Linux E X P R E S

Facebook

Software pro vytváření prezentačních materiálů a publikací

pencil.png

Aktivity každého podnikatele začínají (a případně končí) dovedností oslovit budoucí nebo stávající zákazníky. Dnes už víme, že nestačí vydat inzerát v místním tisku, abychom získali klienty. Mnoho informačních materiálů, které se na nás valí, nás svou nekvalitou přesvědčuje o tom, že kromě dobrého nápadu je důležitá také vkusná forma, kterou cílovou skupinu oslovujeme. Přečtěte si o počítačových programech, které vám pomohou s vytvářením reklamních sdělení a publikováním informací. Navíc tento software nestojí ani korunu.


Svět potřebuje i malé grafiky

Nemusíte být Leonardo (myšlen da Vinci, nikoliv DiCaprio), aby vás múza zlíbala a vy jste se chopili tvůrčího nástroje s cílem vytvořit svou malou Monu Lisu. Každý grafický materiál by měl být v dobrém smyslu uměleckým dílem. Měl by respektovat pravidla české typografie, autor by měl mít zkušenosti v práci s barvami, rozumět práci s prostorem a spoustu dalších věcí. Může to vypadat složitě (a obvykle to taky složité je), ale ne každý den potřebujeme vytvářet umělecké dílo. Někdy stačí upravovat (v rámci licenčních pravidel), jindy jde o drobné práce na úrovni retuší, které pro nás ale mají význam. Například ikona do perexu článku nebo úprava velikosti obrázku. Ale pokud jste digitální umělec (nebo jím chcete být), věřte, že základní výbavu můžete získat zdarma. A pak už záleží na vás.

Zpracování vektorové a bitmapové grafiky

Nejlepší volně dostupné nástroje, které znám, jsou vektorový editor Inkscape a bitmapový editor GIMP. Kromě nich stojí za zmínku taky Draw, součást kancelářského balíku LibreOffice/Apache OpenOffice, jenž dokáže na jednoduché úrovni pracovat „s vektory“. Z bitmapových editorů pak Paint.NET nebo GIMPshop, klon GIMPu.

GIMPu se vytýká složité ovládání a odlišnost od Photoshopu. Ano, není to Photoshop a nikdy jím být neměl. Aktuální řada 2.8 již má rozhraní „vše v jednom okně“ a podporuje stromovou strukturu vrstev, takže grafický návrh z Photoshopu v něm otevřete vcelku bez problémů. Jistě by šlo najít odlišnosti od (nepsaných) standardů a nedostatky ve workflow, ale faktem je, že mnoho tak kvalitních programů zdarma nenajdete. A přiznejme si, je to jako v případě kancelářského balíku – mnoho uživatelů vyžaduje MS Office, neumí ale ani používat styly či číslovat stránky.

Na trhu je k dispozici skvělá kniha s návody pro GIMP (recenze první verze), ve většině jsou zaměřeny na úpravy fotografií. Autorem je Lubomír Čevela a knihu vydalo nakladatelství CPress.

inkscape-web.jpg

Inkscape lze srovnat s programy jako Adobe Illustrator nebo CorelDraw. Jde o vektorový editor, jenž využívá možností formátu SVG (jeden ze standardů W3C). Disponuje mnoha funkcemi – ať už jde o základy jako tvary, značky, text, přechody nebo práci ve vrstvách. Výstupem může být kromě SVG také PDF či PS v tiskové kvalitě. Tento editor se používá pro grafické návrhy webových stránek, přípravu a úpravy vektorových kreseb (ikon, klipartů). Šikovné ruce se ale nedají omezovat a dokážou vytvořit také plakáty, infografiku nebo ilustrace. Náš spolupracovník Michal Hlavatý pomocí Inkscapu vytvořil množství letáků, webových návrhů, bannerů a dalších objektů.

inkscape-letak.jpg

Příprava tiskovin a elektronických publikací

Scribus se používá jako nástroj pro desktop publishing (DTP) a sazbu. Vytvoříte v něm nejen akcidenční tiskoviny (letáky, pozvánky, vstupenky, plakáty), ale zejména publikace, časopisy, magazíny, noviny nebo celé knihy. A to jak pro tisk, tak pro elektronické publikování (v PDF). Scribus je vhodné kombinovat s Inkscape, vzájemně se doplňují. Příkladem magazínů, které vznikají ve Scribusu:

Textové podklady pro materiály připravujte v textovém procesoru LibreOffice Writer, obrázky ve výše uvedených programech GIMP nebo Inkscape. Veškerý software je možné získat a používat zdarma.

scribus.jpg

Jak vytvořit e-book

Elektronické knihy mohou být ve formátu PDF (nejlépe A5 s velkým písmem, což je docela použitelná velikost pro různé čtečky), lépe ale ve speciálním formátu ePub. Můžete jej vytvořit v kancelářském balíku LibreOffice, když si do něj doinstalujete doplněk writer2epub. Ten dokáže z dokumentu vytvořit soubor .epub, můžete přitom nastavit několik základních parametrů (obrázek na obálku, metainformace). Více informací najdete v článku Svobodný software pro vytváření elektronických knih a jejich správu

Při přípravě e-booků ve formátu ePub vám výrazně pomůže editor Sigil, na tuto činnost se totiž specializuje. S jeho pomocí dokážete knihy upravit do detailů, a to včetně úprav vzhledu (písma, obrázků, vlastností písem). Taktéž Sigil je zdarma.

E-knihu pak můžete vystavit na svých stránkách a nabízet ji ke stažení za e-mail. Tím si budete budovat vlastní databázi kontaktů a v budoucnu jim můžete nabídnout další informace či z nich později „udělat“ zákazníky.

Automatizované, a přesto kvalitní tisky

Možná jste v situaci, kdy jste vyvinuli aplikaci a ta automatizovaně generuje výpisy, faktury, přehledy nebo různé tabulky. Pokud chcete vybočit z řady, zkuste se zaměřit na jejich vysokou estetickou kvalitu. Stále existuje dost lidí, kteří to ocení. Svého času vypadaly nezvykle kvalitně brněnské jízdní řády – firma je totiž sázela pomocí TeXu (přesněji jeho nástavby LaTeXu).

TeX [tech] je typografický systém, který od 70. let vytváří Donald E. Knuth. Nebyl totiž spokojen s tím, jak mu v tiskárně kdysi vytiskli jeho matematické knihy plné vzorců. Rozhodl se napsat typografický systém, který bude v mnoha ohledech dokonalý, což se mu povedlo. TeX se rozšířil nejprve na univerzitách, kde stále dominuje, ale používá se v různých variantách také v jiných (komerčních) produktech a také na internetu. Jednou jeho nástavbou, která usnadňuje práci, je LaTeX.

Dokument pro LaTeX se píše (nebo generuje) jako neformátovaný text se značkovacím jazykem, soubor se následně zpracuje TeXem, na výstupu je univerzální soubor DVI nebo častěji PDF. Zdrojové dokumenty jsou absolutně přenositelné, snadno archivovatelné a odolávají také zubu času – stále je to jen text. Tyto vlastnosti, skvělý vzhled a snadná dostupnost mohou být důvodem, proč může být TeX zajímavou komponentou pro vaše online podnikání.

Diskuze (13) Nahoru