Linux E X P R E S

Facebook

Fedora 16, novinky o Ubuntu a konec Flashe pro Android

dvatydny.gif

Adobe končí s vývojem Flashe pro mobilní platformy. Microsoft naráží v tažení za poplatky za Android. GNOME Shell poběží i bez grafické akcelerace. Fedora 16 Verne. Ubuntu Developer Summit nastínil novinky pro Ubuntu 12.04. Linux Mint 12 bude obsahovat upravené GNOME 3.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Adobe končí s vývojem Flashe pro mobilní platformy

Společnost Adobe oznámila, že už nebude vyvíjet Flash Player pro mobilní platformy. V současnosti dostupné verze pro systém Google Android a tablet BlackBerry PlayBook už se v budoucnu dočkají pouze bezpečnostních aktualizací a oprav kritických chyb. Flash pro chytré telefony byl kritizován od samého počátku zejména z důvodu vysoké náročnosti a horší použitelnosti na menších zařízeních. Například Apple ho dokonce do iOS nikdy nepustil. Pro potřeby prohlížení webu na těchto zařízeních (např. přehrávání videa) byl Flash něco jako pověstný kanón na komára a větší naděje se vkládaly do HTML5. Na HTML5 se teď chce soustředit i Adobe, které se zřejmě snaží ustoupit včas, aby si stačilo ukousnout kus vlivu na jeho vývoji. Co se týče mobilního segmentu, tam se chce věnovat hlavně propagaci tvorby aplikací v Adobe AIR.

Microsoft naráží v tažení za poplatky za Android

Microsoft už přesvědčil spoustu výrobců chytrých telefonů, aby mu platili za licence k využívání jeho patentů, které porušuje Android. V poslední době jedná s čínským Huawei. I když se v porovnání s ostatními jedná o menšího a ne tak věhlasného výrobce, nenechal se jen tak zastrašit. Huawei dal vědět, že má ve svém portfoliu na 65 tisíc patentů a nebojí se je použít. Huawei je ambiciózní a během tří let se chce dostat do první pětky, za dalších pět let dokonce do první trojky výrobců smartphonů.

Microsoft narazil také u knihkupecké sítě Barnes & Noble, která nasazuje Android na čtečku elektronických knih Nook. Barnes & Noble obviňuje Microsoft, že se snaží získat monopolní postavení na trhu s chytrými telefony, a to prostřednictvím zastaralým a příliš obecných patentů. Také jej nařkl z toho, že tímto způsobem chce Microsoft především poškodit konkurenci.

GNOME Shell poběží i bez grafické akcelerace

Díky Adamu Jacksonovi z Red Hatu časem budeme moci používat GNOME Shell i na počítačích bez grafické akcelerace, respektive s ovladači, které grafickou akceleraci nepodporují. Povedlo se mu to pomocí knihovny Mesa 3D. Princip je v celku jednoduchý: Výpočty, které by normálně dělala grafická karta, jsou „přesměrovány“ na procesor. Jak píše H-Online.com, například pro hry s náročnější grafikou tato metoda není vhodná, ale grafické efekty desktopu by měla utáhnout. Prý bez výraznějšího zpomalení systému. Aby tomu tak opravdu bylo, bude ještě potřeba tento výtvor optimalizovat na vícero úrovních. Pokud vše půjde podle plánu, měl by se objevit již za půl roku ve Fedoře 17.

Novinky ze světa distribucí

Fedora 16 Verne

Komunita ve spolupráci se společností Red Hat vydala další verzi distribuce Fedora 16 zvanou Verne. Toto vydání je věnováno nedávno zesnulému Denisi Ritchiemu, spolutvůrci Unixu a jazyka C. Jak je u Fedory zvykem, zaujme především aktuálními verzemi softwaru. Výchozí prostředí GNOME 3.2 přišlo s mnoha malými úpravami a novými aplikacemi pro správu kontaktů a dokumentů. Alternativní KDE 4.7 zjednodušuje práci s aktivitami (profily pro plochy) a mělo by být rychlejší. Dále můžete při vypínání či restartování počítače zvolit, který systém se má nabootovat při dalším startu (v případě, že jich provozujete více). O dalších novinkách, které jsou spíše technického ražení a zaujmou pokročilejší, si můžete přečíst v naší recenzi nebo v přehledu novinek.

Pro české uživatele si Fedora navíc připravila další příjemnou novinku – zrekonstruovaný web Fedora.cz. Na svědomí ho má Red Hat Czech a obecně prospěšná společnost Liberix. Na webu by se měly objevovat i články přímo od českých vývojářů. Také můžete navštívit Fedora 16 Release Party, která se bude konat 23. listopadu v brněnské pobočce Red Hatu.

Fedora 16 s prostředím GNOME Shell Fedora 16 s prostředím GNOME Shell

Ubuntu Developer Summit nastínil novinky pro Ubuntu 12.04

Začátkem listopadu se v Orlandu na Floridě konal Ubuntu Developer Summit, tedy setkání vývojářů, které nastínilo, jak bude vypadat následující vydání Ubuntu 12.04. Zaprvé se vývojáři rozhodli zvýšit limit pro velikost instalačního obrazu distribuce na 750 MB. Takový obraz by se stále měl vejít na běžné 700MB CD díky technologii overburning. Z výchozí instalace zmizí framework Mono a tedy i aplikace, které jej využívají – hudební přehrávač Banshee a poznámky Tomboy. Na místo Banshee se po roční pauze vrátí Rhythmbox. Vylepšení se dočká také Centrum softwaru. Vývojáři slibují hlavně zrychlení spouštění, které je dnes velmi pomalé. Tvář Ubuntu – prostředí Unity – by mělo být konfigurovatelnější, mělo by být ještě více provázané s aplikacemi a také by mělo být použitelnější při používání několika monitorů.

Zakladatel Ubuntu Mark Shuttlewort serveru ZDNet.com řekl, že chce Ubuntu dostat i na smartphony, tablety a televize. Tam to ale nebude mít vůbec lehké. Verze pro tato zařízení by měla přijít nejdříve za dva roky. Již dnes přitom s jistotou tento segment obsazuje Google s Androidem. Více o novinkách oznámených na Ubuntu Developer Summitu najdete na OMG!Ubuntu!.

Linux Mint 12 bude obsahovat upravené GNOME 3

Minule jsme vás informovali o tom, že příští vydání distribuce Linux Mint přijde jak s GNOME 2.3, tak s GNOME 3.2. Na tom se nic nemění. GNOME Shell v podání Mintu však bude trochu jiný, než jsme zvyklí. Vývojáři pro něj připravili soubor rozšíření, které sami popisují jako „vrstvu, která vám umožní používat GNOME 3 zažitým způsobem“. Linux Mint tak bude obsahovat například klasickou nabídku aplikací umístěnou vlevo dole a klasický panel se seznamem otevřených oken. A to jsou právě věci, které uživatelům v novém GNOME chyběly nejvíc. Sice budou používat nové GNOME, ale v podstatě nebudou muset změnit své návyky. Níže se můžete podívat na první zveřejněný snímek upraveného rozhraní. Jak se zdá, Linux Mint se opravdu snaží naslouchat uživatelům a jít jim vstříc, což o některých krocích GNOME nebo Ubuntu nelze říct.

Linux Mint 12 – tak trochu hybrid mezi GNOME 2 a 3 Linux Mint 12 – tak trochu hybrid mezi GNOME 2 a 3

Jednou větou

Na konci října hostila Praha několik významných konferencí věnujících se Linuxu, o jejich průběhu si můžete přečíst v reportážích Vlastimila Otta a sdružení Openmobility. Pokud chcete, aby všichni věděli, že na vašem počítači běží Linux, můžete si za příznivou cenu objednat samolepky s logy linuxových distribucí nebo třeba LinuxEXPRESu. Apple zveřejnil zdrojové kódy svého bezztrátového audio kodeku ALAC, v této oblasti však kraluje FLAC a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Oracle vydal novou verzi unixového operačního systému Solaris 11. Toto vydání se sebevědomě označuje jako „první cloudový operační systém“ a je ve znamení virtualizace. Legendární hra Duke Nukem 3D kdysi jistě dostala nejednoho z vás, teď si ji můžete připomenout na telefonech a tabletech s Androidem. Populární webový prohlížeč pro Android Dolphin HD má problém – provalilo se, že odesílal adresy všech navštívených stránek na své servery; adresy však prý nikdy nebyly ukládány a tato „funkcionalita“ už byla z prohlížeče odstraněna.

Linus Torvalds v Praze Linus Torvalds v Praze

Diskuze (2) Nahoru