Linux E X P R E S

Facebook

Ubuntu Developer Summit – listopad 2013

ubuntu.png

Jako každých šest měsíců vychází nová verze Ubuntu, tak se každého půl roku koná setkání vývojářů této distribuce, kde plánují její další vývoj. Čím se od 17. do 22. listopadu zabývali?


Co s Mirem?

Zobrazovací server nové generace, přímý konkurent Waylandu a náhrada za XServer, měl být již součástí vydání 13.10. Ve verzi 14.04 pak měla být odstraněna možnost Mir deaktivovat. Ovladače od AMD a nVidie však připraveny zdaleka nejsou, nepodporují ani potřebné aplikační rozhraní (EGL) pro OpenGL, které je jak pro Mir, tak pro Wayland klíčové.

Chybám se Mir také nevyhnul, od různých bezpečnostních problémů přes drastické propady výkonu až po nefunkčnost na některých sestavách. Naštěstí vývojáři zachovali chladnou hlavu a nyní je Mir naplánován pro vydání 14.10.

Novinek pro počítače je pomálu

Poslední dobou je čím dál tím více cítit, že se síly soustředí na mobilní verzi Ubuntu. Novinek v klasickém vydání je pomálu a většinou jde o jen o maličkosti. Prostředí Unity zůstane ve „stabilním“ provedení s Compizem jako okenním manažerem a GTK 3 aplikacemi. Hlavním cílem budou opravy chyb a výkonnostní vylepšení.

Pravděpodobně nebude ani možnost Unity 8 vyzkoušet. Dále se chystají vylepšení pro Secure Boot. Jedním z nich je podpora fallback.efi pro možnost obnovit zavádění po záměně disků mezi systémy, popř. ztrátě firmware. Možná se dostane i na podporu zavádění ze sítě přes IPv6, vylepšení vzhledu instalace na strojích s UEFI a restartování do systémového menu.

Něco pro vývojáře?

Před dvěma lety vzešel nápad na stabilizaci API a zlepšení dokumentace. Původní plány hovořily o stabilizaci klíčových částí pro vývoj softwaru pro Ubuntu – konkrétně šlo o GNOME 3, GObject, libunity, libappindicator, GSettings, a Ubuntu One.

Rok se s rokem sešel a stále se API/ABI vesele mění. Na summitu došlo i na tohle téma, žádné rozhodnutí však nepadlo, pouze se diskutovalo o možných řešeních. Jako nejpravděpodobnější se jeví chroot pro podporované knihovny. Hlavní nevýhodou by však byla obrovská náročnost na volné místo na pevném disku. Bylo by potřeba vždy podporovat minimálně 3 až 4 vydání, přičemž každé by si vyžádalo několik stovek megabajtů.

Vše se točí kolem Ubuntu Touch

Zato však na poli chytrých telefonů a tabletů Ubuntu dohání ostatní mobilní systémy mílovými kroky. Stále má nálepku „jen pro vývojáře“, ale podle ohlasů na diskuzních fórech jej lze používat jako primární systém. Mobilní varianta již ve výchozím nastavení využívá Mir, do dubna se plánuje přechod z frameworku Qt5 na verzi Qt 5.2, která by měla vyjít v prosinci tohoto roku. Qt 5.1 bylo přeskočeno kvůli některým nevyřešitelným problémům.

Během UDS bylo dosaženo dalšího milníku v oficiální podpoře zařízení. Aktuálně jsou 4 – Google Nexus 4, 7 (2012), 10 a Galaxy Nexus. Samozřejmě je podporována celá řada dalších přístrojů jako neoficiální porty. Došlo také k uvolnění oficiálního emulátoru, takže teď lze na tento systém vyvíjet aplikace, i když jej nemáte přímo v telefonu.

Dále se plánuje vylepšení SDK pro HTML5, zrychlení spouštění aplikací, snížení spotřeby systému, zdokonalení lokačních funkcí a podpora pro push notifikace. Bude potřeba také podstatně vylepšit systémové aplikace, jako je webový prohlížeč, galerii, přidat další funkce pro volání (např. podržení hovoru, kódy USSD).

Ve shrnutí jsem se nezabýval dlouhodobým cílem oprostit se od závislosti na Pythonu 2, o což se snaží prakticky všechny linuxové distribuce. Naplánováno je toho hodně, myslím si, že bude úspěch, když se stihne do dubna polovina. Na závěr bych chtěl dodat, že jde o druhý tzv. virtuální summit, který je realizovaný pomocí Google Hangouts.

Diskuze (6) Nahoru