Linux E X P R E S

Facebook

KDE 4.9: Méně je někdy více

kde.png

Čísla verzí čtyřkové řady utěšeně stoupají, pětková řada zatím není na dohled. Taková je nyní situace u grafického desktopu KDE, u něhož právě příchod verze 4.0 znamenal revoluci, se kterou se leckdo nesmířil dodnes. Nyní přichází verze 4.9, a podobně jako všechny předchozí verze této řady, i ona slibuje nemálo zajímavých novinek.


Čím dál méně změn?

S každou další verzí KDE v rámci téže řady se projevuje charakteristická věc: mění se toho na pohled čím dál méně. Jestli je to dobře či špatně, je věcí názoru. Potěší to samozřejmě především ty, kdo na dobře fungujícím prostředí nechtějí nic měnit a mají raději odstraňování chyb, které každý software (a tím více takto složitý software) provázejí.

KDE 4.9 RC1 – informace o prostředí KDE 4.9 RC1 – informace o prostředí

Podobně jako v minulém případě se tento článek týká KDE 4.9 v distribuci openSUSE 12.1. Nové prostředí bylo instalováno prostřednictvím balíčků „unstable“, oproti situaci u verze 4.8 nebylo potřeba instalovat z tohoto repozitáře prakticky nic jiného než prostředí KDE.

Prázdná plocha KDE 4.9 v distribuci openSUSE Prázdná plocha KDE 4.9 v distribuci openSUSE

Co se týká vnitřních změn, již minulá verze začala těžit z výhod jazyka QML a technologie Qt Quick. U verze 4.9 se tyto technologie dále rozšířily a používají se v dalších komponentách, což dává naději na větší stabilitu díky mnohem menšímu objemu kódu, který se musí spravovat.

KDE 4.9 s nastaveným „chladnějším“ vzhledem KDE 4.9 s nastaveným „chladnějším“ vzhledem

KWin: nepočítaně chyb opraveno

Ve verzi 4.8 byl okenní správce KWin podroben tak drastickému přepsání, že není divu, kolik chyb se v kódu objevilo. Nyní se proto vývojáři příliš nepouštěli do přidávání funkcí a místo toho řešili právě ony chyby, které se týkaly všeho možného – počínaje práce s fokusem přes různé efekty až po stabilitu běhu.

Díky těmto opravám by měl být KWin opět přinejmenším tak stabilní, jako býval dříve. S tím, že přepsání přineslo výhody, ze kterých se už bude jen těžit. Uvidíme, jak tomu bude v praxi.

KDE 4.9 ve tmavším podání KDE 4.9 ve tmavším podání

Nová správa widgetů

Prostředí Plasma Workspaces bylo obohaceno o nového správce widgetů. Vizuálně o příliš velkou změnu nejde, ale uvnitř byl správce zcela přepsán – s využitím jazyka QML. Objem kódu se scvrkl zhruba na čtvrtinu, což může působit jako dobrá prevence proti vzniku zbytečných chyb.

Nová správa widgetů Nová správa widgetů

Dolphin – místo montáže ovládejte

Souborový správce Dolphin (zde ve verzi 2.1) patří mezi ty části KDE, kde došlo s verzí 4.9 k poměrně významným změnám. Tlačítko s montážním klíčem, umístěné zcela vpravo, je pryč. Místo něj přibylo nové, hned vedle tlačítka Rozdělit. Toto nové má ikonu ozubeného kola a titulek Ovládat. Najdete tam v zásadě totéž co pod původním tlačítkem (resp. více – viz dále). Pokud je zapnutá nabídková lišta, tlačítko se nezobrazuje.

Nová podoba okna programu Dolphin Nová podoba okna programu Dolphin

Ale to není vše. Do nabídek Třídit dle a Dodatečné informace přibyly nové podnabídky. Každá z nich přísluší určitému typu souboru (dokument, obrázek, audio, ostatní) a obsahuje další třídicí, resp. informativní parametry. Lze tak například řadit dokumenty podle počtu slov či audiosoubory podle délky záznamu. Dále přibyla například podpora tlačítek myši pro pohyb vpřed/zpět, přejmenovávání přímo na místě atd.

Konsole není jen černé okno

Další novinky čekají v programu Konsole. Představy o pouhém černém okně s bílým kurzorem na tento program pasují čím dál méně – sice slouží pro konzolovou práci, ale tvůrci zrovna teď, v KDE 4.9, přidali pořádný kopec nových funkcí. Jsou to spíše drobnosti, ale mohou potěšit.

Program Konsole Program Konsole

Například lze vytahovat karty s jednotlivými relacemi a tvořit z nich samostatná okna. Karty lze také klonovat – použije se stejný profil jako pro původní kartu. Zkuste do Konsole přetáhnout ikonu adresáře a uvidíte, co se stane. Vyskočí menu, které nabízí nově také možnost změnit aktuální adresář na ten, který tam byl přetažen.

Další „legrace“ začíná, když si v programu Dolphin přidáte Konsoli (tedy přesněji komponentu konsolepart; je označena jako Terminál) do okna aplikace. Díky komunikaci mezi jednotlivými součástmi se bude pracovní adresář v obou částech udržovat synchronizovaný. Změníte ho v Dolphinu, změní se v Konsoli a naopak. V některých případech to nemusí fungovat, ale například pro Midnight Commander to funguje a může to mít i slušný praktický význam (kombinace rychlé a efektivní práce v konzolovém dvoupanelovém správci s možností rychlého náhledu např. obrázků v Dolphinu).

Konsole jako součást okna souborového správce Konsole jako součást okna souborového správce

Obsah v takto vložené Konsoli lze například i prohledávat způsobem běžným pro programy v KDE. Naopak, vybraný text lze hledat na webu – pomocí Googlu, Wikipedie atd., případně podle uživatelského nastavení.

Grafový program Rocs

Z výukového softwaru se změny dotkly hlavně programu Rocs pro práci s grafy. Nově například podporuje překryvné grafy či krokování algoritmů; především byly ale zavedeny projekty. Dosud totiž bylo možné ukládat a načítat pouze grafy a algoritmy (skripty). V rámci projektu se uloží vše, co do daného projektu spadá. Možnost ukládat/načítat jednotlivé složky samozřejmě zůstává.

Rocs – program pro práci s grafy Rocs – program pro práci s grafy

Co nového ve hrách?

Hrajete Sudoku? Pak možná přivítáte novinky v programu KSudoku. Kromě vylepšení v oblasti XML definic došlo i ke změnám, které lze zaznamenat přímo při hře. Totéž se týká i hry KMahjongg, kterou lze mnohem snáze než dříve hrát přes internet (existuje centrální server). V pasiánsu (KPatience) se při ukládání stavu hry uloží vždy celá historie.

Hra KMahjongg Hra KMahjongg

Okular

Velké pokroky učinil program Okular, prohlížeč (nejen) souborů PDF. Nově umí tisknout poznámky, v prezentačním režimu zabraňuje uspání a zapnutí šetřiče obrazovky, ve výchozím stavu začíná s vyhledáváním na aktuální stránce a pamatuje si poslední aktivní režim myši.

Prohlížeč Okular Prohlížeč Okular

V oblasti grafických programů se změny dočkal i prohlížeč Gwenview. Podporuje konečně i procházení obrázků v režimu celé obrazovky.

PIM a další oblasti

Součástí KDE PIM je nyní ImportWizard umožňující naimportovat zprávy, kontakty, kalendáře atd. z programů, jako je Thunderbird nebo Evolution. Dále je tu Backup Mail pro zálohování a obnovu dat v PIM (nejen pošty, jak by napovídal název). Dílčích změn se dočkal také komunikační program Kopete, například umožňuje seskupovat offline uživatele.

Do přehrávače JuK byla přidána podpora MPRIS2, přehrávač si umí stahovat obaly alb z last.fm a načítat je ze souborů MP4/AAC, pokud tam jsou vloženy.

Méně je někdy více

Zdánlivě neznatelné změny, které s verzí 4.9 přišly, se nakonec v některých případech ukázaly jako docela významné a užitečné. Zejména to, co se objevilo v programech Dolphin a Konsole, může leckoho potěšit. Na závadu rozhodně není ani oprava značného množství chyb (nejen) v okenním správci KWin. Již nyní je naplánována verze 4.10, včetně některých konkrétních věcí, které by se měly v té či oné součásti objevit. Zda se tam opravdu objeví, není samozřejmě ještě jisté. Nicméně je poměrně velká naděje, že bude pokračovat současný trend, směřující ke zkvalitňování prostředí, které se dlouho vzpamatovávalo z revoluce přinesené čtvrtou řadou verzí.

Diskuze (21) Nahoru