Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 40


Poradce ministryně: Školy nemají vychovávat studenty pro konkrétní firmy

Rozhovor

Petr Pavlík, poradce ministryně školství, doporučuje, aby školy nevychovávaly studenty pro práci s konkrétním strojem či konkrétní technologií.



Slovensko prodloužilo smlouvu s Microsoftem, organizace SISp a SOIT vyzývají k odborné diskusi

Slovensko

Slovenské ministerstvo financí prodloužilo o tři roky smlouvu se společností Microsoft na licence nových verzí softwaru pro všechny počítače státní správy. Organizace SISp a SOIT vyzývají k zahájení seriózní odborné diskuse ohledně softwarových potřeb státu.



Soutěž UbuContest 2015, prostředí KDE na mobilech, otevřená řešení v Belgii a Anglii

dvatydny.gif

Vytvořte aplikaci pro Ubuntu v soutěži UbuContest 2015. KDE přichází na mobilní telefony s Plasma Mobile. Mozilla pořádá pro studenty Winter of Security. Debian ukončuje podporu architektury SPARC. A belgická policie a anglická hrabství mají otevřená řešení pro webové stránky a portály.



systemd.conf 2015

systemd

Projekt systemd bude mít svoji vlastní konferenci. Její úvodní ročník je naplánován na 5.–7. listopadu do Berlína.



Z distribuce Ubuntu MATE zmizí Centrum softwaru

Ubuntu MATE

Linuxová distribuce Ubuntu MATE nebude ve verzi 15.10 obsahovat Centrum softwaru. Zatím není jasné, čím bude nahrazeno.



Python 3 (7): funkcie (2. časť)

python.png

V siedmej časti seriálu o Python 3 pokračujeme v predchádzajúcej časti o funkciách. Podrobnejšie si vysvetlíme fungovanie return, ukážeme si ako zapísať funkciu tak, aby prijímala ľubovolný počet parametrov, pozrieme sa aj na rozdiel medzi lokálnou a globálnou premennou a dostaneme sa takisto k „docstringu“ funkcie.



Britská zdravotní služba podporuje open source

Velká Británie

Britský tým Code4Health z Národní zdravotní služby podporuje 17 projektů otevřeného softwaru pro zdravotnictví, například Open Odonto, openMAXIMS nebo OPENeP.



Webový server lighttpd vypíná SSL 3.0

lighttpd

K aplikacím, které mají deaktivován nebo odstraněn zranitelný protokol SSL 3.0, se ve verzi 1.4.36 přidává i webový server lighttpd.



HORNET: lepší a rychlejší Tor

Šifrování

Skupina vědců představila síťové řešení, které by mělo být kvalitnější a rychlejší než populární Tor.



FSF zve na oslavu 30 let

30 let FSF

Předloni se slavilo 30 let projektu GNU, letos stejné výročí oslaví také organizace Free Software Foundation. Hlavní oslava se bude konat v Bostonu, po celém světě pak budou „satelitní akce“.



Komunikujeme a ukládáme data bezpečně s PGP/GPG (5) – GNU Privacy Assistant

zamek.png

Dnešním dílem začíná část seriálu věnovaná aplikacím s grafickým rozhraním. Jako první přijde na řadu multiplatformní program GNU Privacy Assistant.



Rada Evropy doporučuje upustit od masivního sledování

Rada Evropy

Orgány Rady Evropy schválily rezoluci reagující na lednové teroristické útoky v Paříži. Rezoluce kromě jiného doporučuje ustoupit od masivního sledování, protože je neúčinné, škodlivé a neekonomické.



Spuštěno CfP pro konferenci LinuxDays 2015

LinuxDays

Můžete organizátorům konference LinuxDays 2015 nabídnout prezentaci svého projektu nebo navrhnout zajímavé téma.



Red Star OS vkládá do souborů sledovací značky

Red Star OS

Severokorejský linuxový systém Red Star OS vkládá do obrázků, dokumentů a dalších souborů unikátní značky umožňující identifikovat počítač.



jQuery (14) – animace a jejich nastavení

jquery.png

Minulý díl byl věnován úvodu do animací a efektů. Dnes se podíváme na další animace a také na nastavování jejich parametrů.



V Praze začala konference IETF 93

IETF

Organizace IETF představuje jeden z hlavních pilířů současného Internetu.



LibreOffice a Firefox začínají fungovat s technologií Wayland

Wayland

Kancelářský balík LibreOffice a webový prohlížeč Mozilla Firefox by mohly brzy patřit mezi aplikace nativně podporující zobrazovací technologii Wayland.



Projekty Apache: Atlas a Parquet se rozvíjejí, Whirr končí

ASF

Apache Software Foundation hlásí rozvoj dvou projektů pro big data (Atlas a Parquet). Naopak vývoj cloudových knihovnen Whirr byl ukončen.



VirtualBox 5.0: paravirtualizace, USB 3.0, drag&drop

VirtualBox

Nová verze virtualizační technologie Oracle VM VirtualBox přináší například podporu paravirtualizace, rozhraní USB 3.0, obousměrně fungující drag&drop nebo šifrování disků.



Prolomení WPA-TKIP snadno a rychle

Hrozba

Slabiny šifry RC4 neohrožují jen TLS komunikaci, ale také WiFi s šifrování WPA-TKIP. Belgičtí vědci ukázali, že na provedené takového útoku stačí hodina; vyzývají tedy k ukončení používání tohoto algoritmu.



Microsoft sponzoruje OpenBSD, nová verze Linux Mint, řecká migrace na LibreOffice

dvatydny.gif

Nadace OpenBSD dostala vskutku neobvyklého „zlatého“ sponzora. Vyšla nová verze populární distribuce Linux Mint. A řecké město Livadeia přechází na svobodný kancelářský balík LibreOffice.



Canonical a FSF našly společnou řeč

Canonical

Firma Canonical změnila licenční podmínky Ubuntu tak, že se zamlouvají i Free Software Foundation.



Warner/Chappell vybírá poplatky za narozeninovou píseň

Právní otázka

„Happy Birthday“ je nejznámější písní v angličtině, pravidelně doprovází narozeninové oslavy (nejen) v anglicky mluvících zemích. Warner/Chappell však za její užití požaduje licenční poplatky.



Konference OpenAlt 2015 hledá přednášející a náměty

OpenAlt

Hledají se přednášející a náměty na letošní ročník konference OpenAlt. Máte-li zájem na konferenci vystoupit nebo navrhnout téma či přednášejícího, můžete již nyní vyplnit příslušný formulář.



Legislation Editing Open Software

Evropská unie

Evropská komise poskytne editor legislativních textů pod licencí EUPL. Legislation Editing Open Software (LEOS) je primárně určen pro snadnou přípravu evropských směrnic a nařízení, ale úplně stejně ho lze použít i pro jiné texty tohoto druhu.



CoreOS – proč byste o něm měli uvažovat

CoreOS

Vývoj v oblasti IT postupuje doslova obrovským tempem. Tento vývoj je velmi znát v oblasti serverů a softwaru, kde je pro provozovatele služeb nutné držet krok s poptávkou uživatelů. Virtualizace umožnila spustit více operačních systémů na jednom stroji souběžně, nyní se ale dostáváme ještě o krok dál. 



Musquet: Můžeme vytvářet svobodné alternativy ke službám Google

Rozhovor

Gaël Musquet, spoluzakladatel francouzské komunity projektu OpenStreetMap, považuje za dobrou cestu vytvářet ke službám firmy Google alternativy pomocí svobodných technologií, místo používání administrativních regulací.



Podrobnosti o závažné chybě v OpenSSL byly zveřejněny

Hrozba

S předstihem několika dnů jsme se dozvěděli, že bude 9. července vydána verze OpenSSL opravující vážnou bezpečnostní chybu. Nyní jsou tu podrobnosti, chyba umožňuje útočníkovi vydávat se za důvěryhodný server.



Evropský parlament: Svoboda panoramatu se omezovat nebude

Svoboda panoramatu

Evropský parlament schválil zprávu hodnotící provádění směrnice o autorských právech. Poslanci nedoporučili měnit současný stav ohledně svobody panoramatu (kdy si tuto oblast řeší členské státy samy).



Je tady ownCloud 8.1

ownCloud

Technologie ownCloud má novou verzi 8.1. Zavádí Federated Cloud ID, integrované odkazy na dokumentaci a funkce nové verze WebODF.



Svobodné licence a přiměřená dodatečná odměna

Právní otázky

České právo přiznává autorům právo na „přiměřenou dodatečnou odměnu“, kterého se nemohou vzdát. Jak to jde dohromady se svobodnými licencemi? 



Veřejné připomínkování českého překladu Creative Commons 4.0

Creative Commons

Do 9. srpna můžete připomínkovat návrh českého překladu licencí Creative Commons 4.0.



Microsoft chce začlenit do Linuxu technologii Hyper-V VM Sockets

Linux + Windows

Firma Microsoft navrhuje začlenit do linuxového jádra technologii Hyper-V VM Sockets, která se používá pro komunikaci mezi hostitelským systémem a virtuálními stroji ve virtualizačním softwaru Hyper-V.



OpenSource řešení v sítích 2015

OpenSource řešení v sítích

Na listopad se v Karviné opět připravuje konference OpenSource řešení v sítích. Již nyní se můžete zaregistrovat, kromě posluchačů jsou vítáni i přednášející.



OpenLDAP získává podporu pro časová jednorázová hesla

OpenLDAP

Do zdrojových kódů technologie OpenLDAP byla přidána podpora pro časová jednorázová hesla (TOTP).



Firefox 39: sdílení Hello URL, zapnutí Fetch API, konec SSLv3 a RC4

Firefox

Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox přidává možnost snadno sdílet URL pro (video)telefonii Hello, rozšiřuje kontrolu na malware, zapíná Fetch API, odstraňuje podporu SSLv3 a vypíná algoritmus RC4.



Python 3 (6): funkcie (1. časť)

python.png

Prišiel čas na funkcie, jednu z najdôležitejších častí programovania. Ukážeme si, ako baliť jednotlivé časti programov do funkcii a neskôr ich volať aj s rôznymi argumentami. V prvej časti sa budeme zaoberať funkciami bez/s alebo s voliteľnými parametrami a vracaním hodnôt.



Vyšla česká verze knihy Dive Into HTML5

Ponořme se do HTML5

Edice CZ.NIC nabízí elektronické verze knih ke stažení zdarma.



Linux Foundation podpoří další projekty, nová verze MATE, ruská softwarová strategie

dvatydny.gif

Vyšel první Release Candidate připravovaného LibreOffice 5.0. Linux Foundation finančně podpoří tři další projekty v rámci programu Core Infrastructure Initiative. Svobodný software pomáhá i lodím v polárních oblastech. Rusko chystá přechod na otevřený a „místní“ software. A španělská Galicie se podělila o své opensource nástroje.



Belgický ministr chce otevřít data jízdních řádů

Belgie

Belgii trápí podobný problém jako Česko – data jízdních řádů nejsou otevřeně k dispozici. Ministr, který to má ve své působnosti, by to chtěl nyní změnit.