"Veliká doba žádá velké lidi. Jsou nepoznaní hrdinové, skromní, beze slávy a historie Napoleona." Takhle začíná úvod knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška. Protože se blíží zima a s ní i doba spjatá s dojížděním vlakem, je třeba se nějak zabavit a k tomu bezesporu patří i čtení elektronických knih.
I když jsem hledal čtečku knih pro mobil s Androidem, začal jsem své hledání nejprve na Linuxu. Tady se jeví jako rozumná čtečka FBReader a díky tomu, že funguje (existuje) i ve verzi pro Android, bylo mé hledání u konce. A jak že FBReader vypadá v Linuxu dnes?
Protože program neumí automatický posun textu, musíte se v něm posouvat ručně. Pokud vás také nebaví zběsile točit kolečkem myši, můžete k posunu použít šipky nahoru a dolů, resp. tlačítka PageUp a PageDown. První zmíněná možnost má na starosti tzv. Malý posuv a ta druhá Velký posuv. O kolik se to má posunout se nastavuje v nastavení programu FBReader na kartě Posuv Textu. Pokud. např. chcete nastavit aby se při stisku šipek posunul text vždy o celou stránku, pak můžete nastavit posuv textu jako na dalším obrázku.
Verzi pro Android vám tu sice neukážu, ale funguje také velmi dobře včetně automatického otočení textu podle otočení telefonu. No a posun o stránku se provádí pomocí tlačítek pro zvýšení/snížení hlasitosti. Jediné co mi na ní chybí, že nečte standardní soubory .pdb. Z toho důvodu jsem se ještě musel podívat po nějakém převodním programu. Při té příležitosti jsem narazil na zajímavý správce sbírek knih (a nejen to) Calibre. Protože mi však k převodu souborů z formátu .pdb na podporované .epub stačil jediný příkaz, dál jsem se jím nezabýval. Převod souboru se provede zhruba takto:
ebook-convert vstup.pdb výstup.epub --input-encoding windows-1250
a když to pak vložíte do "for cyklu" tak tím převedete třeba celý adresář ..
Pár odkazů místo závěru
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Recenze čtečky knih Amazon Kindle 3