Linux E X P R E S

Facebook

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3

kindle3.jpg

Třetí verze čtečky elektronických knih od Amazonu zaujala už při svém představení v mnoha ohledech. Ovšem, nebyl to ani kontrastnější displej typu „e-ink“, ani lepší výdrž na baterii, ba ani integrovaný webový prohlížeč. Na stránky mainstreamových médií čtečku dostala překvapivě přijatelná cena 139 dolarů za její základní verzi.


Vlastníte tuto čtečku? Nechte si do ní posílat články od nás, z LinuxEXPRESu.

Přečtěte si také článek Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4.

Přepočtem k aktuálnímu kurzu dolaru dojdete tak jako já k závěru, že i přes poštovné v ceně dalších dvaceti dolarů se při nákupu přímo v Amazonu s rezervou vejdete do bezcelního limitu. Ten je v současnosti nastaven pro nákupy mimo Evropskou unii na hodnotu sto padesát eur. Jednoduchým přepočtem dojdete k závěru, že při přímém nákupu čtečky z amerického Amazonu zaplatíte dle aktuálního kurzu celkem kolem tří tisíc korun. Letmý pohled na cenu 149 dolarů u „úhlavního“ konkurenta, Kindle, čtečky Nook od Barnes and Noble, napoví, že cenová válka čteček se za oceánem rozhořela naplno.

Kindle 3 Kindle 3

Vzhled a výbava

Zanechme ekonomiky a podívejme se na technickou stránku věci. Čtečka elektronických knih Amazon Kindle 3 se svými rozměry 190 × 123 × 8.5 mm podobá malé brožované knize. Neliší se od ní ani svou hmotností 241 gramů. Kromě nepřehlédnutelného displeje najdete na její čelní straně miniklávesnici typu QWERTY. Přestože klávesy mají povrch podobně drsný jako jemnější brusný papír, jsou pro pohodlné psaní příliš malé. Dle mé zkušenosti se na nich píše nejlépe „dvoupalcovou technikou“, což stačí maximálně tak pro vložení krátkých poznámek k právě čtené knize. Ukazovacím zařízením jsou kurzorová tlačítka se středem pro potvrzování příkazů. Celkově mi ovládací prvky Kindle 3 ze všeho nejvíc připomínají ovládání levného mobilního telefonu. Oproti sekundárnímu dotykovému displeji konkurenční čtečky Nook zde výrobce asi dost ušetřil. Vzato z jiného úhlu pohledu. Proč platit za něco, co na čtečce knih není podstatné?

Stránkovací tlačítka najdete dle současných zvyklostí na bocích přístroje. Spodní, delší, slouží pro posuv vpřed; horní, kratší, pro zpětný chod. Zbytek ovládacích prvků a konektorů je umístěn na spodní straně přístroje. Vlevo najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku a vedle nich běžný konektor jack 3,5mm pro připojení sluchátek. Vpravo pak je micro USB konektor, přes nějž se Kindle 3 nabíjí a komunikuje s počítačem. Celou sestavu ovládacích prvků uzavírá posuvný vypínač doplněný indikační dvoubarevnou LED diodou.

Spodní strana Spodní strana

Zadní stranu Kindle nechal výrobce pogumovat, díky čemuž nemá přístroj tendenci při čtení vyklouzávat z rukou. Jinak ji vyjma mřížek zabudovaných reproduktorů ponechal prázdnou.

Pohled pod kapotu a na displej

Začněme od procesoru typu Freescale ARM a pevně zabudované paměti flash o velikosti 4 GB, z čehož je zhruba 3 GB vyhrazeno pro uživatelova data. Nezdá se to mnoho, ale například kniha Krakatit od Karla Čapka převedená z čistého textu do formátu MOBI zabere pouhých 326 KB. Jednoduchým výpočtem zjistíte, že podobných knih by se do paměti vešlo zhruba deset tisíc. Samozřejmě, že knihy s obrázky a v méně úsporném formátu budou mnohem objemnější. Nedostatek paměti přesto pravděpodobně pociťovat nebudete.

V současnosti jsou v prodeji dvě verze čtečky. První dražší je vybavena nejen WiFi adaptérem Atheros AR6102G, ale také integrovaným modemem AnyDATA DTP-600W 3G GSM. Předmětem této recenze je druhá verze bez 3G modemu, vybavená pouze adaptérem WiFi. Slot pro paměťové karty, snadno vyměnitelnou baterii a dotykový displej u Kindle nehledejte. V tom Kindle trochu ztrácí body na konkurenční čtečku Nook. V čem tedy zvítězí? Nemusíte hledat dlouho. Stačí si dobře prohlédnout displej, jehož vysoce kontrastní zobrazení působí radost uživatelům Kindle 3 a straší konkurenci.

Jeho šestipalcová úhlopříčka sice nedosahuje velikosti papírové stránky, ale to při čtení knih subjektivně nevadí. Displej je typu elektronický papír. Ve srovnání s obvyklými LCD displeji má výrazně odlišné vlastnosti. Nesvítí, a proto ke čtení potřebujete vnější zdroj světla stejně jako u papírové knihy. Na druhou stranu se dá pohodlně číst na přímém slunečním světle. Dostatečně jemné rozlišení 800 × 600 bodů a optimalizovaný typ písma způsobují, že písmo vypadá jako namalované černou tuší na matnou fólii. Ani obrázky nevypadají špatně, přestože displej umí zobrazit pouze šestnáct odstínů šedi. Celkově se vjem při čtení dá přirovnat ke čtení tisku na kvalitní laserové tiskárně na mírně zašedlý recyklovaný papír. Za nejdůležitější považuji fakt, že čtení na elektronickém papíru nezatěžuje vaše oči víc než čtení papírové knihy.

Stejná kniha ve dvou formách Stejná kniha ve dvou formách

Použitá baterie typu LiPol o kapacitě 1750 mAh propůjčuje čtečce velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Výrobce hovoří o zhruba třech týdnech. Samozřejmě, že reálná výdrž bude záviset na tom, kolik času budete číst, četnosti použití WiFi sítě, náročnosti zobrazovaných dokumentů a také rychlosti vašeho čtení. Displej Kindle totiž vyžaduje přísun energie jen při změně obrazu, nejčastěji tedy při přechodu na další stránku knihy.

Firmware a ovládání

Softwarová výbava Kindle 3 je stejně tak jako u předchozích verzí čtečky založena na modifikovaném linuxovém jádře 2.6.10. Seznam změn a rozdílový soubor vůči jádru 2.6.26 najdete na blogu Roberta Love. Samotné přesunutí knih do čtečky je snadné díky podpoře USB Mass Storage. Stačí Kindle připojit kabelem do USB portu a už můžete kopírovat knihy do složky documents, v níž je jeho firmware bez problémů najde.

Seznam knih v Kindle Seznam knih v Kindle

Ovládání přístroje je plně uzpůsobeno použité miniklávesnici. Začněme seznamem knih. Do něj vás nasměruje tlačítko Home. Tvorbu složek v seznamu nahrazuje možnost vytváření kolekcí (Collections). Pro vytvoření nové kolekce je potřeba vyvolat kontextové menu pomocí tlačítka Menu, v něm zvolit příkaz Create New Collection, vyplnit název sbírky a potvrdit vytvoření sbírky pomocí tlačítka Save. Vložení knihy do kolekce uskutečníte najetím na její jméno v seznamu knih, stiskem levého kurzorového tlačítka, výběrem příkazu Add to Collection... a výběrem názvu kolekce.

Mnoha uživatelům připadala „ruční“ práce s kolekcemi pomocí čtečky málo pohodlná, a proto vznikl program Kindle Collection Manager. Bohužel pouze pro Windows.

Tlačítko Back vás vždy vrátí o jeden krok zpět. Je například užitečné, když si odskočíte od právě čtené knihy do seznamu knih a chcete se bez hledání vrátit zpět. Stiskem tlačítka Aa se dostanete do voleb nastavení vlastností písma a orientace displeje.

Nastavení výstupu Nastavení výstupu

Ovládání Kindle mi celkově připadalo intuitivní. Ovšem pouze, co se týče čtení knih. Při prohlížení webu působila čtečka poněkud neohrabaně. Práce se zabudovaným webovým prohlížečem založeným na jádře Webkit je sice díky rozměrnému displeji příjemnější než na mobilním telefonu, ale citelně chybí jemnější ukazovací zařízení např. dotykový displej. Kindle 3 jednoduše nepatří mezi tablet PC, přestože si na ní nouzově dokážete přečíst např. elektronickou poštu. Podobný závěr platí pro přehrávání hudby ve formátu MP3. Skladby k přehrávání sice snadno zkopírujete z vašeho počítače do složky music, ale v menu Kindle najdete pouze funkci pro spuštění nebo ukončení jejich přehrávání. Volbu pořadí skladeb nebo konkrétní skladby přístroj neumí. Zde bych měl výtku na adresu výrobce. Opravdu se do firmwaru Kindle nedal zabudovat trochu účelnější přehrávač? Problém trochu zmírňují klávesové zkratky:

  • [Alt+Mezerník] – zapíná nebo vypíná přehrávání hudby

  • [Alt+f] – skok na další skladbu

Vraťme se ke čtení knih. Při otáčení stránek pomocí tlačítek na bocích displej černě problikne. Dle mé zkušenosti to neruší víc než otočení stránky papírové knihy. Reakce přístroje byly překvapivě svižné. Nepociťoval jsem, že by mě při čtení jakkoli brzdil. Knihy je možné opatřovat záložkami, zvýrazněními a psát si k poznámky. Po importu jsou automaticky indexovány, a proto vyhledávání v nich probíhá příjemně rychle. Ovšem ve vyhledávání se skrývá kámen úrazu. Funguje pouze po celých slovech a uživatelské rozhraní Kindle neumožňuje vkládat znaky s českou diakritikou. K zajímavostem přístroje patří možnost hlasitého čtení knih (Text-To-Speech). Jeho strojový hlas má poměrně slušnou intonaci. Škoda, že zvládá jen texty napsané v angličtině. Uživatelé z jiných než anglofonních zemí si některé z možností přístroje příliš neužijí.

Podporované formáty

Vzhledem k původu Kindle asi nikoho nepřekvapí, že základním formátem knih je u něj proprietární formát Amazonu - AZW. Technicky nejde o nic jiného než o formát Mobipocket opatřený DRM. Dále si čtečka přímo poradí s formáty Mobipocket (MOBI a PRC) bez DRM, TXT a ještě zvládne obrazové formáty JPG, GIF, PNG a BMP. Překvapivě dobře si také rozumí s formátem PDF. Vyzkoušel jsem např. openMagazin 7/2010 a číst se pomocí Kindle 3 rozhodně dal. Ale pouze při 150% zvětšení a při nastavení displeje naležato. Pro dokonalé pohodlí při čtení PDF souborů ve formátu A4 je displej Kindle jednoduše příliš malý. U elektronických knih s rozměrově menším formátováním např. A5 byla situace mnohem příznivější. Ideálním nechráněným formátem pro Kindle 3 tedy zůstává formát Mobipocket bez DRM a ve znakové sadě Unicode.

openMagazin v Kindle openMagazin v Kindle

Amazon si uvědomuje fakt, že počet podporovaných formátů dokumentů je u Kindle ve srovnání s konkurencí malý. Proto nabízí konverzi souborů přes e-mailovou schránku, kterou každá čtečka dostane do vínku už při koupi.

Velikonoční vajíčka a několik klávesových zkratek

Přístup k root shellu Kindle byl již získán. Proto vešly ve známost skryté funkce a také klávesové zkratky. Některé z nich bych zde chtěl uvést.

  • [Alt+Shift+R] – restartuje Kindle

  • [Alt+Shift+.] – restartuje uživatelské rozhraní

  • [Alt+Shift+G] – pořídí snímek obrazovky do složky documents

Pouze po stisku klávesy Home:

  • [Alt-Shift-M] – hra hledání min, stisk klávesy [g] při spuštěném hledání min přepne na hru piškvorky

Piškvorky v Kindle Piškvorky v Kindle

Pouze při otevřené knize:

  • [Shift+Sym] – spustí / vypne hlasité čtení

  • [Mezerník] – pauza v průběhu čtení (funguje jen při spuštěném hlasitém čtení)

Hledače alternativního firmwaru zatím zklamu. Už zhruba tři roky je ve vývoji specializovaná linuxová distribuce OpenInk, ale Kindle 3 v jejím seznamu podporovaných modelů zatím není.

Knihy pro Kindle

Obavy nakladatelů z volného šíření elektronických knih vedly k požadavku použití DRM při jejich prodeji. Postupně se vyprofilovaly dvě nejvýznamnější technologie. První od Amazonu používá formát AZW, konkurenční od Adobe je založena na formátech EPUB a PDF. Všechny tři uvedené formáty jsou sice založeny na otevřených standardech, ale je k nim připojeno proprietární DRM, které otevřenost ničí. Z toho plyne, že volbou čtečky zároveň volíte obchodní řetězec pro nákup knih. Na straně jedné je zde Kindle s formátem AZW opatřený DRM Amazonu, na druhé pak najdete Nook, Booken, Pocket Book, Jinke Hanlin, čtečky od společnosti Sony a mnoho dalších podporujících EPUB s DRM od Adobe. Z uvedeného by se mohlo zdát, že dosud dominující platforma Amazonu bude ostatními velmi rychle překonána. Zatím to tak nevypadá. Právě Kindle 3 byl vynikajícím tahem Amazonu ve válce čteček. Dle mého mínění se opakuje souboj formátů, spojený se snahou o vendor lock-in. V tomto případě se netýká jen koncových uživatelů, ale též vydavatelů knih. Doufejme, že vítězem nebude ani Amazon, ani Adobe, ale uživatel, který nakonec obdrží knihy bez DRM. Dle mého mínění je totiž DRM jednoznačným zlem, které ze zákazníka dělá rukojmí obchodního řetězce.

Stahování knih z Internetu sice není v ČR nezákonné, ale zaměřme se na současné možnosti jejich nákupu. Začněme projektem wKnihy.cz, který je technologicky založen na platformě Mobipocket bez DRM a jehož zatím nepříliš rozsáhlou nabídku knih si v Kindle 3 přečtete bez potíží. Přímou konkurenci mu dělá portál eReading.cz s mnohem zajímavějším počtem knih. Bohužel, zhruba u poloviny knih je použita technologie EPUB / Adobe DRM, a proto u nich máte s Kindlem smůlu. Nevelké množství knih ve formátu PDF ještě nabízí portály Digibooks.cz a Libri.cz.

Nejzajímavějším současným zdrojem elektronických knih v českém jazyce stále zůstává portál Palmknihy.cz, který jich nabízí zdarma ohromné množství a bez omezujícího DRM. Najdete na něm knihy, které zde vystavili jejich autoři nebo na které již vypršela autorská práva. Bude-li splněno oznámení z tiskové zprávy z letošního srpna, můžeme se v dohledné době těšit na velice zajímavou nabídku knih nakladatelství Fragmet, Albatros Media, Academia a Galén. Investice do Kindle 3 by pak získala mnohem větší smysl, neboť knihy by údajně měly být bez DRM a jistě také ve formátu Mobipocket, se kterým se na Palmknihách setkáváme už dlouho.

Spolupráce s Calibre

Při větším počtu knih v různých formátech se neobejdete bez programu pro správu knih. Doporučuji program Calibre. Díky němu udržíte v knihách pořádek, a to nejen v počítači, ale také v paměti vašeho Kindle. Po připojení přístroje pomocí kabelu se v menu Calibre objeví další dvě ikony. První z nich Odeslat do zařízení slouží pro odeslání knih do Kindle přímo z prostředí Calibre. Druhá, Device, umožňuje pracovat s knihami v paměti Kindle stejně, jako by šlo o další knihovnu Calibre. Zelené zatržítko v poli In Device signalizuje přítomnost knihy v Kindle, při přepnutí do paměti Kindle se název pole změní na In Library a zatržítko vás informuje, že kniha obsažená v paměti Kindle je přítomná v knihovně Calibre. Jsem toho názoru, že spolupráce s Calibre účinně vykrývá většinu nedostatků čtečky.

Calibre s připojeným Kindle Calibre s připojeným Kindle

Ještě přidám jeden tip pro často používanou konverzi vašich knih v Calibre z formátů TXT a PDB do formátu MOBI. Nejčastěji se u těchto vstupních souborů setkáte se znakovou sadou win-1250. Pro zachování české diakritiky stačí zadat do kolonky Input character encoding v části Vzhled a chování hodnotu cp1250.

Nastavení kódové stránky vstupního souboru v Calibre Nastavení kódové stránky vstupního souboru v Calibre

Čtečka knih především

Čtečka Amazon Kindle 3 není kvůli malé úhlopříčce displeje a omezeným možnostem vyhledávání vhodná například ke studiu vysokoškolských skript. Moc jí nesedí ani prohlížení internetových stránek nebo přehrávání hudby ve formátu MP3. To vše jsou ale z pohledu jejího hlavního využití okrajové činnosti. Kindle 3 je především čtečkou elektronických knih s vynikajícím kontrastem displeje, pragmaticky nastavenou výbavou a přijatelně jednoduchým ovládáním. Právě z těchto důvodů je dle mého mínění výbornou volbou. A za rozumné peníze...

Specifikace

Rozměry: 190 × 123 × 8.5 mm
Hmotnost: 241 gramů
Displej: 6″ (15,24 cm), 122 × 91 mm, technologie Pearl E-Ink – nepodsvícený
Rozlišení: 600 × 800, 166 dpi
Počet barev: 16 odstínů šedi
Baterie: Výdrž cca tři týdny při zapnuté bezdrátové síti, až čtyři týdny s vypnutou bezdrátovou sítí
Paměť: Interní 4 GB – z toho cca 3 GB pro uživatele
Konektory: USB 2.0 (micro-USB), 3,5mm jack pro sluchátka, integrované reproduktory
Konektivita: WiFi 802.11b/g (WEP, WPA, WPA2).
Formáty: Knihy Kindle (AZW), PDF, TXT, nechráněné MOBI, PRC, po konverzi pře e-mailovou službu Amazonu HTML, DOC, DOCX, RTF, obrázky JPG, GIF, PNG, BMP, hudba Audible (formats 4, Audible Enhanced (AAX)), MP3
Možnosti zvětšování písma: Ano – 8 velikostí písma
Otáčení na výšku/šířku: Ano
Podpora českých fontů: Ano

Diskuze (47) Nahoru