Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 01–02/2023: EU CAPTCHA, sdílení zdrojových kódů, chatové platformy na Matrixu

Veřejná správa

EU CAPTCHA umožňuje obejít se bez proprietárních služeb sbírajících údaje. Podle nizozemského úřadu pro hospodářskou soutěž sdílení zdrojových kódů nenarušuje tržní prostředí. Přibyly dvě nové chatovací platformy na technologii Matrix.


EU CAPTCHA jako otevřená náhrada proprietárních řešení

Belgická pobočka globální konzultantské firmy PwC v rámci evropského projektu ISA² vyvinula otevřené řešení EU CAPTCHA, které je k dispozici pod licencí EUPL 1.2. V případech, kdy je potřeba odlišit lidského uživatele od stroje (tedy provést Turingův test – viz CAPTCHA), se dnes běžně používají proprietární řešení poskytované formou služby, zejména reCAPTCHA od firmy Google. To jednak vytváří závislost na externí službě, zároveň vyvstává problém se sběrem údajů o uživatelích a jejich masivní soustřeďování na jednom místě.

EU CAPTCHA je řešení splňující důležité kritéria v prostoru Evropské unie. Má otevřený zdrojový kód pod svobodnou licencí, lze ho provozovat na vlastním serveru, je vyvíjeno s důrazem na bezpečnost a uživatelskou přívětivost, má lokalizaci do prostředí všech členských států EU a splňuje kritéria přístupnosti. Aktuálně jsou k dispozici tři druhy uživatelské interakce: klasické opisování textu (s možností zvukového přepisu), rotaci obrázku a použití posuvníku.

Existují i jiná otevřená řešení pro CAPTCHA, ale obvykle nesplňují všechny požadavky (například lokalizaci nebo přístupnost) a v některých případech už také nejsou nadále udržována.

Nizozemsko: sdílení zdrojových kódů nenarušuje tržní soutěž

Nizozemský úřad dohlížející na hospodářskou soutěž rozhodl, že nebude vyšetřovat obvinění, že sdílení otevřených zdrojových kódu orgány veřejné správy narušuje tržní prostředí. Předmětem obvinění byl pilotní projekt ID Contact, v jehož rámci města Arnhem, Nijmegen a Drechtsteden umožňují bezpečnou identifikaci občanů a předávání osobních údajů. Zdrojové kódy jsou sdíleny pod licencí EUPL.

Na úřad se v roce 2021 obrátila firma Bloqzone, který vyvíjí podobné řešení. Tvrdila, že města nepřenáší všechny náklady vývoje na „kupující“ a tedy firmu diskriminují. Úřad odmítl tvrzení firmy, že podle studie ke zveřejňování otevřeného kódu musejí být přenášeny všechny náklady. Odkázal také na vládní politiku, která od roku 2020 nařizuje otevřenost mimo výjimečných, řádně odůvodněných případů.

Ve stručnosti

  • Německé město Dortmund schválilo novou politiku, která má za cíl mít v roce 2025 open source jako normu. Je to další krok navazující na úsilí zahájené v roce 2016, kdy město začalo přijímat dokumenty ve formátu OpenDocument a v dalších letech přišly další kroky směrem k otevřenosti.

  • Argentinská nezisková organizace Fundación Jérôme Lejeune nasadila otevřený zdravotnický informační systém GNU Health. Organizace se věnuje výzkumu a léčbě Downova sydromu a dalších geneticky podložených zdravotních problémů.

  • Nizozemská vláda poskytla pod licencí EUPL svou přihlašovací aplikaci. Ke službám veřejné správy se lze přihlásit pomocí jména a hesla, SMS, občanského průkazu a také zmíněnou aplikací DigiD. Aplikace je podobná českému Mobilnímu klíči eGovernmentu, který je ale proprietární a zdrojové kódy k němu dostupné nejsou.

  • Řecké ministerstvo pro digitalizaci spustilo ambiciózní projekt: DigiGOV-innoHUB. Cílí na vytvoření rozsáhlého ekosystému, jehož zdrojové kódy i dokumentace budou k dispozici pod licencí EUPL. Mezi oblasti, na které se projekt zaměřuje, jsou například umělá inteligence, strojové učení, Internet věcí nebo blockchainové technologie.

  • Po Česku zřizuje programovou kancelář pro open source (OSPO) také Nizozemsko. Zřízení kanceláře je jednou ze součástí naplňování zákona o svobodě informací, který nařizuje sdílet zdrojové kódy softwaru veřejné správy s občany.

  • Lucembursko spouští dvě chatovací platformy založené na otevřené technologii Matrix a nabízející vysokou úroveň zabezpečení včetně end-to-end šifrování. Luxchat je určen pro občany a firmy, zatímco Luxchat4Gov pro veřejnou správu. Lucembursko tak následuje příklad Německa, Francie a Švédska, kde se již používají podobné systémy založené na stejné komunikační technologii.

  • Výše zmíněné řešení EU CAPTCHA bylo nasazeno do unijního systému EUSurvey. Jedná se o platformu pro vytváření a vyhodnocování anket a průzkumů, která sama má také otevřené zdrojové kódy.

  • Skupina vývojářů převážně z Německa vytvořila nové otevřené videokonferenční řešení OpenTalk. Je k dispozici pod licencí EUPL a je jednou z možností, jak se vyhnout používání proprietárních služeb provozovaných často mimoevropskými firmami.



Diskuze (0) Nahoru