Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 10/2019: RECAP pro monitoring zemědělské politiky, FOSS ve francouzském četnictvu

Veřejná správa

Otevřená softwarová platforma RECAP bude monitorovat Společnou zemědělskou politiku EU. Francouzské četnictvo nasazuje svobodný software a přispívá do projektů. Chystá se standardizace formátu ODF 1.3.


Otevřený software RECAP bude monitorovat Společnou zemědělskou politiku

Španělsko, Srbsko, Řecko, Litva a Spojené království nasazuje do pilotního provozu systém RECAP pro monitoring Společné zemědělské politiky (CAP). Systém už zkontroloval více než 750 zemědělských subjektů a 470 konzultantů; celkově bylo autorizovanými inspektory provedeno 455 kontrol, a to jak vzdáleně, tak přímo na místě.

Společná zemědělská politika je jednou z klíčových součástí fungování Evropské unie. Nejznámějším nástrojem této politiky je rozdělování dotací v zemědělství, patří do ní ale například také cenová politika (např. garantované výkupní ceny), cla na dovoz zemědělských produktů nebo produkční kvóty.

RECAP je cloudová platforma poskytovaná pod licencí GNU GPL a umožňuje snadné přidávání doplňků. Kombinuje data získávaná satelitním sledováním s daty dodávaných do systému samotnými zemědělci prostřednictvím mobilních zařízení.

Zapojené veřejné správy deklarovaly, že platforma RECAP učiní monitoring transparentnější a efektivnější,“ říká Machi Symeonidou, koordinátorka projektu. „Dosahuje se toho tím, že každý krok monitorovacího procesu je viditelný všem zúčastněným subjektům a také tím, že vzdálené monitorování plnění pravidel zemědělci snižuje počet kontrol na místě.

Francouzské četnictvo nasazuje a podporuje svobodný software

Podplukovník Stéphane Dumond, jenž je ředitele francouzského četnictva pro oblast informačních technologií, poskytl rozhovor skupině April. V něm popsal situaci v četnictvu ohledně nasazení svobodného softwaru, které má v tomto bezpečnostním sboru už poměrně dlouhou tradici.

Aktuálně se tam otevřený a svobodný software (FOSS) využívá jak na serverech, tak na výrazně většině pracovních stanic (na 77,5 z 85 tisíc). Během doby používání FOSS klesl čas strávený správou IT o 35 %. Mezi klíčové součásti patří Debian (linuxová distribuce používaná na serverech), PostgreSQL (databázový systém) a GendBuntu (specializovaná desktopová linuxová distribuce odvozená od Ubuntu).

Nasazování přitom bylo snadné. „Každá nová technologie a funkce byla přijata velmi rychle,“ řekl podplukovník Dumond. Šíře nasazení umožnila donutit velké dodavatele proprietárního softwaru, aby přizpůsobili svá řešení potřebám četnictva. Například SAP nyní poskytuje tenkého webového klienta použitelného v prohlížeči Mozilla Firefox.

Francouzské četnictvo se i přímo podílí na vývoji otevřeného softwaru a přispívá do některých projektů. Příkladem je třeba multimediální přehrávač VLC, do kterého byla takto přidána podpora pro přehrávání videozáznamů v proprietárních formátech ze sledovacích kamer.

Ve stručnosti

  • Evropská vesmírná agentura (ESA) finančně podpoří komunitní platformu SpaceChain. Ta má za cíl vybudovat otevřenou blockchainovou satelitní síť pro vývoj a provoz aplikací ve vesmíru.

  • Němečtí a španělští vědci zahájili společný projekt HIGHER zaměřený na komplexní fyzikální procesy v zemské kůře. Pro účely projektu používají otevřenou platformu OpenGeoSys.

  • Francouzská národní agentura pro bezpečnost informačních systémů (ANSSI) vytvořila již v roce 2011 nástroj DFIR ORC pro reakci na bezpečnostní incidenty. Nyní otevřela zdrojové kódy tohoto nástroje pod licencí GNU LGPL.

  • Německé město Hamburg podpoří vznik laboratoří otevřeného hardwaru. Již dříve se Hamburg připojil k iniciativě Fab City, která má za cíl globální vývoj a lokální výrobu.

  • Parlament švýcarského kantonu Curych schválil výrazné posílení otevřenosti softwaru. Všechny nové projekty budou muset být otevřené (ať již se bude jednat o nasazení existujícího softwaru nebo vývoj nového), veškeré výjimky se budou muset náležitě zdůvodnit.

  • V prosinci letošního roku by mělo dojít k ratifikaci dokumentového standardu Open Document Format 1.3 v organizaci OASIS. Specifikace by měla následně putovat do organizace ISO, která by mohla nový standard schválit během příštího roku.

  • Čím dál více měst na světě využívá otevřené řešení Decidim pro zapojení občanů do řešení místních záležitostí. Řešení vzniká od roku 2016 v Barceloně (kde se bude ve dnech 29. až 31. října konat konference DecidimFest 19) a je k dispozici pod licencí GNU AGPL.

  • Francouzská státní správa vytvořila řešení Tchap pro rychlé zprávy, postavené nad otevřeným protokolem Matrix. Umožňuje kromě jiného šifrování založené na dočasných heslech.

Diskuze (0) Nahoru