Linux E X P R E S

Facebook

DVD linuX-gamers.net: Pořádná radost pro linuxové hráče

linux_players.jpg

Boot and play! Právě tímto heslem se řídí linuxové live DVD, které je vytvořeno speciálně pro hráče počítačových her. Jedná se o živé DVD, které obsahuje nejen operační systém, ale i celou řadu těch nejoblíbenějších počítačových her.


Vlož DVD a hraj!

Takto by se dal stručně charakterizovat princip fungování obsažené distribuce. První, co ovšem budete potřebovat, je stáhnout obraz DVD obsahující vaše oblíbené hry. Seznam her obsažených na jednotlivých obrazech se nachází v menu domovské stránky projektu.

Jakmile si vyberete tu správnou verzi DVD, tzn. tu verzi, která obsahuje vaši oblíbenou sadu her, můžete pokračovat ve stažení obrazu v části Download. Zde najdete také potisk DVD i pěkný obal na krabičku.

Vypálení staženého ISO obrazu DVD provedete snadno v programu K3B (Jak vypalovat CD a DVD) či Brasero (Snadněji už to nejde: Vypalování v programu Brasero).

Po vložení média do DVD mechaniky a restartování počítače se vám objeví strohá spouštěcí obrazovka herního DVD linuX-gamers.net a stiskem klávesy [Enter], nebo automaticky po určité časové prodlevě, dojde ke spuštění linuxového systému přímo z DVD. Volba přitom padla na oblíbený Arch Linux (starší článek: Arch Linux).

Úvodní obrazovka herního live DVD linuX-gamers.netÚvodní obrazovka herního live DVD linuX-gamers.net

Při spouštění DVD se vám bude na obrazovku vypisovat stav jednotlivých operací, ale netřeba se znepokojovat, vše by mělo dopadnout dobře.

Spouštění Arch Linuxu v podobě herního DVD linuX-gamers.netSpouštění Arch Linuxu v podobě herního DVD linuX-gamers.net

Jediné, co vás může při spouštění systému zaskočit, je dotaz týkající se povolení nesvobodných ovladačů grafických karet NVidia či ATI, jejichž instalace je nutná pro správné fungování grafické karty a dostatečný herní výkon vašeho počítače. Pokud neradi čtete, pak jen klepejte klávesou [Enter].

Odsouhlasit něco bez přečtení příslušných pravidel může (nemusí) být cestou do pekel. Stejně jako v běžném životě, i tady platí: Podepsat můžeš, přečíst musíš. ;-)

Na druhou stranu, pokud budete mít "jinou" grafickou kartu, pak se vám může objevit okno žádající o nastavení rozlišení monitoru. V tomto případě vyberte rozlišení podle svých zvyklostí. U novějších (podporovaných) karet se však s touto hláškou nesetkáte a rozlišení obrazovky bude nastaveno automaticky bez zásahu uživatele.

Ruční nastavení rozlišení obrazovkyRuční nastavení rozlišení obrazovky

Poté už dojde ke spuštění grafického prostředí, které vypadá jako na následujícím obrázku. Na ploše se nenachází žádné zbytečnosti, jen dole je panel s ikonami her nacházejících se na DVD médiu. Stačí kliknout a zábava může začít.

Plocha herního DVDPlocha herního DVD

Chtěl bych víc

Tvorba vlastního DVD

Pod odkazem Custom mastering v hlavní nabídce domovské stránky linuX-gamers.net najedete skripty potřebné k vytvoření vlastního herního DVD, jež bude obsahovat pouze ty hry, které hrajete. Mj. vám umožní přidat na DVD některé neoficiálně podporované hry, mezi ně patří on-line střílečky Enemy Territory a Urban Terror.

Balíčky her určené přímo pro linuX-gamers.net live DVD hledejte pod odkazem Game packages v hlavním menu na domovské stránce projektu.

Uložení nastavení na flash disk

Pravým tlačítkem myši si na ploše můžete zobrazit nabídku obsahující všechny dostupné hry spolu s volbami pro uložení/načtení vašeho nastavení na USB disk. Pokud tedy budete DVD používat nejen pro příležitostné hraní, můžete si svá nastavení uložit a příště snadno načíst.

Jednoduchá, ale přitom dostatečná hlavní nabídkaJednoduchá, ale přitom dostatečná hlavní nabídka

Nastavení sítě

Síť je automaticky nastavena pro získání IP adresy počítače z DHCP serveru. V praxi to znamená, že ve většině případů (je-li ve vaší síti dostupný takový server) nebudete muset provádět jakákoliv další nastavení a síť bude fungovat sama od sebe. Pokud vám takové nastavení nebude fungovat, můžete ho změnit kliknutím na Network setup v hlavní nabídce desktopového prostředí.

Nastavení sítě - je libo DHCP, nebo nastavit ručně?Nastavení sítě - je libo DHCP, nebo nastavit ručně?

Změna rozlišení obrazovky

Nastavení rozlišení obrazovkyNastavení rozlišení obrazovky

Podobně je na tom i konfigurační dialog nastavující rozlišení obrazovky. Poznamenejme, že obnovovací frekvenci si nastavuje systém automaticky sám dle informací získaných z grafické karty počítače. Pokud se mu to nepodaří, můžete mu napovědět zadáním těch správných hodnot HorizSync a VertSync/VertRefresh, které většinou najdete v manuálu k vašemu monitoru.

Herní ochutnávka DVD

UFO:Alien Invasion
Klasická taktická hra navazující na populární sérii X-COM. Více si můžete přečíst v našem článku.
Battle for Wesnoth
Taktická tahová strategie s kvalitním českým překladem, dějem a poutavou atmosférou. Kdysi jsme o ní také psali, od té doby hra prodělala další vývoj a posun k lepšímu. Jen tak dál!
Widelands
Hra inspirovaná populární sérií Settlers I a II od Bluebyte.
Tremulous
Stále populární on-line 3D střílečka, ve které se utkávají Vetřelci a Lidé. O hře jsme psali v článku Trochu krve pod stromeček: Tremulous.
Vega Strike
3D hra, ve které bojujete, obchodujete i objevujete nekonečný vesmír. Pokud patříte mezi fanoušky Star Treku a podobných pořadů, není o čem přemýšlet.
Teeworlds
Online hra pro až 16 hráčů. Přirovnal bych ji k velmi populární sérii her Worms.
Maniadrive
Svobodná varianta hry Trackmania. Vaším úkolem je projet co nejrychleji stanovený úsek trati, navíc umožňuje hru po síti.
Glest
3D realtimová strategická hra, ve které proti sobě stojí Lidé a Kouzelníci. Hra se v řadě ohledech podobá Warcraftu. Starší článek: Glest, Chromium B.S.U.
gl-117
Akční letecký simulátor - co víc dodat. Snad jen: chtělo by to koupit joystick.
FooBillard
Simulátor kulečníku, který vyniká především použitím OpenGL i realistickou fyzikou. Hru je možno hrát proti počítači, ale i přes síť.
Torcs
3D závodní hra umožňující jízdu po jednotlivých tratích i celé mistrovství. Závodit přitom můžete s počítačem, s časem, i proti ostatním protihráčům, ať už přes síť či na jednom počítači.
Warsow
Pěkná kreslená 3D střílečka určená pro hru přes síť či Internet. Důraz je kladem především na celkovou hratelnost než na oslňující efekty vyžadující dostatečný výkon počítače.

A mnohé další, kompletní seznam her umístěných na jednotlivých DVD najdete v hlavním menu stránek.

Další recenze her najdete, jak jistě víte, v rubrice Hry.

Praktické zkušenosti a závěr

DVD jsem testoval hned na několika různých počítačích. Občas se mi stalo, že hra najednou zamrzla. Spíše než chybě použitého systému dával bych to za vinu hře samotné (zamrzala pouze jedna). Co s tím? Stačí stisknout klávesy [Ctrl-Alt-Backspace] a tím restartovat X server. Ten pak spořádaně naběhne znovu a vy můžete pokračovat ve hraní.

Také jsem narazil na nedostatek spočívající v nedokonalém způsobu nastavení sítě. Systém je jednoduše přednastaven tak, že očekává jednu síťovou kartu v počítači. Pokud máte více síťových karet, systém vybere automaticky jednu z nich, což nemusí odpovídat skutečnosti a může způsobit nefunkčnost připojení k internetu. V tomto případě vám nezbude než prostudovat dokumentaci Arch Linuxu a nastavit vše ručně z prostředí příkazové řádky.

Protože jsem víc problémů nezaznamenal a herní DVD je skutečně povedené, mohu ho na závěr doporučit nejen těm hráčům, kteří potřebují pokračovat ve hraní své oblíbené hry ve volném čase v práci či ve škole, ale i těm, kdo si chtějí prostě vyzkoušet nějakou tu linuxovou live distribuci a otestovat pomocí ní třeba kompatibilitu se svým hardwarem. Příjemnou zábavu!

Diskuze (1) Nahoru