Publikovaných článků: 40
30. January 2009 | Lukáš Zapletal
Krátký návod, jak položku do nabídky v menu přidati. Funguje na KDE i GNOME (a snad i na jiných prostředích).
30. January 2009 | Vlastimil Ott
Skvěle, úžasně, božsky. Je prostě křupavé, atraktivní a je vidět, že na rozdíl od jiných tady grafici pracovali.
30. January 2009 | Redakce
Přehled článků, které vyšly na portálu OpenOffice.cz v prvních třech týdnech roku 2009 a mohly by vás zaujmout.
29. January 2007 | Redakce
Články vydané na portálu OpenOffice.cz také stojí za přečtení. Nabízíme vám jejich výběr.
29. January 2009 | Martin Šín
Máte pomalé připojení k Internetu? Pak jste na tom jako já. ;-)
29. January 2009 | Vojtěch Zeisek
Linux je použitelný prakticky pro cokoliv. Dnešní příklad ukáže cestu jedním biologickým výzkumem na poli ekologie a molekulární biologie, od počátku až do konce. Ku pomoci nám bude povětšinou svobodný software z prostředí GNU/Linuxu.
27. January 2009 | Vlastimil Ott
Jak napsat titulek, aby to nebyla bohapustá reklama... Největší knižní dům vyprazdňuje sklady a já volám Ještě! Konečně!
28. January 2009 | Jiří Eischmann
Bude Obamova administrativa nakloněna open source? OLPC věnuje pět tisíc notebooků dětem z Gazy. Open source se vyplácí - Malajsie podává důkaz. Linus přešel na GNOME. Qt bude i pod licencí LGPL. Filipínští jezuiti přecházejí na Ubuntu. Mandriva stále ve ztrátě. Správa španělské oblasti Axarquía migruje na open source. Skype pro Linux nespí. ALT Linux 4.1.1. Granular Linux 1.0.
27. January 2009 | Vojtěch Trefný
Velká oblíbenost a rozšířenost Ubuntu s sebou přináší také jednu poněkud méně příjemnou věc, a tou jsou klony (deriváty). Prvotní impuls k tvorbě klonů dali vlastně sami autoři Ubuntu tím, že zvolili "napevno" GNOME jako pracovní prostředí a neumožnili uživatelům při instalaci vybrat jiné. První klony Ubuntu se tak zaměřily na odstranění tohoto hendikepu. Od té doby ale počet klonů nezadržitelně roste a udržet si v nich přehled je takřka nemožné.
26. January 2009 | Lukáš Zapletal
Tak jsem konečně zatoužil doma tisknout, skenovat a kopírovat. Volba padla na HP DeskJet 370 a v příspěvku popíšu instalaci ovladače pro toto zařízení.
26. January 2009 | Vojtěch Zeisek
Sun Microsystems je známý řadou velkých projektů jako třeba OpenOffice.org, které jsou dostupné zdarma a jsou open-source. Mezi ně patří i UNIXový operační systém Solaris známý spíše ze serverů. Poslední dobou se Sun snaží s tímto systémem prorazit i na poli desktopů a konkurovat tak Linuxu. Jak se mu to daří? Může OpenSolaris nabídnout uživatelům Linuxu něco extra?
26. January 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
V předchozích dvou článcích jsme si pověděli, jak nainstalujeme linuxové programy v Linuxu. Jelikož všechno není zcela růžové, někteří uživatelé mohou v Linuxu požadovat program, který je určený pouze pro Windows. Častou komplikací při přechodu k Linuxu bývá problém návyku nejen na nový operační systém, ale také na nové programy. Proto existuje několik projektů, které nabízejí uživatelům přecházejícím k Linuxu šanci, aby si svůj oblíbený - nebo v horším případě "nenahraditelný" - program mohli spustit i v Linuxu.
24. January 2009 | Vlastimil Ott
Xandros Linux dodávaný na počítačích Asus Eee PC sice funguje, jak má, použitelný je a nijak nebrání uživatelům s přístrojem pracovat, nicméně něco mu chybí. Možná je to tím, že je pečlivě "připraven k běžné práci" a obsahuje všechny možné aplikace.
23. January 2009 | Jiří Eischmann
Empathy je komunikační program kombinující instant messaging, videokonference a telefonování přes internet (VoIP). Sjoerd patří mezi hlavní vývojáře této aplikace, a tak kvalifikovaně zodpovídá položené dotazy. Jedná se o překlad rozhovoru z webu gnomedesktop.org.
22. January 2009 | Miroslav Hrončok
Scintilla je komponenta, kterou je možno použít v programu pro editování textu. Specializuje se na zdrojový kód, a tak zvládá zvýrazňování syntaxe a spousty jiných možností. SciTE je textový editor, který byl původně vytvořen jako demonstrace možností Scintilly, ale rozrostl se do plnohodnotného editoru, jenž má co nabídnout především programátorům.
21. January 2009 | Martin Šín
A je to znovu tady! UFOni chtějí opět kolonizovat naši planetu a je pouze na vás, abyste jim v tom zabránili. Možná si pamatujete takové hry, jako bylo X-COM: Enemy Unknown nebo jeho následovník X-COM: Terror from the Deep, které jsme mohli hrát v průběhu devadesátých let minulého století. Pokud si chcete připomenout staré časy nebo jednoduše zkusit porazit mimozemského nepřítele, je přímo pro vás určena hra UFO: Alien Invasion, která má pěkný nový kabátek a navíc je open-source.
20. January 2009 | Vlastimil Ott
Někdy mě ta práce štve. Člověk honí autory, sám musí brzo vstávat a chodí pozdě spát, aby to vypadalo k světu, a pořád tolik problémů...
20. January 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Pokračujeme v instalaci softwaru v Linuxu, na následujících řádcích uvedeme méně častý až výjimečný způsob instalace softwaru v Linuxu - ruční stažení balíku z webových stránek. Používá se opravdu výjimečně a je považován za nevhodný.
19. January 2009 | Lubomír Čevela
„Poďme spolu lietať, pozri ja už letím,“ začíná text jedné písničky. Ovšem řízení letadla není nic jednoduchého. A to ani v tehdy, když se jedná o létající model. Především začátečníci ocení možnost vyzkoušet si létání v simulátoru, bez nutnosti následných oprav rozbitého letadla. Pokročilí modelářští piloti si zase mohou natrénovat obraty vyšší pilotáže, na které by si se svým skutečným modelem netroufli. Oběma skupinám může posloužit program CRRCSim.
19. January 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Nyní se budeme věnovat instalaci softwaru v Linuxu, častokrát mytizované kvůli své údajné obtížnosti. V následujících řádcích se ukáže, že instalace softwaru v běžných distribucích Linuxu je opravdu hračkou pro každého. Pokud ještě nemáte nastavené připojení k internetu, pak tak učiňte s pomocí předchozích dílů.
17. January 2009 | Redakce
Šéfredaktor portálu LinuxEXPRES přijal nabídku na natáčení videoblogu pro portál Živě.cz. První díl právě vyšel, druhý vychází v neděli.
16. January 2009 | Vlastimil Ott
Malé monofunkční programy zobrazované na ploše již nejsou žádnou novinkou a jejich první nesmělé návrhy bychom zcela jistě našli v deníku Járy Cimrmana, který si zcela jistě také poznamenal, že by měly být vzdušné, lehké jako pírko a měly by se po ploše vznášet, ba dokonce létat.
17. January 2009 | Martin Šín
Dostala se mi do ruky webkamerka, tak jsem neodolal a vyzkoušel jí ..
15. January 2009 | Vojtěch Trefný
Z množiny častých dotazů uživatelů Ubuntu jsme vybrali tři otázky a nabízíme jejich řešení. Dozvíte se, co máte dělat, když zapomenete heslo, jak si ochránit počítač pomocí firewallu a jak si start systému zrychlit vypnutím nepoužívaných služeb.
14. January 2009 | Jiří Eischmann
Vietnam sází na open source. Palm představil WebOS. OLPC propouští polovinu zaměstnanců. AbiWord získal peníze na zlepšení podpory ODF. Jak jsme vybírali linuxový program roku. Do linuxového jádra byly přidány dva nové souborové systémy. Sabayon Linux 4. FreeBSD 7.1.
13. January 2009 | Vojtěch Zeisek
Půl rok se opět sešel s půlrokem a je tu nová verze populární linuxové distribuce openSUSE, tentokrát s pořadovým číslem 11.1. Oproti předchozí verzi nepřináší tak revoluční novinky, spíše jen drobnější vylepšení. Novější verze programů, pokračování přechodu na KDE4 apod. Rozhodně však stojí za pozornost. Jak vypadá pohledem běžného uživatele?
12. January 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Každá linuxová distribuce má možnosti svého nastavení uzpůsobené v rámci grafického prostředí, všechny rozdíly mezi distribucemi není možné postihnout. Současné distribuce Linuxu mají mnoho nástrojů pro nastavení, nepředpokládám, že budete mít problémy se orientovat v ovládacích centrech, které distribuce nabízejí. Nabídky jsou dobře okomentované a srozumitelné.
11. January 2009 | Vlastimil Ott
...mohl bych remcat odborně. Takhle můžu své zhnusení nad návrhy Ubuntu vyjádřit jen jako trapný laik.
9. January 2009 | Miroslav Hrončok
Bluefish je velmi užitečný editor určený především pro vytváření webových stránek. Jeho hlavními výhodami jsou proto perfektní nástroje pro kódování v jazycích HTML, CSS nebo PHP, ale příjemně se v něm pracuje i s jinými zdrojovými kódy.
9. January 2009 | Martin Šín
Jedni to zatracují, jiní to obdivují, názory na následující techniku programování se liší. Ke které skupině programátorů se přikloníte vy, to už záleží jen na vás. Oč se jedná a jak se s tím pracuje, vám ukáže poslední díl seriálu, který je věnovaný programovacímu jazyku Ruby.
7. January 2009 | Vlastimil Ott
Včera jsme se v redakční konferenci pěkně "pohádali", když jsme se měli shodnout na nejlepším programu/projektu za rok 2008.
8. January 2009 | Marek Stopka
Na českém knižním trhu se před časem objevila originální kniha Jádro systému Linux, která byla vydána vydavatelstvím Computer Press. Knihu napsal Lukáš Jelínek, který je mimo jiné i autorem seriálu o vývoji jádra, jenž vycházel v tištěné verzi magazínu LinuxEXPRES.
7. January 2009 | Lukáš Zapletal
Před časem jsem potřeboval nakopírovat z jednoho počítače na druhý dokument. Jako programátor jsem během okamžiku na jednom počítači nainstaloval FTP server a soubor nahrál v Midnight Commanderu. Napadlo mě pak ale, jak by na to asi šel obyčejný uživatel.
6. January 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Nyní máte operační systém GNU/Linux nainstalovaný a teď začíná pravá zábava. Nejprve se seznámíte se strukturou adresářů. Abyste věděli, co si kde můžete dovolit a kde už se systém chrání před neoprávněnými úpravami. Dále si povíme, jaký obranný software nainstalovat a jak je to s bezpečností v Linuxu.
6. January 2009 | Jiří Eischmann
Totem je přehrávač multimediálních souborů, který se nachází snad v každé větší distribuci. Bastien Nocera je jedním z jeho hlavních vývojářů, který má ale přehled také o GStreameru, bluetooth zařízeních, dálkových ovladačích a dalších věcech. Přinášíme vám překlad rozhovoru, který s ním vedl Christian F.K. Schaller.
4. January 2009 | Jiří Eischmann
Jak zprovoznit bittorrent klienta, kterého potom budete ovládat přes webové rozhraní.