního zpracování s hudbou a zvuky. Botanicula je hra vskutku netradiční, spíše bychom ji mohli nazvat interaktivní zážitek. Do čtvrtka 3. května včetně si Botaniculu můžete koupit za libovolnou částku v Humble Botanicula Debut a navíc dostanete ještě další dílka Amanita Design včetně zmíněného Machinaria.
Google Drive
O potenciálním úložišti od Googlu už se mluví mnoho let, 24. dubna se stalo skutečností. Trochu zklamáním může být fakt, že se jedná jen o poupravené Google Dokumenty, takže webové rozhraní i aplikace pro Android vypadají stejně. Co se však změnilo, je velikost, která nabobtnala na 5 GB. Tolik má také konkurenční Ubuntu One, Dropbox má v základu pouze 2 GB. Hlavní výhoda Google Drive tak spočívá v kolaborativní editaci dokumentů, ale to jsme tu měli právě už se službou Google Dokumenty.
Kromě toho může Drive zaujmout výhodnými tarify: Za 25 GB měsíčně zaplatíte jen dva a půl dolaru, za 100 GB dokonce jen pět dolarů. Dále je k dispozici ještě několik tarifů až do kapacity 16 TB. Teď to nejdůležitější: Funguje Google Drive na Linuxu? Zatím bohužel ne, ale Teresa Wu z Googlu se vyjádřila, že linuxový klient bude. Pokud se nemůžete dočkat, zkuste alespoň omezené řešení v podobě Google Drive FS.
Správce fotografií Picasa na Linuxu končí
Google se pouští do mnoha projektů, mnoho jich však později také ukončí. Tentokrát jarní úklid mimo jiné nepřežila linuxová verze správce fotografií Picasa spolupracující se stejnojmennou webovou službou. Přestože nešlo o nativní aplikaci, ale pouze o verzi pro Microsoft Windows „obalenou“ Wine, řady uživatelů si ji oblíbily pro množství funkcí a zároveň jednoduchost. Fakt je ten, že vývoj linuxové verze už stejně dlouho pokulhával. Definitivní ukončení vývoje přišlo proto, že verze pro Windows se neustále vylepšuje, a zajišťování její funkčnosti pod Wine by nebylo vůbec jednoduché.
Jednou větou
-
Prostředí MATE (fork GNOME 2.3) by mělo být v nové verzi 1.2 mnohem stabilnější.
-
Střílečka Rage pro Linux nebude – prý stačí, že běží ve Wine.
-
Tvůrce Prince of Persia našel disketu se zdrojovými kódy hry a zveřejnil je.
-
Maďarsko dá přes milión eur na vylepšení kancelářského balíku EuroOffice.
-
Mozilla vydala dvanácté verze programů Firefox (web) a Thunderbird (pošta).
-
Příští velká verze Microsoft Office bude podporovat standard ODF 1.2.
-
Vyšla nová verze 1.2 simulátoru stavby dopravní infrastruktury OpenTTD.
-
Linus Torvalds obdržel významnou cenu Millennium Technology Prize.
-
CERN vydal distribuci Scientific Linux 5.8 založenou na RHEL 5.8.
-
Čtvrté letošní číslo openMagazinu se zabývá sazbou.