„Linuxový desktop“ je pojem, o kterém se hovoří už dlouhá léta. Diskutuje se o tom, zda podíl Linuxu roste, stagnuje či klesá, stejně tak jako o tom, jak by měl takový desktop vypadat, aby nejlépe vyhovoval běžným uživatelům. Steven J. Vaughan-Nichols ve svém článku v magazínu ZDNet tvrdí, že doba linuxového desktopu už konečně přišla – ale že má tento Linux poněkud jinou podobu, než se očekávalo. Že jde o nový linuxový svět.
Linuxové distribuce jsou v tomto novém světě, charakteristickém pro rok 2014, rozděleny do tří kategorií: cloudové, mobilní a klasické. Za nejlepšího reprezentanta první kategorie považuje Chrome OS (nasazovaný na notebooky Chromebook), ve druhé kategorii Android (na své počítače ho nasazuje především Lenovo a HP) a ve třetí především SteamOS (který je odvozen od distribuce Debian a má blízko i k dalším klasickým distribucím).
Úplně nejoblíbenější distribucí autora je Linux Mint s prostředím Cinnamon, pro programátory doporučuje distribuci Fedora (s prostředím GNOME) a mezi další doporučené patří také openSUSE (s prostředím KDE).
Samsung Chromebook (foto Kevin Jarrett, CC-BY)