Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 03–04/2022: blokace webů, spuštění FOSSEPS, otevřený software v obraně

Veřejná správa

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu byly na národní i unijní úrovni zablokovány některé weby. Evropská unie spustila projekt FOSSEPS zaměřený na svobodná a open-source řešení ve veřejné správě. Pentagon vydal nová pravidla pro používání otevřeného softwaru k účelům kybernetické obrany.


Blokace webů v souvislosti s válkou na Ukrajině

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu se na základě výzvy vlády a po konzultacích s bezpečnostními složkami státu sdružení CZ.NIC rozhodlo zablokovat určité weby považované za dezinformační. Blokace proběhla na úrovni doménového registru.

Poznámka: Autor je zaměstnancem sdružení CZ.NIC, pracuje v projektu Turris.

K dalším blokacím došlo u některých poskytovatelů přístupu k Internetu. Následně Evropská komise přímo nařídila blokovat určité ruské informační kanály. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek informoval, že se připravuje zákon, který by zakotvoval pravidla boje proti dezinformacím. Podle čerstvých informací ale takový zákon nevzniká.

Spuštění projektu FOSSEPS

Evropský parlament a Evropská komise spustily projekt FOSSEPS, zaměřený na svobodná a open-source řešení v evropské veřejné správě. Projekt inicioval český europoslanec Marcel Kolaja (Piráti), jenž byl následně řídicím výborem určen jako „sponzor projektu“.

Projekt sestává ze tří iniciativ. První je vytvoření evropského katalogu aplikací, který vznikne na základě katalogů tří členských států EU. Druhá iniciativa má za cíl stanovit kritický software, aby měly orgány veřejné správy záruku, že jsou dané programy kvalitní a jejich vývoj bude pokračovat. Třetí z iniciativ potom využije workshop ke zjištění, jak může evropská veřejná správa společně řešit obvyklé problémy související s používáním, bezpečností a udržitelností otevřeného softwaru.

Ve stručnosti

  • ANSSI, francouzská národní agentura pro bezpečnost informačních systémů, přispěla společně s unijním bezpečnostním týmem CERT-EU k vývoji nástroje OpenCTI. Nástroje rozšiřovaný pod licencí Apache 2.0 a spravovaný asociací Luatix slouží ke správě a sdílení znalostí pro analýzu kybernetických hrozeb.

  • Americké ministerstvo obrany vydalo nová pravidla pro používání otevřeného softwaru k účelům kybernetické obrany. Mezi klíčové body patří například dlouhodobá podpora, důvěryhodné zdroje, kontrola závislostí na jiných komponentách nebo ostražitost před vlivem cizích vlád na software.

  • Evropský komisař Johannes Hahn hovořil na Open Source Policy Summitu o významu open source pro Evropskou unii. Zmínil například jeho geopolitickou hodnotu a možnost jeho využití v rámci posilování technologické suverenity EU. Přivítal akční plány a iniciativy v členských státech, například Francii, Estonsku, Španělsku a Itálii.

  • Francie v rámci svého předsednictví Radě EU vyhlásila, že bude spolu s dalšími šestnácti členskými státy (včetně Česka) na dobrovolné bázi pracovat na rozvoji „digitálních společných statků“. Bude to znamenat například hledání potenciálních zdrojů financování projektů otevřených technologií nebo diskusi o možném spuštění evropského inkubátoru pro tuto oblast.

  • Původně odmítnutý projekt otevřené školní IT platformy Öppna Skolplatformen se úspěšně rozvíjí. Aktuálně ho používá 177 škol a 600 předškolních zařízení s dohromady 140 tisíci dětmi. Pokrývá širokou škálu funkcí, například rozvrhy hodin, sledování docházky, žákovskou dokumentaci nebo zájmové aktivity.

  • Český telekomunikační úřad otevřel zdrojové kódy portálu pro stanice v kmitočtových pásmech 60 GHz, 5,8 GHz a 5,2 GHz a stanice RLAN. Dílo je pod licencí EUPL 1.2.

  • 600 tisíc eur od Evropské komise pomůže Dánsku vyvinout metodu prioritizace revizí legislativy. V roce 2018 získala širokou politickou podporu zásada, že všechny právní předpisy musí být připraveny na digitalizaci. Zbývá ovšem ještě víc než 1600 předpisů, které vznikly v dřívější době a budou muset být upraveny.

  • Světová zdravotnická organizace (WHO) je první složkou Organizace spojených národů, která otevírá kancelář pro open source. „Lidé po celé zeměkouli, ve zdravotnictví i jinde, neúnavně pracují na tom, aby lépe pochopili potřeby veřejného zdraví a zaměřili se na ně, ale čelí bariérám, které omezují dopady jejich práce. Kancelář OSPO v rámci WHO, skrze Pandemický a epidemický hub v Berlíně, cílí na podporu spolupráce a posílení odpovědných osob, zdravotníků a občanské společnosti k informovaných rozhodnutím ohledně veřejného zdraví.“

  • Všechny členské státy EU přijaly Štrasburskou deklaraci o společných hodnotách a výzvách evropské veřejné správy. Deklarace se věnuje třem oblastem: atraktivním, moderním a inovativním veřejným službám, transparentním a spolehlivým službám plnícím uživatelská očekávání a vysoce kvalitním, inkluzivním digitálním veřejným službám respektujícím evropské hodnoty.



Diskuze (0) Nahoru