Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 08/2020: platforma pro knihovny, německá aplikace proti Covid-19, jak řešit vendor lock-in

Veřejná správa

Knihovny nasazují otevřenou plaformu FOLIO. Německá aplikace proti Covid-19 používá nové API a převzalo ji i Slovinsko. Na Slovensku mají případovou studii, jak řešit vendor lock-in u veřejných zakázek.


FOLIO: otevřená platforma pro knihovny

Knihovní instituce po celém světě nasazují otevřenou platformu FOLIO, která vznikla v roce 2018 jako výsledek spolupráce knihoven, vývojářů a dalších dodavatelů. Pilotní nasazení proběhlo v roce 2019 na Technické univerzitě Chalmers (Švédsko), následovaly například Informační centrum pro ekonomiku Leibniz nebo Univerzita Lipsko.

Platforma FOLIO je čtyřvrstvá – systémová vrstva komunikuje s databázemi a dalšími technologiemi, nad ní je OKAPI, zajišťující rozhraní mezi systémovou vrstvou a aplikacemi. Ty jsou třetí vrstvou a mohou být napsány prakticky v libovolném programovacím jazyce. Nad tím vším je uživatelské rozhraní, které lze použít v základní podobě nebo si ho upravit pro potřeby konkrétní knihovny.

Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod Apache 2.0 License. Vývoj platformy řídí produktová rada a aktuálně je schválen a zveřejněn plán vývoje do konce roku 2020. Přímo v projektu je už k dispozici řada aplikací (například pro půjčování knih, fakturaci, notifikace, kalendář…), další si lze implementovat podle potřeby.

Německá aplikace proti Covid-19 používá nové API, Slovinsko ji převzalo

Německo má aplikaci Corona-Warn-App, která slouží k trasování kontaktů osob pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění Covid-19. Aplikace je obdoba české e-Roušky, ale již od června využívá nové aplikační rozhraní Exposure Notifications System (které bude e-Rouška využívat až v nové verzi, která by měla být brzy k dispozici).

Vývoj aplikace, který je řízen Institutem Roberta Kocha a dělily se o něj firmy Deutsche Telekom a SAP, stál 20 milionů eur, provozní náklady na využití jsou 2,5 až 3,5 milionu eur měsíčně. Aplikace je k dispozici pod Apache License, zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu a k vývoji může přispět každý.

Německou aplikaci převzalo i Slovinsko. Již v červenci vyhlásilo zakázku na lokalizaci pro slovinské národní prostředí, aplikace má také odlišnou vizuální identitu. Zatím je k dispozici pro systém Android, pro iOS by měla být připravena v blízké době.

Slovinská aplikace #OstaniZdrav Slovinská aplikace #OstaniZdrav (zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Slovinska)

Ve stručnosti

  • Německé město Detmold nasadilo platformu Consul pro participativní demokracii. Platforma s otevřenými zdrojovými kódy vznikla ve španělském Madridu a právě Detmold je prvním městem v Německu, které ji začalo využívat. Podle administrátora Carstena Kettnera si město cení vysoké kvality kódu tohoto projektu.

  • Estonsko zveřejnilo zdrojové kódy softwaru pro elektronické volby, aby si každý mohl ověřit, jak funguje. Kódová báze se dá využít i pro volby jinde, ale bude vyžadovat přizpůsobení legislativě (volebnímu systému, ověřování voličů atd.) daného státu.

  • Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko chce migrovat na open source. Ale přiznává, že to není snadné a že je potřeba široká spolupráce: „Šlesvicko-Holštýnsko nemůže jen tak samo přejít z proprietárních softwarových řešení, a nevypadá to, že by mělo smysl vyčleňovat softwarový vývoj pro veřejné služby Šlesvicka-Holštýnska z akcí jiných spolkových zemí a spolkové vlády.“

  • Evropská komise vydala aplikaci Re3gistry 2, která nahrazuje dřívější Re3gistry 1.3. Webová aplikace slouží pro správu a sdílení „referenčních kódů“, na které lze prostřednictvím perzistentních URI spolehlivě odkazovat. Nová verze přináší uživatelsky přívětivé prostředí, REST API a různá drobnější vylepšení.

  • Otevřený geografický informační systém GRASS GIS má k příležitosti 37 let své existence nové webové stránky. Jsou řešeny staticky pomocí frameworku HUGO a jejich zdrojové kódy jsou – podobně jako u systému samotného – k dispozici na GitHubu.

  • Paolo Vecchi ve svém článku upozorňuje, že veřejná správa států Evropské unie bude muset reagovat na rozhodnutí Soudního dvora EU, který zrušil platnost dohody Privacy Shield se Spojenými státy americkými. Hrozí požadavky na náhradu škody, přitom řešení může být velmi obtížné. K předávání osobních údajů do USA, které bylo podmíněno existencí dohody, dochází například při používání sociálních sítí, cloudových kancelářských aplikací nebo různých služeb na webu.

  • V Maďarsku vyvinuli mobilní aplikaci pro drive-through (tedy bez vystoupení z auta) testování na Covid-19. Je k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Aplikace řeší například registraci testovaných, vyplňování dotazníku, rezervaci časových slotů nebo platbu za test u samoplátců.

  • Na Slovensku vznikla případová studie, jak u veřejných zakázek řešit problém „vendor lock-in“. Klíčovým zjištěním je, že je potřeba na vendor lock-in myslet už na začátku přípravy veřejné zakázky.

Diskuze (1) Nahoru