Linux E X P R E S

Facebook

SUSE Expert Days 2018: Linux, cloud, kontejnery a SAP

SUSE

Je za námi letošní pražská konference SUSE Expert Days. Jaká byla a co přinesla? 


Na pivo s chameleonem

Pozvánka na letošní pražský ročník konference SUSE Expert Days zvala „na pivo s chameleonem“. Mělo to svou logiku, protože se akce konala přímo tam, kde se pivo vyrábí – tedy v pivovaru, konkrétně v pivovaru Staropramen na Smíchově. Tamní Paspův sál už hostil mnohé podobné akce, z těch z oblasti informačních technologií například konferenci Internet a Technologie 14.

Účastníci SUSE Expert Days 2018 (foto © SUSE) Účastníci SUSE Expert Days 2018 (foto © SUSE)

O občerstvení během celého průběhu konference bylo dobře postaráno, součástí byl i bohatý oběd, na který se účastníci – jichž bylo letos přibližně 180 – přesunuli do suterénu, do Music Baru Phenomen. Po skončení odborného programu byla možnost zúčastnit se prohlídky muzea pivovaru včetně ochutnávky piva.

Loňský ročník SUSE Expert Days v Praze se konal na jiném zajímavém místě – v tramvajové vozovně ve Střešovicích, kde sídlí Muzeum městské hromadné dopravy. Takže zatímco letos dělaly účastníkům konference společnost pivní sudy, v loňském roce to byly historické tramvaje.

Odborný program

Odborný program startoval v devět hodin a trval přibližně do hodiny sedmnácté. Moderoval ho Jan Pokorný, působící v současné době jako ředitel zpravodajství Českého rozhlasu; je znám především jako dlouholetý rozhlasový a televizní moderátor, naposledy ve vlastním pořadu Souvislosti Jana Pokorného vysílaném programem ČT2. Program byl zakončen losováním výherců cen (Raspberry Pi, plyšového chameleona atd.) z účastníků, kteří vyplnili konferenční anketu.

Ovládání rypadel s vysokou dostupností (foto © SUSE) Ovládání rypadel s vysokou dostupností (foto © SUSE)

Jako obvykle byl program věnován otevřeným technologiím, jímž se společnost SUSE věnuje. Převážná část témat ukazovala konkrétní využití jednotlivých technologií v praxi. Na závěr keynote (viz dále) také přišlo překvapení v podobě odhalení dvou rypadel ovládaných počítači Raspberry Pi. K jejich řízení sloužily dva mikroservery, zajišťující vysokou dostupnost – pokud jeden server vypadl, druhý stačil k řízení obou rypadel.

Keynote

Keynote se ujal Kevin Smith, EMEA Technical Sales Director společnosti SUSE, na něhož následně navázal Miroslav Kořen, regionální manažer SUSE pro ČR a SR. Hlavním tématem keynote byla softwarově definovaná infrastruktura.

Kevin Smith při keynote (foto © SUSE)) Kevin Smith při keynote (foto © SUSE))

OpenStack

Dva podobné, ale zároveň specifické pohledy na OpenStack zazněly od Petra Kubeše ze společnosti HPE a Martina Zikmunda ze SUSE. Popsali také společnou cestu dvou na OpenStacku založených řešení: HPE Helion OpenStack a SUSE OpenStack Cloud.

Případová studie SUSE Manager

Společnost Interoute se zabývá poskytováním přístupu k Internetu a dalšími telekomunikačními a serverovými službami včetně služeb cloudových. Správa sítě s velkým počtem zařízení není snadná, proto je potřeba nasadit nástroj, který to usnadní. Tímto nástrojem se zde stal SUSE Manager a o zkušenostech s nasazením a používáním pohovořil Yasen Trahnov. Pomocí SUSE Manageru lze například velmi jednoduše distribuovat aktualizace a záplaty tam, kde je potřeba, hromadně upravovat konfiguraci nebo monitorovat systémy.

Jak PNS ušetřila

První novinová společnost se zabývá distribucí denního a jiného tisku na prodejní místa. To je činnost, která je logisticky náročná a vyžaduje zpracování všech potřebných dat v určený čas – nelze si dovolit třeba hodinové zpoždění, protože už by se příprava rozvozu tisku nestihla.

Jan Patera popsal, jaké bylo původní řešení (založené na řadě fyzických strojů se závislostí na výrobci) a jaké výhody přinesla migrace na řešení nové, se SUSE Linuxem, virtualizací a komoditním hardwarem. PNS ušetřila jak na „železe“, tak na licencích a v neposlední řadě na elektřině.

SAP v cloudu

Jiří Vrbický ze společnosti Cloud4com, která se zabývá poskytování veřejných cloudových služeb, kromě jiného zálohování pomocí Veeam Cloud Connect a také provozem SAP HANA v cloudu, o němž byla většina přednášky. Přestože předchozí přednáška zmiňovala, proč cloud ne (aspoň podle požadavků PNS, kde zvítězila „stará dobrá“ virtualizace), zde jste se mohli dozvědět, proč naopak cloud ano.

Přednáška Jiřího Vrbického (foto Lukáš Jelínek) Přednáška Jiřího Vrbického (foto Lukáš Jelínek)

Superdome Flex

Konstantin Selucký z firmy HPE hovořil o serverech Superdome Flex, které jsou určeny pro náročné úlohy vyžadující velmi rychlý přístup k datům realizovaný uložením veškerých dat do operační paměti (in-memory technologie). Tyto servery jsou koncipovány stavebnicově a umožňují rozsáhlou škálovatelnost jak procesorovou (až 32 CPU), tak především paměťovou (až 96 TB). Server je připraven pro běh Linuxu, do budoucna se plánuje i podpora dalších systémů.

SAP HANA na IBM Power

K technologii SAP HANA se vrátil Martin Vaňous z firmy SÍŤ, když ukazoval běh na architektuře IBM Power. Přestože dnes ve světě dalece převažuje architektura x86, systémy Power mají stále co nabídnout, a to právě v kombinaci se SAP HANA (díky vyššímu procesorovému i paměťovému výkonu). Výsledkem tak může být poměrně zajímavé snížení nákladů.

Tato situace je kromě jiného i výsledkem iniciativy Linux on POWER, v jejímž rámci IBM již skoro 5 let investuje do běhu Linuxu na architektuře Power. Například SUSE Linux Enterprise 12 tak přinesl plné využití výkonu platformy POWER8; nejnovější POWER9 má v linuxovém jádře podporu od verze 4.16, distribuce SUSE Linux ho podporuje od verze 12SP3.

SUSE Enterprise Storage

Tato úložná technologie je založena na objektovém úložišti Ceph (které umožňuji i blokovou práci a přes CephFS také souborovou). Martin Zikmund ukázal aktuální možnosti SUSE Enterprise Storage (dnes je k dispozici již verze 5), které se využívají například i v řešeních firmy SAP.

Na loňské konferenci SUSECON prezentovala společnost Deutsche Telekom nasazení této technologie na poštovní server s desítkami milionů uživatelů a miliardami zpráv.

Martin Zikmund při své přednášce (foto © SUSE) Martin Zikmund při své přednášce (foto © SUSE)

Kontejnery jako služba

Řešení běhu aplikací v kontejnerech získává na čím dál větší popularitě. Problém ale může být s efektivním nasazováním aplikací a správou kontejnerů – hlavně z hlediska nároků kladených na správce a jejich znalosti. Proto nedávno vznikla poměrně platforma SUSE CaaS, která zajišťuje poskytování kontejnerů „jako služby“. Na konferenci o ní hovořil Martin Zikmund a ukázal praktické možnosti jejího využití.

SAP Leonardo

SAP Leonardo je relativně nová platforma pro Internet věcí od společnosti SAP. Integruje technologie založené na SAP Cloud Platform, což je cloudová platforma vyvíjená společně s firmou SUSE a využívající technologie jako SUSE OpenStack Cloud a SUSE Enterprise Storage. Michal Marko vysvětlil, co je na platformě SAP Leonardo zajímavého a jak ji lze využít v praxi.

Koncem loňského listopadu se v Praze konala konference SAP Leonardo Day, zaměřená přímo na tuto platformu.

Shrnutí konference

Vysoká odborná kvalita konference i péče o účastníky znamenaly, že kdo se akce zúčastnil, rozhodně „neprohloupil“. Pro ostatní jsou to dobré důvody, proč příště přijít. Je jen trochu škoda, že se na konferenci neobjevilo nic okolo openSUSE, tedy linuxové distribuce „razící cestu“ SUSE Linuxu. Ale třeba se příště dočkáme.

Konferenci zakončila prohlídka muzea pivovaru (foto © SUSE) Konferenci zakončila prohlídka muzea pivovaru (foto © SUSE)

Diskuze (0) Nahoru