Tento článek paralelně vychází také na portálu Živě.cz, který se věnuje počítačovým technologiím, internetu a technologickým novinkám.
Co se děje ve světě Linuxu a open source
MySQL míří pod křídla Sunu
Sun Microsystems oznámil, že za jednu miliardu dolarů koupil společnost MySQL AB, tvůrce open source databáze, která patří mezi nejoblíbenější na světě. Používají ji například společnosti jako Google, Facebook nebo Nokia. Ptří mimo jiné také do skupiny technologií zvané LAMP (Linux+Apache+MySQL+PHP), která je hojně využívána jako webhostingové řešení. Sun tímto krokem vstupuje na patnáctimiliardový databázový trh a upevňuje si pozici na poli webových technologií a pozici největšího komerčního přispěvatele do open source. Naopak MySQL tento krok může přinést další růst na trhu především díky synergickým efektům ve spojení s dalšími produkty společnosti Sun Microsystems.
Lenovo bude prodávat notebooky s Linuxem
Lenovo je dalším velkým výrobcem počítačů, který prodává notebooky s předinstalovaným Linuxem. Poté, co loni Dell zahájil jako první velký hráč prodej počítačů s Linuxem, Lenovo oznámilo, že do konce roku ve spolupráci se společností Novell připraví notebooky s předinstalovanou distribucí SUSE Linux Enterprise Desktop. Do konce roku se to sice Lenovu nepovedlo, ale do koncem ledna už by měly být notebooky na pomyslných pultech jeho eshopu.
Prvním modelem je ThinkPad T61 s procesorem Intel Core 2 Duo 2GHz 800MHz FSB, 1GB DDR2 SDRAM, haddiskem o kapacitě 80GB, integrovanou grafickou kartou a displayem o velikosti 14 palců a rozlišení 1366x768. Cena bude začínat na 949 dolarech a bude tak o 20 dolarů levnější než identický notebook s Windows Vista Home Premium. Dalším linuxovým modelem je R61, který má velmi podobnou sestavu, jen je vytvořen pro tišší provoz a nižší spotřebu. Cena je stejná. Narozdíl od Dellu Lenovo poskytuje záruku jak na hardware tak na operační systém. Do budoucna Lenovo plánuje nabídku linuxových počítačů ještě rozšířit.
Konkurent pro Asus EEE
Uvedení subnotebooku Asus EEE na trh bylo jednou z nejsledovanějších údálostí světa informačních technologií v závěru roku. Konkurence na sebe však nenechala dlouho čekat a společnost Everex, posílena úspěchem svého linuxového počítače GREEN gPC, oznámila, že 25. ledna uvede do prodeje svůj subnotebook pod názvem Everex Cloudbook.
Ten se obsahuje procesor VIA C7-M 1,2 GHz, 512 MB RAM, 30GB harddisk a monitor o úhlopříčce 7 palců a rozlišení 800x480. Doba provozu na baterie by se měla pohybovat kolem pěti hodin. Ve většině parametrů je tedy Cloudbook lepší než Asus EEE a určitě zaujme především výrazně vyšší kapacitou haddisku. Cena by měla být 399 dolarů, což je téměř dvojnásobek ceny nejlevnější varianty Asus EEE. Stejně jako GREEN gPC bude Cloudbook dodáván se systémem gPC, o jehož nové verzi jsem mimo jiné psal v minulém díle.
A další prodejci se přidávají
Na začátku roku se opravdu roztrhl pytel s linuxovými počítači nebo jen prostě pokračuje trend z konce loňského roku. Na krok Wal-Martu, který nabídl linuxový GREEN gPC za 199 dolarů, se rozhodl reagovat jeho konkurent Sears, který začal taktéž nabízet dvousetdolarový počítač s Linuxem, konkrétně s americkou distribucí Freespire. Aby těch počítačů za 200 dolarů nebylo málo, oznámila na CES 2008 v Las Vegas společnost Shuttle Computers, že začne prodávat také dvousetdolarový počítač s Linuxem. Zvolená distribuce zatím není známa. Do budoucna údajně plánuje barebone verzi s Linuxem za pouhých 99 dolarů. Zdá se, že zájemci o Linux mají v USA již dobrý výběr. Dočkáme se prvních velkých ryb také u nás?
Ruské školství poběží na Linuxu
Není to tak dávno, co ruské ministerstvo školství oznámilo, že na ruských školách plošně nasadí Linux. Reagovalo tak na alarmující situaci s pirátskými verzemi Windows na tamních školách. Školy používaly nelegální software, protože na zaplacení licencí neměly peníze. Vše vyvrcholilo obviněním jednoho učitele z používání pirátské verze Windows. Po této kauze se ministerstvo rozhodlo pro linuxový systém. Jedním z požadavků bylo, aby se jednalo o ruský systém, což zapadá do Putinovy politiky posilování národní hrdosti.
Projekt dostalo na starosti sdružení ruských firem kolem společnosti Armada, která se zaměřuje na poskytování IT služeb. Stát obdržel tři softwarové balíčky, které obsahují systém a potřebné programy, od společností ALT Linux, Linux Ink a Linux-Online, sdružených v konsorciu. Pilotní program začne v únoru v Tatarstánu, Permské a Tomské oblasti. S plošným nasazováním Linuxu se začne v roce 2009, ale školy mohou na nový systém přecházet již v průběhu tohoto roku. Pro ruské učitele budou vytvořeny speciální stránky, kde najdou návody, školicí materiály a fóra pro sdílení zkušeností a řešení problémů. Více na Cnews.ru.
Novinky ze světa softwaru
Sen se stal skutečností, KDE 4.0 je venku
9. leden by se dal bez nadsázky označit za nejvýznamnější den roku 2008 ve světě Linuxu. Byla totiž vydána finální verze KDE 4.0, na které se pracovalo několik let. Je zbytečné uvádět novinky, protože nové je prakticky všechno. Mnoho práce bylo vykonáno jak uvnitř, tak na povrchu. Zlí jazykové však tvrdí, že se zdaleka ještě nejedná o dotažený produkt, který by si zasluhoval označení finální verze. Částečně za pravdu jim dávají i samotní vývojáři KDE, kteří tuto verzi doporučili pouze early adopters, tedy těm, kteří chtějí mít nové KDE co nejdříve. Běžným uživatelům doporučují ještě vydržet s KDE 3.
Již v den vydání přispěchaly první distribuce s live CD obsahující nové KDE (konkrétně SUSE, Kubuntu), server Distrowatch také připravil článek o tom, jak jsou na tom jednotlivé distribuce s adopcí KDE4. Vývojáři Kubuntu už oznámili, že v chystaném Kubuntu 8.04 bude KDE 4.0 již k dispozici. Potrvá ale minimálně ještě několik měsíců, než KDE 4 dosáhne dostatečné stability a funkčnosti, aby mohlo být bez problémů nasazeno mezi běžné uživatele.
Článek obsahující informace o tom, co všechno nového KDE 4.0 přináší, si můžete přečíst na stránkách projektu. Vydání KDE 4.1, které by snad již mělo být určené pro masové nasazení, se odhaduje na červenec tohoto roku.
Český jabber klient Jabbim dospěl do verze 0.3
Na začátku ledna vyšla další verze českého klienta Jabbim určeného pro komunikační síť Jabbim (už jsem o něm psal na konci listopadu).
Jeho vývoj trvá bezmála rok a stará se o něj komunita kolem českého Jabber serveru Jabbim.cz. Jejich cílem je vytvořit uživatelsky přívětivého a vzhledově atraktivního klienta pro Jabber a osobně si myslím, že se jim to daří. Ač se na Jabbimu stále intenzivně pracuje, již dnes se jedná o velmi stabilní a použitelný program. Dva měsíce používám aktuální vývojovou verzi a nezaznamenal jsem žádné známky nestability. Uživatelé Jabbimu také mají skvělou příležitost podílet se na vývoji klienta.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jsem se nesetkal s žádným jiným projektem, kde by vývojáři tak rychle reagovali na nahlášené chyby a návrhy. Jabbim je napsán v Pythonu za pomoci knihovny Qt 4. Uživatelé z řad Linuxu mohou instalovat ze SVN nebo jsou pro ně připraveny balíčky pro Fedoru, Ubuntu/Debian, openSUSE a buildy pro ArchLinux a Gentoo. Pro uživatele Windows se průběžně kompilují instalační balíky. Zatím se nepočítá s platformou Mac OS X, ale některým uživatelům pod tímto systémem údajně docela obstojně funguje.
TIP - Rychlé spouštění aplikací s GNOME Do
Utility pro rychlé spouštění programů patří mezi oblíbené programy na všech plaftormách. Zatímco KDE má již nějaký čas svůj Katapult, uživatelé GNOME měli k dispozici pouze základní nástroj, který se spouští klávesovou zkratkou Alt+F2. Konečně existuje vylepšený nástroj také pro GNOME, jmenuje se GNOME Do a spouští se klávesovou zkratkou Windows klávesa+mezerník.
Zdroj obrázku: Fotoarchiv vývojáře Davida Siegela (Flickr.com)
Na první pohled upoutá pěkným vzhledem. Kromě spouštění aplikací v něm lze otevírat také adresáře. Stejně jako základní nástroj pro spouštění aplikací zobrazuje programy, které vyhovují již napsanému řetězci. Pokud uživatel napíše příliš obecný dotaz, kterému vyhovuje velké množství programů, může si je šipkou dolů nechat zobrazit v seznamu. GNOME Do je povedená utilitka, bohužel na můj vkus jsou paměťové nároky opravdu vysoké. GNOME Do je totiž napsané v Monu a z paměti si vezme i 50 MB(!), což je na jednoúčelovou aplikaci opravdu hodně. Pokud ale vlastníte dostatek paměti, nemusí to být pro vás problém a GNOME Do vám může být dobrým služebníkem, můžete si jej stáhnout. K dispozici jsou balíčky pro Ubuntu, ostatní se musí spolehnout na zdrojové kódy.
Novinky ze světa distribucí
DesktopBSD 1.6
9. ledna byla oficiálně uvolněna finální verze DesktopBSD 1.6. Tento systém patří v rodině BSD spolu s PC-BSD mezi ty, kteří se specializují na desktopové využití a uživatelskou přívětivost. DesktopBSD je postaven na FreeBSD 6, nejedná se však o jeho fork, ale jen o upravenou verzi.
V novém vydání přináší grafický server X.Org 7.3, který má vylepšenou podporu grafických karet, obsahuje ovládač pro karty nVidia, nově má podporu pro vícejádrové procesory, vylepšený je také správce balíčků. Novinkou je také live CD po vzoru linuxových distribucí. Jako výchozí uživatelské prostředí je nasazeno KDE. Mezi nejvyšší priority vývojářů DesktopBSD patří stabilita a každá verze prochází pečlivým testováním, proto také uběhl od vydání prvního kandidáta po finální verzi celý rok.
Mandriva a Turbolinux vytvořily alianci
Francouzská Mandriva a japonský Turbo Linux oznámily, že založily alianci. Obě společnosti podepsaly dohodu o vytvoření laboratoře Manbo-Labs, v které by vývojáři obou společností sdíleli společné technologie a podíleli se na tvorbě společného základu pro obě distribuce. Oběma distribucím by tak měla odpadnout zdvojená práce a místo toho mohou směřovat zdroje do dalších aktivit, například do hardwarové kompatibility. CEO Mandrivy François Bancilhon o tomto spojení říká: "Toto strategické partnetsví je prvním krokem ve sbližování klíčových RPM distribucí." Že bychom se konečně dočkali menší roztříštěnosti RPM distribucí? Prvním produktem, který bude postavený na společném základu, bude Mandriva Linux 2008 Spring, která vyjde v dubnu.Zenwalk Linux 5.0
Do páté verze dospěla distribuce Zenwalk Linux (naše recenze), která vzešla ze Slackwaru a stále je s ním binárně kompatibilní. Cílem Zenwalku je vytvořit jednoduchý, hardwarově nenáročný a rychlý linuxový systém. Svůj desktop zakládá na prostředí Xfce 4.4.2, doinstalovat lze však i KDE nebo GNOME. V nové verzi také přináší nový X.org 7.3, používá Freedesktop HAL, stejně jako v Debianu je výchozím prohlížečem Iceweasel a podle slov vývojářů má nyní nejlepší podporu wifi, jakou můžete ve světě Linuxu najít. Více v informacích o vydání.