Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 43


Hack: otevřený font pro zdrojové kódy

Hack

Chris Simpkins představil své písmo pro zdrojové kódy. Jeho hlavní výhodou má být výborná rozlišitelnost různých znaků i při malé velikosti zobrazení. Písmo je k dispozici pod otevřenými licencemi.



LTE mobilní WiFi router TP-Link M7350

TP_link100.png

Je to malá krabička, která slibuje zajistit mobilní rychlé připojení k Internetu hned pro celou skupinu uživatelů najednou. Co od ní můžeme čekat?



Canonical vysvětluje, proč je Ubuntu lepší volbou než Windows 10

Ubuntu

Firma Canonical vysvětluje, že firmy migrací na Ubuntu místo upgradu na Windows 10 získají bezpečný a robustní systém a v neposlední řadě ušetří 70 % nákladů.



Funkcionalita příkazu „su“ začleněna do systemd

systemd

Lennart Poettering ohlásil, že do systemd přidal funkcionalitu související s vytvářením izolovaných privilegovaných relací, která je známa především z klasického příkazu „su“.



Cloudovému prostředí vládne Ubuntu

Ubuntu

Podle statistik firmy Amazon je v prostředí veřejných cloudů dominujícím systémem linuxová distribuce Ubuntu.



LinuxDays 2015 CfP: poslední možnost se přihlásit

LinuxDays

Zájemci o aktivní účast (přednáška, workshop, případně návrh tématu) na letošní konferenci LinuxDays mají poslední možnost se přihlásit. Uzávěrka je v pondělí 31. srpna.



Python 3 (8): čítanie, zápis a manipulácia so súbormi

python.png

So seriálom sa dostávame k manipulácií so súbormi a ukážeme si, ako pomocou programovacieho jazyka Python súbory a priečinky čítať, vytvárať, meniť, kopírovať, premiestňovať či mazať.



Libinput 1.0

Wayland

Je tady první ostrá verze knihovny libinput, která se používá pro zpracování vstupů u technologie Wayland a nově také Mir.



KDE Plasma 5.4

KDE

Prostředí KDE Plasma má novou verzi 5.4. Nabízí alternativní spouštěč aplikací, historii ve spouštěči KRunner, nový applet pro hlasitost a mnoho nových ikon.



Let's Encrypt vydá první certifikáty v září

Let's Encrypt

Datum vydání prvních certifikátů projektem Let's Encrypt se blíží, je plánováno druhý týden v září. Ve druhé polovině listopadu bude moci službu využít každý.



Ponořte se do svého Azerothu, aneb váš vlastní World of Warcraft

world_warcraft100.png

Přáli jste si mít svůj vlastní svět? Kde budete moci sami nebo s kamarády dělat vše, co budete chtít? Článek vás provede instalací a nastavením TrinityCore, se kterým můžete mít tak trochu svůj vlastní World of Warcraft.



Android bude moci mít méně předinstalovaných aplikací

Android

Přístroje se systémem Android mívají neodstranitelně předinstalovánu řadu aplikací. Google nyní uvolňuje požadavky na to, co musejí výrobci zařízení předinstalovávat.



Bcachefs: nový souborový systém pro Linux

Linux

Kent Overstreet ohlásil do LKML vytvoření nového souborového systému pro Linux. Slibuje funkční škálu jako u Btrfs nebo ZFS, výkon a spolehlivost jako u ext4 nebo XFS.



Velké změny ve Firefoxu

Firefox

Mozilla zásadním způsobem mění prohlížeč Firefox. Pro vývojáře rozšíření to bude znamenat zjednodušení, ale současně i komplikace.



Linus Torvalds na konferenci LinuxCon hovořil o bezpečnosti

LinuxCon

Jediné skutečné řešení bezpečnosti je připustit si, že chyby se stávají, řekl Linus Torvalds na konferenci LinuxCon.



18 let GNOME, stav Fedory a první ostrý Privacy Badger

dvatydny.gif

Matthew Miller představil statistiky ze světa distribuce Fedora. Grafické prostředí GNOME je plnoleté, oslavilo osmnácté narozeniny. EFF vydala verzi 1.0 svého „protisledovacího“ doplňku Privacy Badger. Nová vláda španělské provincie Extremadura bude nadále podporovat otevřený software. A švédská knihovna úspěšně používá a rozšiřuje svobodný knihovní software KOHA.



Bitcoin má dvě větve

Bitcoin

Dvojice vývojářů projektu Bitcoin vytvořila fork původního softwaru nazvaný Bitcoin XT. Není kompatibilní s původní verzí a pokud se komunita neshodne na jediné z nich, virtuální měna se rozdělí na dvě samostatné.



WordPress 4.3 „Billie“

WordPress

Je tady nová verze 4.3 systému správy obsahu WordPress, označená kódovým názvem „Billie“. Přináší například vylepšený reset hesel, ikony stránek nebo formátovací zkratky.



IBM uvádí LinuxONE a podporuje Open Mainframe Project

IBM

Firma IBM představila nové mainframe servery LinuxONE a připojila se k novému projektu Open Mainframe Project, který založila Linux Foundation.



jQuery (15) – připojování dat k objektům, odložené zpracování

jQuery

Framework jQuery umožňuje připojovat k objektům v DOM prakticky libovolná data. Kromě této oblasti se podíváme také na odložené zpracování.



Cesta k efektivnímu identity managementu (5. díl): Architektura IAM řešení

06_evolveum_LE.png

Správa identit a přístupů (Identity and Access Management, IAM) je oblast složená z množství spolupracujících technologií. Neexistuje jediný „IAM produkt“, který by zázračně řešil všechny problémy. IAM není produkt, který byste si mohli koupit. IAM je řešení, které je nutné sestavit z několika produktů. Výsledné řešení bude mírně odlišné pro bankovní, telekomunikační či akademické prostředí. Každé řešení je sestaveno na míru pro konkrétní nasazení.



Jak se ve hrách projeví různé mechanismy šetření energií?

Energie

Server Phoronix testoval s distribucí Ubuntu výkon ve hrách při využití různých mechanismů šetření energií, které nabízejí procesory Intel.



FreeBSD 10.2

FreeBSD

Je tady nová verze operačního systému FreeBSD. Verze 10.2 neobsahuje žádné přelomové novinky, vylepšuje ale řadu existujících funkcí.



Vadí vám sledování ve Windows 10? Přejděte na Linux

Linux Mint

S. J. Vaughan-Nichols z magazínu ZDNet říká, že je vhodná chvíle přejít s desktopem na Linux, kde na rozdíl od systému Windows 10 není uživatel sledován. Doporučuje distribuci Linux Mint s prostředím Cinnamon.



Canonical a Microsoft budou spolupracovat na kontejnerech

Canonical

Dustin Kirkland z firmy Canonical v rozhovoru uvedl, že bude firma spolupracovat se společností Microsoft na kontejnerovém hypervizoru LXD.



Kde v Linuxu najít disky

disk.png

Používáte-li grafické uživatelské rozhraní, většinou se nemusíte starat o to, kde v souborovém systému najít zařízení pro disky a jejich oddíly. Někdy je ale důležité vědět, kde se příslušné soubory nacházejí a jak se jmenují.



Stovky webů EU budou migrovány na platformu založenou na Drupalu

Evropská unie

Instituce EU zahájily implementaci nové webové platformy Europa založené na CMS Drupal 7. V rámci procesu konsolidace budou na tuto platformu postupně migrovány stovky webů využívající jiná řešení.



Canonical otevřel Ubuntu One

Ubuntu One

Firma Canonical postupně zveřejní zdrojové kódy služby Ubuntu One pod licencí GNU AGPL verze 3.



Endless PC: počítač do obýváků třetího světa

endlesspc_uvod100.png

V dubnu na Kickstarteru proběhla kampaň, která měla za cíl vybrat 100 tisíc dolarů na Endless PC, počítač, který má za cíl přinést digitální svět do domácností rozvojového světa. Nakonec se vybralo 176 tisíc a cíle kampaně se mohly realizovat. Jedno Endless PC se nám dostalo do rukou. Jaké je?



Umí Ubuntu toto?

Ubuntu

Článek na serveru OMG! Ubuntu! odpovídá na čtyři dotazy, které se ohledně schopností této distribuce u uživatelů často objevují.



Opera by mohla být prodána

Opera

Ekonomické výsledky firmy Opera Software, která stojí za vývojem webového prohlížeče Opera, zaostávají za plány. Firma by mohla být prodána strategickému investorovi.



Chyba ve Firefoxu umožňuje získat data uživatelů

Hrozba

Ve webovém prohlížeči Mozilla Firefox byla nalezena bezpečnostní chyba, která umožňuje získat data z disku počítače. Chyba již byla zneužita útočníky.



Recenze televizoru s Firefox OS

Firefox OS

Firma Panasonic začala ve svých chytrých televizorech používat operační systém Firefox OS. Jak funguje a jak si stojí v konkurenci webOS, Tizen a Android TV?



Česká televize si vybrala Drupal

Drupal

Česká televize si pro svůj nový web programu ČT 24 vybrala CMS Drupal 7. Postupně budou na tento populární systém převedeny i další weby.



LibreOffice 5.0

LibreOffice

Dnes byla vydána nová verze 5.0 kancelářského balíku LibreOffice. Na našem portálu OpenOffice.cz si můžete přečíst první část recenze.



Tomcat vládne všem a boří mýty o výběru aplikačního serveru

06_Profinit_LE.jpg

I když je dnes moderní diskutovat o potřebnosti Java aplikačních serverů vůbec, většina webových aplikací se stále na aplikační server nasazuje. Výběr aplikačního serveru je důležitým rozhodnutím, které má velký vliv na architekturu i na průběh zákaznických projektů.



Developer Meetup: odborné přednášky pro vývojáře

STRV

Vývojářské studio STRV zahájilo pravidelné odborné přednášky pro vývojáře webových a mobilních aplikací. Účast je zdarma.



Raspberry Pi 2 model B v roli serveru

raspberry_pi2_uv.png

V předchozím dílu minisérie věnované Raspberry Pi 2 jsme se seznámili s jeho vlastnostmi a možnostmi jeho použití. Nyní postavíme na základě Raspberry Pi 2 trvale běžící server.



Chromixium – věrohodná imitace

chromixium_logo100.png

V posledních letech vzbudil Google se svým Chrome OS docela povyk. Na trhu je mnoho zařízení s tímto operačním systémem, oficiálně se ale sehnat nedá. Zájemci musí buď stáhnout Chromium OS a zdlouhavým procesem jej povýšit, nebo sáhnout po alternativě.



Steam má první výlučně linuxovou hru

Steam

V herní distribuční platformě se objevila první hra, která je dostupná jen v Linuxu.



Pokročilá analýza provozu datových sítí (4. díl): Sledování výkonu sítě a aplikací

06_Invea_LE.jpg

V předchozích dílech našeho seriálu jsme se věnovali monitorování datových toků, paketové analýze a výhodám spojení obou přístupů. Celé téma v tomto článku uzavřeme a ukážeme si, jak je možné odlišit výkonnostní problémy na úrovni sítě a na úrovni aplikace. Zaměříme se přitom na sledování parametrů, jako je zpoždění sítě, jitter nebo doba odezvy aplikace konkrétnímu uživateli.



Kritická chyba démona BIND může mít závažné dopady na Internet

Hrozba

V DNS démonu BIND byla nalezena závažná chyba, která umožňuje provést útok typu DoS. Vzhledem k velké rozšířenosti tohoto softwaru by masivnější zneužití mohlo mít významné dopady na celý Internet.



Srovnání výkonu: Linux vs. Hurd

Benchmarky

Server Phoronix publikoval výsledky srovnávacího testu, kde vedle sebe stály dva exempláře distribuce Debian. Jednou byl jádrem Linux, podruhé to bylo jádro GNU Hurd.