Francouzský eID portál má za tři měsíce 100 000 uživatelů
Francie spustila nový portál FranceConnect, který by měl postupně poskytnout přístup ke všem elektronickým službám veřejné správy všech úrovní (od centrálních úřadů až po obce). Aktuálně lze portál využít pro přístup ke dvaceti službám, další budou přibývat.
Nový portál nahradil dvě starší služby řešící přihlašování k elektronickým službám státu.
Portál zajišťuje přístup ke všem službám prostřednictvím jediné identity uživatele, bez nutnosti se registrovat a přihlašovat ke každé službě zvlášť. Takže kdo se jednou přihlásí, dostane se úplně stejně jak ke svému daňovému účtu, tak například ke zdravotnímu pojištění.
Za první tři měsíce provozu se zaregistrovalo už 100 000 uživatelů, každý den se nyní registrují další dvě tisícovky. Poskytovatelé služeb (důvěryhodné třetí strany z řad orgánů veřejné správy) se mohou na portál napojovat přes API, údaje o uživatelích získávají s jejich souhlasem.
Čtyři evropské miliardy pro zrychlení Internetu v Itálii
Evropská komise schválila italský plán na zrychlení internetového připojení v 7 300 z celkových 8 000 italských měst. Čtyři miliardy eur z rozpočtu Evropské unie by měly sloužit na zrychlení připojení jak ve veřejných budovách, tak i u občanů.
Podle italské „broadbandové strategie“ by v roce 2020 mělo mít 85 % obyvatel k dispozici rychlost nejméně 100 Mb/s, všichni obyvatelé pak alespoň 30 Mb/s. Kancelářské a veřejné budovy (hlavně školy a nemocnice) by měly být připojeny rychlostí minimálně 100 Mb/s.
Podle Antonella Giacomelliho, státního tajemníka z ministerstva pro ekonomický rozvoj, se i v Lombardii, nejbohatším a nejlidnatějším regionu, více než 70 % firem nachází v oblastech bez vysokorychlostního přístupu k Internetu. „Není to o připojování oblastí, které jsou ekonomicky neatraktivní nebo které byly opomíjeny.“
Komisařka Margrethe Vestager k italskému plánu říká: „Broadbandové schéma přinese rychlejší Internet italským spotřebitelům i firmám. Pomůže to Itálii vybudovat potřebnou infrastrukturu a přispěje k vytvoření jednotného digitálního trhu v EU.“
Ve stručnosti
- Výuková aplikace Tablexia od českého sdružení CZ.NIC je nyní k dispozici i v němčině (dosud byla jen v češtině a slovenštině). „Jsme také v kontaktu se skupinou studentů psychologie na univerzitě v Lublani ve Slovinsku, kteří chtějí lokalizovat Tablexii do slovinštiny,“ říká Bedřich Košata z CZ.NIC. „Dostáváme i mnoho dotazů na anglickou verzi.“
- Francouzské město Grenoble pokračuje v migraci škol na open source. Migrace by měla být završena na konci roku 2018 a na všechny počítače se dává linuxová distribuce Debian (v pilotní fázi byla jen na serverech, na desktopy se dávalo Ubuntu). „Tato technologie je velmi stabilní,“ říká Laurence Comparat, místostarostka města. „Nyní na Debian přecházíme na všech zařízeních.“
- Belgičtí, britští a němečtí podporovatelé open source ve zdravotnictví spojují své síly. Na příští rok už naplánovali společnou konferenci. „Nemocnice a další zdravotnická zařízení, odborní i praktiční lékaři nejsou moc ochotni přijímat open-source software,“ říká Etienne Saliez, bývalý specialista na IT ve zdravotnictví. „Je potřeba silná síť profesionálnách poskytovatelů služeb podpory pro otevřená řešení.“
- Itálie ustupuje od zdůrazňování otevřenosti a interoperability ICT architektury. Nebude se zveřejňovat a udržovat seznam otevřených standardů a zmizí požadavek na upřednostňování otevřených, opakovaně použitelných řešení. „Bude to obrovský krok zpět,“ říká Carlo Piana, právník zaměřený na svobodný software, jenž zveřejnil otevřený protestní dopis. Věc zajímá i mnohé italské poslance. „Nejsem ale zcela přesvědčen, že to změní plány vlády,“ vyjadřuje Piana svou skepsi.
- Španělské univerzitní město Ciudad Real přechází na otevřený software. Migrace 400 počítačů začne vytvořením seznamu potenciálních překážek, které bude potřeba překonat. Místní tisk v souvislosti s tím citoval jednoho radního, který nabádal k opatrnosti, aby nedošlo k paralyzaci úřadu. Další radní předpokládají, že bude potřeba na období migrace personálně posílit IT oddělení.
- Lucembursko začíná používat CIMF (framework pro správu informací), navržený pro evropský veřejný sektor. CIMF postihuje celý životní cyklus informací, jejich tvorbu, správu, sdílení, ochranu a archivaci.
- Evropská komise nechá provést audit softwarů Apache HTTP Server a KeePass. Volba je výsledkem průzkumu, jehož se zúčastnilo 3282 respondentů. Další v pořadí zájmu byly VLC Media Player, Linux a MySQL.
- Polské ministerstvo digitalizace finalizuje svůj program pro otevřená data veřejné správy. V období od 16. května do 16. června probíhaly veřejné konzultace. Z nich se zrodilo čtrnáct návrhů, jak původní program vylepšit. Nejvýznamnějším z těchto návrhů byla těsná spolupráce s dalšími dvěma ministerstvy – pro vědu a vyšší vzdělávání a pro školství. Očekává se totiž, že právě v oblasti školství a vědy bude využití otevřených dat největší.