Ruční řazení složek
E-mailový klient, jakým je Thunderbird, slouží zpravidla pro správu více než jen jednoho e-mailového účtu. Navíc každý takovýto účet má vlastní podsložky. A ještě k tomu jsou další, například kanály RSS nebo místní složky.
Pořadí všech těchto částí umožňuje řešit doplněk Manully sort folders. Patří mezi klíčové doplňky pro Thunderbird. Jakmile jej nainstalujete, objeví se v nabídce Nástroje přístup k tomuto doplňku. Po kliknutí na ní se otevře dialogové okno, v němž lze pořadí jednotlivých účtů a složek měnit.
Uživatelům doporučujeme, aby používali tzv. Jednotné zobrazení (Zobrazení | Složky | Jednotné). Takto lze např. doručenou poštu ze všech e-mailových účtů zobrazit v jedné, virtuální složce, není třeba procházet účty zvlášť.
Na první záložce Sort accounts je přehled všech nakonfigurovaných e-mailových účtů. Jejich pořadí je podle pořadí vytvoření. Pokud chcete toto pořadí změnit, pak právě zde – vyberte účet a stisknutím tlačítka Move Up, resp. Move Down účet posunete.
Obyčejně si budete zřejmě přát nejprve v bočním seznamu zobrazit e-mailové účty a až po nich Místní složku. Pokud nepoužíváte jednotné zobrazení, lze upřednostnit místní složky – ty se tedy budou zobrazovat jako první. Stačí v nabídce First account in the folder pane vybrat Místní složky. Pokud používáte jednotné zobrazení, bude se i nadále jako první zobrazovat přehled účtů, ale místní složky a RSS kanály budou prohozeny – přehled RSS kanálů bude zcela poslední položkou seznamu.
Na další záložce Sort folders lze určit pořadí složek v rámci jednotlivých účtů. Účet vyberete v přepínací nabídce a poté určíte pořadí zobrazování složek. Výchozí je Use Thunderbird's default a pokud opravdu nepotřebujete, doporučujeme to tak zachovat.
Automatické pořadí složek podle nastavení Thunderbirdu
Pokud by vám však toto nastavení nevyhovovalo, lze ho zcela změnit ručním přenastavením po výběru Use a manually defined sort function. Poté se objeví známá tlačítka Move Up a Move Down a jednotlivé složky lze přesunout.
Na poslední záložce, Extra settings, lze určit, co se otevře po spuštění Thunderbirdu (tedy která složka). V prvním přepínači lze vybrat mezi Use last opened folder (tuto možnost zřejmě příliš nevyužijete) a Use custom folder.
Přepínání mezi výběrem posledně otevřeného okna a ručně určeného
Po kliknutí na druhý přepínač pak lze vybrat konkrétní složku. Jak je z obrázku vidět, lze takto určit opravdu jakoukoliv složku, nejen s doručenou poštou.
Výběr výchozí složky pro otevření
Přehled dnešních e-mailů
Chcete-li si zobrazit zprávy, které doputovaly dnes, můžete postupovat následujícím způsobem.
-
Klikněte do hlavní lišty nahoře pravým tlačítkem a přesvědčte se, že je v místní nabídce zaškrtnuto pole Lišta pošty.
-
Do této tlačítkové lišty klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastní.
-
Přesuňte tlačítko Pohled pošty na tlačítkovou lištu. Okno zavřete.
Přesunutí tlačítka Pohled pošty na lištu
-
Nyní klikněte do nově instalovaného tlačítka a z rozbalené nabídky vyberte Přizpůsobit. Otevře se okno Pohledy na zprávu.
-
Stiskněte tlačítko Nový a vytvořte nový pohled na zprávu podle obrázku. Okno zavřete.
-
Zavřete okno Pohled na zprávu.
Nyní můžete v jakékoliv složce zobrazit zprávy pouze za dnešek. Po stisknutí tlačítka Rychlý filtr v hlavní tlačítkové liště se zobrazí dodatečná lišta, které zcela vlevo má tlačítko s ikonou připínáčku. Jeho zmáčknutím se „zmrazí“ stav filtrace. Můžete si to vyzkoušet:
-
Z nabídky Pohled pošty vyberte právě definovaný pohled na dnešní poštu.
-
Zobrazte panel Rychlého filtru.
-
Stiskněte ikonu připínáčku.
-
Přesuňte se do jiné složky (v panelu vyberte jinou složku). Pohled se nemění, stále se zobrazují dnešní zprávy.
Výhodou této metody je, že ji lze kdykoliv změnit – nemusíte zobrazovat jen dnešní zprávy, ale třeba včerejší. Můžete definovat další a další pohledy. Stačí je jednou definovat, to je ta nejvíce zdržující část.
Jiným způsobem je využití rozšíření Today's messages, které částečně výše uvedený postup nahrazuje. Po instalaci tohoto rozšíření se v panelu Rychlého filtru zobrazí tři dodatečná tlačítka pro zobrazení zpráv za poslední den (dnešní), týden a měsíc. Pokud si tedy přejete zobrazit určitý pohled, stačí jen zmáčknout příslušné tlačítko.
Pohled na zprávy pomocí rozšíření Today's messages
Je ještě jedna možnost, jak roztřídit zprávy podle data. V nabídce Zobrazení | Seřadit podle sloupce najdete položku Zobrazit ve skupinách. Použití této funkce však vede při velkém množství e-mailů k velmi pomalému načítání zpráv. Tuto možnost tedy nedoporučujeme.