Je to LinuxExpo, nebo není?
LinuxExpo je konference s dlouhou tradicí, vždyť první ročník se konal už v roce 2001 v Národním domě na Smíchově. Později se akce na dlouho přesunula do hotelu Olympik. Minulý – desátý – ročník byl ve třech věcech přelomový: konference se přesunula do pasáže U Hájků blízko metra Florenc, zkrátila se na jeden den a tak trochu se přejmenovala, respektive získala přídomek Open Source Conference, respektive OSCON. Letos se opět název posunul z LinuxExpo & Open Source Conference na Open Source Conference / LinuxExpo. Správně jste si všimli záměny pořadí. Podle stránek konference, oscon.cz, na které je přesměrována i adresa linuxexpo.cz, se však jedná zkrátka o OSCON se sekcí LinuxExpo. Zvláštní také je, že minulý ročník je nyní taktéž prezentován pouze jako OSCON, zmínku o Expu najdete pouze v programu.
Důvod tohoto šachování se jménem mi není znám, mohu pouze spekulovat o vlivu generálního partnera, kterým je společnost Microsoft. Microsoft se veřejně hlásí k podpoře open source, Linux ale v lásce příliš nemá. Stane se z LinuxExpa konference o microsoftím „open source“? Michal Polák, náš autor a návštěvník konference, řekl:
Z přednášky ředitele divize vývoje Jiřího Karpety bylo zřejmé, že Microsoft nemá zájem o open source celkově, ale jen v části aplikace. Tedy buď si zaplať za jádro aplikace, anebo za služby, obojí svobodné nebude.
Je tohle svobodný software? Podle mě ne.
Dejte nám peníze
Předešlé ročníky LinuxExpa byly, alespoň pro předem zaregistrované, zdarma. Letos tomu bylo jinak. Kdo se registroval, měl vstup za stokorunu, ostatní za dvě. Stále samozřejmě zůstaly k dispozici dražší VIP vstupy. Ještě nevím, jak se to promítlo na účasti; počet návštěvníků zatím nebyl zveřejněn. Protože se akce konala ve veřejně přístupné pasáži U Hájků, kolem stánků se mohli motat všichni zdarma a podle pásky na ruce byl umožňován přístup do sálů.
Pasáž
U místa konání se na chvíli zastavím. Když se konference konala v Národním domě na Smíchově, ještě mě zajímaly jiné věci než Linux. Několik ročníků konajících se v hotelu Olympik jsem ale navštívil a musím říct, že pasáž U Hájků má oproti Olympiku méně výhod než nevýhod. Jediná dvě pozitiva byla mnohem lepší dostupnost pasáže (blíže centru i stanici metra) a skutečnost, že je přímo v pasáži několik kaváren a restaurací a mnoho dalších (včetně poboček oblíbených fast-food řetězců) se nachází jen pár metrů daleko. Tím ale podle mě výhody končí. K nevýhodám se dostanu dále.
Stánky
Dříve platilo, že samotný výstavní prostor na LinuxExpu stál za to. Přednášky byly bonus navíc. Člověk mohl strávit celý den nebo dva obcházením jednotlivých stánků prezentujících jak komerční produkty, tak projekty open-source světa v takzvané Free & Open Zone. Letos tato zóna nebyla nijak oddělena a z linuxových projektů bylo zastoupeno pouze openSUSE, Ubuntu a Fedora. Kromě linuxových stánků jste se mohli zastavit na řeč i u stánku Joomly nebo Wikimedie. Dále jsem zahlédl několik stánků firem, které dle mého názoru s open source příliš nesouvisí. Výstavní část je rok od roku menší a menší.
Jediné openSUSE mělo stánek naproti ostatním, takže měli soukromí a prostor
Velkou nevýhodou byl fakt, že se stánky nacházely ve veřejně přístupné části pasáže, kterou mnoho lidí používá jako zkratku mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Jednotlivé stolečky byly hodně nahuštěné k sobě, takže se všichni překřikovali jako na tržišti. Pokud jste chtěli něco v klidu probrat, museli jste se probojovat někam pryč. Posadit jste se mohli ke stolkům v části s občerstvením, k tomu jste ale potřebovali poukaz, případně obcházet pásy, které měly zabránit ve vstupu osobám bez poukazu.
Přímo z hlučné části pasáže vedly dveře do dvou sálů, takže když lidé courali dovnitř a ven – například pro vodu, která byla v sále – nebylo v zadní části sálu, tedy u dveří, slyšet přednášejícího.
Přednášky
Přednášelo se, stejně jako loni, ve dvou sálech. Minulý rok byly přednášky podivným způsobem rozděleny do sálů podle toho, jestli patří pod LinuxExpo, nebo pod OSCON. Letos sice konference oficiálně měla sekci LinuxExpo, ale ta nebyla nijak rozlišena. Až na několik výjimek mi však přišlo, že v sále číslo jedna se konaly spíše „korporátní“ přednášky (Microsoft, Google, ...) a v sále číslo dvě přednášky o svobodných projektech (Debian, Ubuntu, openSUSE, Xfce, ...). Nebylo to však nijak specifikováno a je možné, že toto rozdělení vzniklo náhodou.
V přednáškovém sále bylo (především pokud byl plně obsazen) celkem málo čerstvého vzduchu. Kromě toho byly židličky (kromě těch ve VIP zóně) tak nahuštěny k sobě, že na místech pro čtyři lidi mohli pohodlně sedět maximálně tři. Takže i když to vypadalo, že je v sále mnoho volných míst, hodně lidí postávalo v zadní části. Obecenstvo sedělo v jedné výškové úrovni a projekční plátno se nenacházelo na vyvýšeném místě, takže především ze zadních řad byla vidět jen jeho horní polovina.
Plátno je nízko (Vojta Trefný předvádí Unity)
Jednotlivé prezentace si můžete stáhnout na webu konference, bohužel se jedná pouze o slajdy, audiovizuální záznam není k dispozici.
Některé přednášky se věnovaly tématům, o kterých jsme psali. Pokud vám přednášky unikly, můžete si přečíst naše články:
Zklamání
Já osobně jsem z akce velice zklamán. Výstavní sekce nestála za nic a nemohu se ubránit pocitu, že situace spěje k jejímu úplnému zrušení nebo velkému omezení. Přednášky byly dobré, ale sály jim v tom příliš nepomohly. Je jasné, že se konference velice mění, otázka zní, co se z ní vyklube.
Autorem fotografií je Tomáš Břinčil. Prohlédněte si zbytek jeho fotografií a srovnejte je třeba s fotografiemi Adama Radiměřského z LinuxExpa 2009.