Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 06–07/2020: zakončení EU-FOSSA 2, převod zákonů do SW, platforma pro biomedicínské inženýrství

Veřejná správa

Projekt EU-FOSSA 2 byl úspěšně zakončen, unijní podpora bezpečnosti FOSS bude pokračovat. Francouzská platforma OpenFisca převádí právní předpisy do softwaru. Evropské a africké univerzity vytvořily platformu UBORA pro biomedicínské inženýrství. 


Projekt EU-FOSSA 2 byl úspěšně zakončen

Projekt Evropské unie EU-FOSSA 2, zaměřený na zlepšování kvality svobodného a open-source softwaru, byl úspěšně zakončen. Formálně ho 2. června 2020 uzavřel Mário Campolargo, ředitel Generální ředitelství pro informatiku (DIGIT) zřízeného Evropskou komisí.

Projekt navazoval na pilot EU-FOSSA reagující na chybu Heartbleed v knihovně OpenSSL. Byl ale už mnohem šířeji zaměřen. Celkem v jeho rámci proběhlo 15 bug bounties (kampaní hledání chyb za odměnu), při kterých bylo odhaleno více než 200 chyb, z toho 70 kritických, a vyplaceno na odměnách více než 200 tisíc eur.

Například chyba nalezená v programu Putty byla stará více než 20 let.

V rámci projektu se uskutečnily také tři hackathony, a to na PHP framework Symfony, projekty Apache Software Foundation a na interní projekty EU. Odehrálo se 13 brainstormingových akcí a vyšly stovky článků v médiích.

Infografika k zakončení projektu EU-FOSSA 2 Infografika k zakončení projektu EU-FOSSA 2

Poslanci Evropského parlamentu chápou, že bezpečnost není jednorázová záležitost, že musí být řešena průběžně. Slibují proto podporovat aktivity EU-FOSSA probíhající v programu ISA2 a další iniciativy navazující na projekt EU-FOSSA 2. Místopředseda EP Marcel Kolaja k tomu řekl, že …je mi opravdu potěšením být součástí jakéhokoli budoucího projektu, který bude aspoň z poloviny úspěšný jako tento…

Francouzská platforma převádí zákony do softwaru prostřednictvím socio-fiskálního modelování

Francouské organizace Etalab a Betagouv, patřící pod meziresortní Ředitelství pro digitální záležitosti (DINUM), vyvinily otevřenou modulární kalkulační platformu OpenFisca. Ta umožňuje převádět právní předpisy do podoby výpočetního softwaru.

Platformu mohou využít hlavně tři skupiny uživatelů:

  1. Ekonomové, kteří snadno nasimulují dopady určitých změn jak na veřejné rozpočty, tak na život společnosti.

  2. Vývojáři, kteří mohou snáze vyvíjet aplikace (využijí API platformy a ušetří si tak práci).

  3. Veřejná správa, která si nemusí pořizovat drahé proprietární nástroje k analýze dopadů na rozpočty a na společnost.

Pro platformu je již k dispozici deset socio-fiskálních modelů (tedy zohledňujících společnost a veřejné rozpočty) podle různých zemí. Platforma jako taková i modely mají otevřené zdrojové kódy, využívá se licence GNU AGPL. Platformu už využívají – kromě Francie – i další země, například Itálie, Uruguay, Mali nebo Nový Zéland, ale také třeba město Barcelona.

UBORA: otevřená platforma pro biomedicínské inženýrství

Evropské a africké univerzity ve spolupráci s veřejnými správami vytvořily otevřenou platformu UBORA pro použití v biomedicínském inženýrství. Projekt byl financován z unijního programu Horizont 2020. Platforma je určena pro první fáze životního cyklu zdravotnických přístrojů, pro koncepci a vývoj. Umožňuje identifikovat potřeby, standardy a rizika, řídit počítačové modelování a připravovat předvýrobní dokumentaci.

Cílem je kromě jiného vytvořit okolo platformy bohatou komunitu. Proto se také konala soutěž projektů se zvláštním důrazem na využití při řešení problémů spojených s nemocí Covid-19, zúčastnilo se jí více než 100 tvůrců. Oceněny byly čtyři projekty, dalších šest získalo podporu.

Ukázka z videa k projektu UBORA Ukázka z videa k projektu UBORA

Ve stručnosti

  • Evropská komise zveřejnila výsledky studie o moderních technologiích v zadávání veřejných zakázek, kterou si nechala vypracovat od firmy Deloitte na základě 96 projektů. Ke studii je i krátké video.

  • Studie OECD o měření pokroku v oblasti umělé inteligence ukázala možnosti využití počtu příspěvků do open-source softwaru jakožto veličiny s dobrou vypovídací hodnotou.

  • Členské státy EU se dohodly na interoperabilitě aplikací pro trasování a varování v souvislosti s nemocí Covid-19. Unijní komisař pro vnitřní trh Thierry Breton k tomu řekl: „Jak přichází sezóna cestování, je důležité zajistit, aby Evropané mohli používat aplikaci ze své vlastní země, ať už cestují kdekoli po EU. Aplikace pro trasování kontaktů mohou být užitečné v boji proti šíření koronaviru, zvláště jako součást národních strategií pro zvýšení prahu pro zavádění karanténních opatření.“

  • Úřad pro publikace Evropské unie poskytl své nástroje vhodné pro zveřejňování legislativy i obecných dokumentů. Tři experti v rozhovoru vysvětlují, jak může tyto nástroje využívat libovolná organizace.

  • Na 18. až 20. listopad 2020 se v Barceloně plánuje konference Decidim Fest, zaměřená na nástroj participativní demokracie Decidim. Příspěvky lze navrhovat do 16. září, a to ve dvou tématických okruzích: globální výzvy pro demokracii a technologie; budoucnost nástroje Decidim.

  • Švýcarsko-německá firma VNC si stěžuje, že bavorské ministerstvo školství dělá obstrukce proti nasazení otevřeného softwaru ve školách. Všechny bavorské školy musejí používat proprietární řešení pro komunikace a spolupráci, přičemž podle firmy náklady na používání tohoto softwaru nejsou transparentní.

  • Francouzská vzdělávací platforma apps.education.fr používá otevřené nástroje, například Jitsi Meet, EtherPad nebo Nextcloud. Otevřená je i samotná platforma, a to pod licencí EUPL. Součástí platformy je i sada doporučení pro dobrou praxi.

  • Grantový program Evropské komise Internet nové generace (NGI) podpořil vývoj nástroje Lightmeter, určeného pro monitoring poštovních serverů. Nástroj zatím dokáže monitorovat jen servery se softwarem Postfix, chystá se podpora dalších programů, jako je například Exim.



Diskuze (0) Nahoru